Miłość oczami adwokata od rozwodów

Miłość oczami adwokata od rozwodów 

Ostatnie miesiące ciężkiej pracy bardzo dużo mnie nauczyły. Ludzkie historie i psychologia związków są moją pasją. Lubię dowiadywać się codziennie więcej, badać mechanizmy zachowań i to, co nami kieruje. Jest to praca trudna, część ludzi traktuje konsultację u adwokata jako formę terapii. Z jednej strony to rozumiem, jestem empatką. Z drugiej chcę dzielić się swoją wiedzą i pomagać w obszarze, w którym zdobyłam wykształcenie. Lubię też przechodzić do czynów, a nie skupiać się na samych słowach. W tej pracy często też można odczuwać bezradność, frustrację i zwyczajne zmęczenie. Miłość oczami adwokata od rozwodów nie jest różową chmurką czy okularami, a bardzo konkretną pracą i staraniami.

Miłość oczami adwokata od rozwodów – rozstanie to lekcja

Prawie codziennie słucham o przykrych rozstaniach i przeprowadzam ludzi przez meandry rozwodu. Najtrudniejsze jest obserwować jak ludzie walczą ze sobą jakby byli najgorszymi wrogami. Jednak czemu wzięli w ogóle ślub? Po pierwsze – czasem spełniamy marzenia nie swoje, lecz cudze, co nie daje nam później szczęścia. A ile nam zostało życia, by spełniać nasze marzenia? W 2021 roku według danych Głównego Urzędu Statystycznego przeciętna długość życia mężczyzn w Polsce wyniosła 71,8 lat, a kobiet 79,7 roku.

Po drugie – nie rozmawiamy wystarczająco często z bliskimi nam osobami, a później dziwimy się, że co trzecie małżeństwo się rozpada. Według danych uzyskanych przez GUS z 46 sądów okręgowych wynika, że od początku stycznia do końca marca 2022 roku do sądów wpłynęło prawie 19,9 tys. pozwów rozwodowych. To niemal tyle samo, co w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy odnotowano ich 19 873. Jeśli potrzebujesz porady prawnej dotyczącej rozwodu czy innej sprawy rodzinne, zapraszam Cię na konsultację – umów się w kalendarzu.

Jednak zawsze powtarzam swoim klientów, ale także samej sobie: czasu nie cofniemy. Gdy mleko się rozleje, trzeba iść dalej… Jednak nigdy nie jest za późno na refleksję czy mogliśmy zrobić coś lepiej.

Czego ludzie najczęściej żałują przed śmiercią?

 1. „Żałuję, że nie żyłem tak jak chciałem, tylko tak, jak oczekiwali tego inni.”
 2. „Żałuję, że tak dużo pracowałem.”
 3. „Żałuję, że nie miałem odwagi okazywać swoich uczuć.”

Zgadzam się z tym, że niektórzy boją się okazywać swoje uczucia. Okazuje się, że często prowadzi to do rozwodów i zdrad. Podczas spotkań z klientami zdarzało mi się słyszeć: „Zdradziłam męża, bo mnie zaniedbywał, nie mówił mi o uczuciach…”. Działa to oczywiście w dwie strony, mężczyźni również czują się zaniedbywani i szukają zrozumienia u innej kobiety. Separacja a rozwód

Nie wszystkie osoby, które przychodzą na konsultację ostatecznie się rozwodzą. Niektórzy walczą i udaje im się uratować małżeństwo, inni wracają po kilku latach. Nie jestem za tym, aby się oszukiwać i tkwić w iluzji. Czasem rozwód to jedyne rozwiązanie. Jednak czasem trzeba zadać sobie pytanie, czy wystarczająco często okazuję swoje uczucia i troskę małżonkowi? Czy umiem słuchać, cieszyć się z jego obecności, być ciągle go ciekawa/ciekawy? Czy chcę, aby się zmienił, ale nie mam ochoty pracować również nad sobą?

Miłość oczami adwokata od rozwodów – Dobór odpowiedniego partnera

Uczmy się na błędach z przeszłości, ale nie obwiniajmy się, że nam nie wyszło… Czasem byliśmy zbyt młodzi i po prostu musieliśmy tę lekcję przeżyć. Kiedy jeszcze mało wiemy o sobie trudno nam rzeczywiście wybrać odpowiedniego partnera. Bardzo często ludzie się wiążą na podstawie deficytów. Alain de Bottom, brytyjski pisarz i mówca, prowokacyjnie twierdził, że poślubimy w swoim życiu niewłaściwą osobę. Wynika to z braku wzorców udanej relacji, nie wiemy nawet jak chcielibyśmy, żeby nasze małżeństwo wyglądało. I szukamy tego, co znajome, nawet jeśli to jest znajome cierpienie. Jednak jest druga stron, nikt z nas nie jest idealny, a relacja to forma współpracy, wspólnej nauki i dojrzewania. Warto jednak najpierw choć trochę poznać siebie, swoje mechanizmy działania i poznać potrzeby, życie z drugą osobą będzie wtedy prostsze lub przynajmniej nieobarczone dużym cierpieniem, które często w nas tkwi, a nie wiemy z jakiego powodu.

