Separacja nie kończy formalnie małżeństwa. Jest to sformalizowane rozstanie, ale nie tak radykalne jak rozwód, ponieważ można znieść separację. Jakie są zalety separacji?
Separacja czy rozwód?
Separacja, w przeciwieństwie do rozwodu, nie kończy małżeństwa. Małżonkowie są nadal uznawani za żonę i męża w świetle prawa. Separację można znieść, a wtedy jej skutki ustają. Po rozwodzie można zawrzeć nowe małżeństwo, w przypadku separacji nie jest to możliwe. Powrót do panieńskiego nazwiska jest możliwy po rozwodzie, co nie jest opcją w przypadku separacji.
Podobnie jak w przypadku rozwodu, trzeba wnieść pozew o separację. Przesłanki orzekanej separacji różnią się od tych przy rozwodzie. Przy separacji wymagany jest zupełny rozkład pożycia, ale nie musi on być trwały. Podobnie jak przy rozwodzie możemy orzekać o winie. Należy zauważyć, iż możemy zmienić stanowisko w trakcie trwania sprawy o separację i zmienić powództwo o rozwiązanie małżeństwa przez rozwód. Co istotne, jeden z małżonków żąda orzeczenia separacji, a drugi orzeczenia rozwodu i żądanie to jest uzasadnione, to sąd orzeka rozwód.
Zarówno przy rozwodzie jak i separacji pomiędzy małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa. Trzeba pamiętać, że w obu przypadkach małżonkowie również nie dziedziczą po sobie. Zarówno separacja, jak i rozwód, mogą pociągać za sobą orzeczenie o alimentach, co jest ważne w kontekście opieki nad dziećmi. Potrzebujesz konsultacji? Zadzwoń pod numer +48691512933 lub umów się w kalendarzu.
Zapraszam na film na moim kanale YouTube na temat różnić między separacją a rozwodem, kwestiami finansowymi i opieki nad dziećmi:
Zalety separacji
- Czas na przemyślenia
Separacja daje czas na ocenę sytuacji i przemyślenie swoich uczuć bez ciągłego napięcia, które często towarzyszy problemom w związku. Jest to czas, kiedy obie strony mogą zastanowić się nad swoimi potrzebami, oczekiwaniami oraz możliwościami naprawy relacji lub jej zakończenia w sposób zdrowy i rozsądny. Separacja może pomóc lepiej zrozumieć dynamikę Waszej relacji. Dystans pozwala spojrzeć na problemy z innej perspektywy, co może prowadzić do głębszego zrozumienia siebie i partnera, a także do nauki, jak lepiej komunikować swoje potrzeby i oczekiwania. Możecie rozpocząć terapię małżeńską lub dać sobie indywidualnie czas na przemyślenie czego chcecie oraz możliwościach rozwiązania kryzysu.
- Redukcja konfliktów
Życie w ciągłym konflikcie jest szkodliwe zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Separacja może pomóc zmniejszyć częstotliwość i intensywność konfliktów, co przekłada się na lepsze samopoczucie i zdrowszą atmosferę dla wszystkich członków rodziny.
- Ochrona dzieci przed negatywnymi skutkami konfliktów
Dzieci są szczególnie wrażliwe na konflikty między rodzicami. Separacja, choć trudna, może zmniejszyć ich ekspozycję na negatywne interakcje, co jest korzystne dla ich emocjonalnego rozwoju i ogólnego samopoczucia, zwłaszcza w przypadku nagromadzenia pretensji oraz dużego napięcia między małżonkami. Wybuchy złości, krzyki czy też nieprzyjemna cisza i brak rozmów – to wszystko odbija się na dzieciach.
Budowa siebie na nowo – zalety separacji
- Niezależność emocjonalna
Separacja może być okazją do rozwijania niezależności emocjonalnej. Bycie oddzielnie pozwala na samodzielne podejmowanie decyzji i kształtowanie własnego życia, co jest kluczowe dla osobistego rozwoju i budowania poczucia własnej wartości. Często partnerów wiąże duża zależność i przestają traktować siebie jak oddzielne jednostki.
Akceptacja aktualnej sytuacji i uczuć, które się z nią wiążą, jest ważnym krokiem w osiągnięciu emocjonalnej niezależności. Nauka odpuszczania tego, na co nie mamy wpływu, pozwala na uwolnienie się od negatywnych emocji i skupienie na osobistym rozwoju.
Otoczenie się wspierającymi, pozytywnymi ludźmi może znacząco pomóc w procesie separacji emocjonalnej. Wsparcie społeczne może przybierać różne formy, od bliskich przyjaciół po grupy wsparcia czy terapię. Pamiętaj, że często będąc małżeństwem macie te same grupy przyjaciół i znajomych, warto również tworzyć swoje kręgi społeczne.
- Przestrzeń dla rozwoju osobistego
Oddzielenie się (nawet jeśli czasowe) od partnera może otworzyć nowe możliwości dla rozwoju osobistego. Możesz znaleźć więcej czasu na zainteresowania, edukację, karierę czy rozwijanie nowych umiejętności, które były ograniczone przez problemy w związku. Nasze relacje są bardzo ważnym elementem życia, zwłaszcza tak poważane i zobowiązujące jak małżeństwo. Jednak w momencie trudności, może nam to przesłonić całe życie, które jednak nie ogranicza się do naszego męża czy żony.
Ten fragment może wydać Ci się egoistyczny. Jednak weź pod uwagę, że Twoje złe samopoczucie i brak spełnienia, a często też brak podstawowej znajomości swoich potrzeb jest także przyczyną problemów w związku. Frustracja, złość i żal są paliwem kłótni i cichych dni, one znikają, nawet jeśli udajesz, że ich nie ma. Będą się w Tobie kumulować i obciążać psychicznie.
- W każdej chwili możesz znieść separację, jeśli uznasz, że pragniesz na nowo budować swoje małżeństwo.
Separacja nie musi oznaczać końca. Dla wielu par jest to czas, który pozwala na odbudowę relacji. Dzięki terapii, mediacjom i pracy nad sobą, wiele związków znajduje sposób na rozwiązanie swoich problemów i ponowne zbliżenie się do siebie. Separacja może być rozwiązaniem dla osób, które ze względów religijnych nie chcą się rozwodzić.