Alimenty to sprawa, która budzi nadal dużo emocji. Zwłaszcza z powodu dużej liczby osób, które unikają ich płacenia. Ale w tym wpisie nie o tym, skupimy się bowiem na tym kiedy można podwyższyć alimenty na dziecko.
Czym są alimenty?
Alimenty jest to świadczenie, które ma za zadanie wspierać finansowo w tym przypadku dziecko, które nie może samodzielnie się utrzymać. Mogą być dobrowolne lub nakazane przez sąd.
Kiedy można podwyższyć alimenty na dziecko – konieczne warunki
Art. 138 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego określa, że zmiana alimentów jest możliwa w sytuacji zmiany stosunków. Zmiana sytuacji to słowo klucz. A więc kiedy będzie możliwe podwyższenie alimentów? Na pewno ma znaczenie, jeżeli Twoja sytuacja finansowa uległa pogorszeniu lub możliwości zarobkowe drugiego rodzica się zwiększyły. Dodatkowo jeżeli usprawiedliwione potrzeby małoletniego wymagają większych nakładów pieniężnych. Dziecko mogło zmienić szkołę na droższą lub wymagać dodatkowych zajęć lub korepetycji. Istotny jest również stan zdrowia – leki czy też specjalistyczna rehabilitacja związana z problemami zdrowotnymi również kosztuje. Istotne jest, by były to koszty stałe, które trwają przez jakiś dłuższy okres czasu.
Przykład 1: Leczenie ortodontyczne a podwyższenie alimentów na dziecko
Czy w takim przypadku jest możliwe podwyższenie alimentów? Tak, korekcja zgryzu wymagająca założenia dziecku stałego aparatu i regularnych wizyt u ortodonty może być powodem wnioskowania o wyższe alimenty.
Przykład 2: Inflacja
Koszty życia ciągle wzrastają i alimenty, które zostały zasądzone powiedzmy 3 lata, mogą nie być wystarczające na chwilę obecną. Jednak sama inflacja może nie być wystarczającą przesłanką do orzeczenia wyższych alimentów, warto wtedy wskazać ponownie tabelkę z kosztami utrzymania dziecka i przedstawić wyższe rachunki za czynsz, media i artykuły dla dziecka.
Przykład 3: Utrata dotychczasowych dochodów
Jeżeli straciłeś/aś pracę i Twoja sytuacja finansowa się pogorszyła w stopniu znacznym, możesz złożyć wniosek o podwyższenie alimentów na dziecko. Ponownie, dobrze wskazać więcej niż jedną okoliczność.
Kiedy można podwyższyć alimenty? Porównanie sytuacji
Sąd w postępowanie będzie porównywał koszty wskazane uprzednio i uznane za zasadne z tymi, które wskazujesz teraz. Porówna również Wasze możliwości finansowe i zarobkowe, może wziąć pod uwagę panującą sytuację gospodarczą. Co to analiza musi wykazać? Przede wszystkim, że doszło do istotnej zmiany, która powinna pociągać za sobą podwyższenie alimentów. Sąd musi być pewny, że jest to zmiana trwała, a nie tymczasowa i dotyczy okoliczności znaczących dla sprawy, ważna jest też liczba przesłanek, które potwierdzą zmianę sytuacji.
Pozew o podwyższenie alimentów
Pozew musi zawierać wyczerpujące uzasadnienie dotyczące Twojej sytuacji i dziecka. Możesz wskazać na trudną sytuację materialna i ewentualny przymus zaciągnięcia pożyczki u rodziny. Przed złożeniem pozwu powinno upłynąć przynajmniej pół roku od uprawomocnienia się ostatniego wyroku. Oczywiście sytuacje są różne i trzeba podchodzić do nich indywidualnie, tak też robi sąd. Nie ma limitu o jakie podwyższenie alimentów można wnosić, powinno być to jednak adekwatne do zwiększenia się kosztów utrzymania dziecka. Sąd opiera się na faktach i nie mogą to być życzeniowe liczby „zawieszone w próżni”. Jeżeli masz informację o polepszeniu się sytuacji finansowej zobowiązanego, oczywiście też o tym poinformuj sąd.