Niezgodność charakterów jako przyczyna rozwodów – a czy wiesz jaki Ty masz charakter?

Ta banalna już „niezgodność charakterów’ jest raczej wytrychem w sprawach o rozwód, by nie zagłębiać się w przyczyny rozpadu małżeństwa i zachować je dla siebie. Jednak uderza mnie często w opisach moich klientów jak przypadkowo się oni dobrali. Jak rok po roku okazywało się, że nie mają wspólnych pasji, nie mają o czym rozmawiać, nie mają rzeczy, które by ich łączyły. Bywa tak, że chemia, pożądanie lub silna potrzeba bycia z kimś przesłania nam fakt, iż nie tworzymy wcale udanej pary i ten związek nie spełni naszych oczekiwań. Jednak nie chcemy być sami. Samotność wydaje się ludziom najgorszym scenariuszem, jednak w małżeństwie również można ją odczuwać i to tym silniej, kiedy bliska osoba okazuje się kimś obcym.

Często odnoszę wrażenie, że dopiero po rozwodzie ludzie uczą poznawać siebie. Często w biegu życia, poświęcają się rodzinie, domowi, nie ma na to czasu. Zatracamy własną osobowość, a jeśli bierzemy ślub w młodym wieku, nawet nie zdążymy się ukształtować.

Miłość oczami adwokata - najpierw poznaj siebie

Wdzięczność w małżeństwie

 “Kocham Cię”, “Cieszę się, że jesteś”, “Dziękuję, że jesteś”, „Bardzo się cieszę, że mogę z tobą rano wypić kawę”. Zapominamy nawet o tak prostych słowach, nie okazujemy wdzięczności. A może warto? Ostatnio zapytano mnie, czy po tylu latach pracy jako adwokat od rozwodów wierzę w prawdziwą miłość? Odpowiedziałam – a czym jest dla Ciebie prawdziwa miłość? Nastała cisza… Myślę, że miłość to składowa wielu uczuć dwojga ludzi. Aby móc nazwać uczucie „miłością”, potrzeba czasu i czynów. Same słowa nie wystarczą, choć są ważne. Wierzę w moc rozmowy i kiedy tylko to możliwe rekomenduję to moim klientom.

Niejednokrotnie rozwodziłam ludzi zaledwie miesiąc po ślubie! Bo chcieli na siłę, bo spełniali nie swoje marzenia, bo ze sobą nie rozmawiali…Powodów jest dużo, jednak niektóre się powtarzają.

 

Miłość oczami adwokata - co zabija milość?

Najważniejsze elementy miłości oczami adwokata

Mam wieloletnie doświadczenie w rozwodzeniu ludzi. Na co dzień słucham o trudnościach w związkach oraz powodach rozpadu. I chociaż częstym powodem jest na przykład zdrada, to jest to zazwyczaj (nie zawsze) zaniedbań obu stron i trudności, które nie zostały w odpowiednim czasie rozwiązane.

 1. Uczucie dwóch stron  – do tanga trzeba dwojga. Dwoje ludzie musi bardzo chcieć ze sobą być.
 2. Szacunek
 3. Szczere rozmowy i słuchanie drugiej osoby
 4. Zrozumienie i akceptacja wzajemnych potrzeb
 5. Wpatrzenie w siebie i w swoją dobroć
 6. Wzajemna sympatia
 7. Pożądanie fizyczne
 8. Śmianie się ze sobą
 9. Wspieranie się w trudnych chwilach
 10. Robienie czegoś z myślą o drugiej osobie
 11. Asertywność
 12. Wierność i uczciwość
 13. Wspólny cel – wspólne życie

Przysięgi małżeńskie – urząd a Kościół

Przysięgi, które sobie składamy w dniu ślubu mogą być różne, w zależności od miejsca i obrządku. Istnieją również śluby humanistyczne, np. w Szkocji. Można wtedy wymyślić własną przysięgę. W Polsce takie śluby są jedynie symboliczne, nie mają mocy prawnej. Słowa przysięgi mogą być piękne, jednak czy wypowiadamy je świadomie? Czy rozmawiamy ze sobą o tym, co dla nas znaczy ta przysięga?

Urząd: „Świadomy/a praw i obowiązków wynikających z zawarcia małżeństwa, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.”

Kościół: „Ja, (imię), biorę Ciebie (imię) za męża i ślubuję Ci: miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy jedyny i wszyscy święci.”

Jako adwokat od rozwodów mogę powiedzieć jedno – nie zdajemy sobie sprawy ze słów, które wypowiadamy. Gdy jestem „złośliwa” w sądzie i mam tzw. flow, to potrafię zadać pytanie, czy małżonkowie pamiętają słowa niegdyś wypowiedzianej przez nich przysięgi. Nikt nie pamięta. Jeśli mamy coś komuś przyrzekać, zacznijmy od siebie. Przysięgnij sobie, jak i z kim chcesz żyć.

Opublikowano w Rozwód.

Adwokat z 16-letnim doświadczeniem, mediator, coach, pasjonatka psychologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *