Wady i zalety rozwodu z orzekaniem o winie – Czy orzekać o winie przy rozwodzie?

Decyzja o orzekaniu winy w sprawie rozwodowej ma swoje plusy i minusy. Podobnie, rozwód bez orzekania o winie również ma swoje zalety. Poniżej przedstawiam po pięć plusów i minusów orzekania o winie oraz główny plus rozwodu bez orzekania o winie.

Wady i zalety rozwodu z orzekaniem o winie

Plusy orzekania o winie:

1. Wpływ na podział majątku – Nowelizacja od 2024 r. nastąpiła zmiana gdyż –  wyrok Sądu Najwyższego wpłynął na orzecznictwo w tym zakresie. A zatem udowodnienie winy jednej ze stron może wpłynąć na decyzje dotyczące podziału majątku. Osoba niewinna może ubiegać się o nierówny podział majątku.

„Czy z uwagi na zdradę i jego wyłączną winę -mam szansę że dostanę dom w 90 % ?”  W pierwszej kolejności trzeba wygrać sprawę o rozwód a następnie wnieść o podział majątku 

Rodzaje rozwodów- Kiedy decydujesz się na rozwód zastanów się nad rodzajem:

Rodzaje rozwodów

2.  Alimenty za winę dożywotnio ! Tak to możliwe – Wpływ na alimenty  jest istotny i często ludzie nie mają pojęcia o tym że małżonek niewinny może ubiegać się o alimenty.  Wina jednej ze stron może być brana pod uwagę przy ustalaniu wysokości alimentów, zwłaszcza gdy druga strona ucierpiała na skutek tych działań i jej stan finansowy pogorszył się.. Kiedy zostanie orzeczona wina, będziesz mógł/mogła każdorazowo, gdy pogorszy się Twoja sytuacja ubiegać się o alimenty na siebie i to co ważne : wówczas alimenty są dożywotnio chyba że twoja sytuacja majątkowa znacznie się poprawi.  Do tego oczywiście dochodzą alimenty na dzieci, jeśli zostaną one przy Tobie. Alimenty na dzieci to zupełnie inna kwestia niż alimenty za winę  na małżonka.

Rodzaje alimentów na małżonka w praktyce .

Rodzaje rozwodów

Są dwa rodzaje alimentów na małżonka, tj. jeden w przypadku rozwodu za porozumieniem stron – alimenty tylko wtedy gdy małżonek popadnie w niedostatek a zupełnie inny rodzaj to gdy rozwód jest z wyłącznej winy wówczas trzeba liczyć się z alimentami w przypadku pogorszenia sytuacji majątkowej osoby niewinnej.

3. Moralna satysfakcja gdy małżonek zawini – i faktycznie ktoś uzna i potwierdzi to w wyroku.

Minusy orzekania o winie:

1. Pogłębienie konfliktu i powoływanie świadków. – Proces udowadniania winy może zaostrzyć konflikty. Często też niezbędni są świadkowie.

2. Wyższe koszty w szczególności honorarium mecenasa do rozwodu
3. Emocjonalne obciążenie–  Zdrowie to podstawa a proces ten może być emocjonalnie obciążający dla obu stron. Stres, Terminy, Kłótnie, wiele pism procesowych i rozpraw, uwikłanie dzieci – to rzeczy, które zawładną Twoim życiem. Jako że ponad 16 lat jako Adwokat prowadzę ludzi przez proces rozwodowy widziałam niejednokrotnie jak osoby były zmęczone emocjonalnie procesem – nie śpią, myślą wyłącznie o rozstaniu i planują strategię na rozwód – piszą do mnie o 3:00 nad ranem że stres ich zjada.

4. Dowody i wykazywanie winy a przy tym odkrywanie swojej Prywatnosci –  Nie jest to więc rozwiązanie dla osób, które chciałyby zachować dla siebie osobiste detale pożycia małżeńskiego. Wpuszczanie obcych osób do swojego życia, pełnomocnika, sędziego, ławników – może być szczególnie trudne dla osób wrażliwych i skrytych. 

5.  10 lat rozwód trwa i kiedy będzie koniec ? Zdecydowanie długość procesuto słaby punkt  – Orzekanie o winie często wydłuża czas trwania rozwodu nawet o kilka lat.

Rozwód z winy może trwać nawet 10 lat( I Instancja i II instancja )  – średnio z mojego doświadczenia ok. 4 lat , bez orzekania średnio ok. 1 roku.  Czekać kilka lat to szczególnie trudne dla osób, które są w nowych związkach.

Opublikowano w Rozwód.

Adwokat z 16-letnim doświadczeniem, mediator, coach, pasjonatka psychologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *