Odpowiedź na pozew o rozwód

Dostałem pozew o rozwód – jak sporządzić odpowiedź ?

Dostałeś pozew o rozwód i nie wiesz jak sporządzić odpowiedź? Otrzymanie pozwu o rozwód jest jednym z mniej przyjemnych momentów w życiu. Nie ma też dużo czasu na odpowiedź. Jak to zrobić?

Pierwsze zasady jak otrzymałeś pozew o rozwód 

  1. Ponad 80 % pozwów o rozwód składają kobiety
  2. Najważniejsze czy pozew jest wraz z wnioskiem o udzielenie zabezpieczenia czy nie
  3. Sąd wówczas daje 7- 14 dni a  przy sprawach skomplikowanych 21 dni – czasu na odpowiedź
  4. Analiza: Czy rozwód jest z orzekaniem o winie czy nie – Jeżeli jest z orzekaniem o winie przygotuj się na walkę !
  5. Czy w pozwie zostały określone alimenty – skup się na tym i podważ jeżeli się nie zgadzasz
  6. Czy Kontakty – ustalać czy nie ? Ja jestem za !

Jak napisać odpowiedź na pozew o rozwód? Formalności

Odpowiedź na pozew to przede wszystkim przedstawienie Twojej perspektywy. Wiesz już jak opisuje sytuację Twój małżonek, czas na Twoje spojrzenie. Jednak nie zapominaj o formalnych elementach odpowiedzi, które wskazuje przedstawiona niżej grafika.

Odpowiedź na pozew o rozwód - co musi zawierać

Termin na odpowiedź na pozew

Po otrzymaniu pozwu o rozwód, nie zwlekaj! Masz określony czas – zazwyczaj jest to 14 dni kalendarzowych od dnia doręczenia – na złożenie odpowiedzi na pozew. Konkretny termin powinien być wskazany w piśmie, które otrzymasz z sądu.

Uwaga: Sąd wyznacza termin zazwyczaj 7 dni kalendarzowych na złożenie odpowiedzi dotyczącej wniosku o zabezpieczenia roszczenia zawartego w pozwie o rozwód. Wniosek o zabezpieczenie może dotyczyć alimentów, miejsca zamieszkania dziecka czy też kontaktów na czas trwania sprawy rozwodowej.Ale uwaga – Czasem zdarza się że w ogole w tym zakresie nie zakreśla terminu i od razu wydaje decyzję.

Ważne jest, aby przestrzegać tych terminów, aby nie możliwości odniesienia się do twierdzeń oraz by sąd nie uznał, że akceptujesz dane pismo i zgadzasz się z jego treścią. Terminy naprawdę mają znaczenie. Zdarzają się sytuacje, gdy klient dowiedział się o tym, że żona złożyła pozew o rozwód, od komornika, który wszedł na konto i zabezpieczył odpowiednią kwotę tytułem zaspokojenia potrzeb rodziny albo alimentów na rzecz dzieci. Ile alimentów na dzieci?

Dokonaj wyboru – rozwód z orzekaniem czy bez orzekania winy?

Rozważ swoje opcje:

  • Rozwód bez winy: Jeśli pozew nie zawiera żądania orzekania o winie, warto przemyśleć swoje stanowisko. Czy zgadzasz się na rozwód bez winy? 
  • Rozwód z orzekaniem o winie: Jeśli chcesz, aby sąd orzekł o winie, przygotuj obszerne wyjaśnienia. Sąd ceni dobrze przygotowane materiały – klarowne, logiczne, poparte dowodami.

W punkcie pierwszym odpowiedzi na pozew wskazujemy sposób rozwiązania małżeństwa. Wobec tego możemy wskazać rozwód z orzekaniem wyłącznej winy, winy obu stron albo bez orzekania o winie. Trzecia opcja jest możliwa tylko wtedy, kiedy powód bądź powódka chce rozwodu bez orzekania o winie.

Jeżeli natomiast powód bądź powódka chce wyłącznej winy pozwanego, wówczas, by się bronić, zazwyczaj zajmuje się stanowisko, iż również wnosimy o orzeczenie rozwodu z wyłącznej winy drugiej strony. Sąd nie lubi hipokryzji, dlatego w niektórych sytuacjach warto wskazać, iż wnosimy ewentualnie o orzeczenie rozwodu z winy obu stron. Tym samym przyznajemy się, że faktycznie wykonaliśmy w małżeństwie nieprawidłowe czynności, jednakże nie tylko my zawiniliśmy za rozpad pożycia małżeńskiego.

Jakie znaczenie ma rodzaj rozwodu? Alimenty zależą od rodzaju rozwodu:

  • Rozwód bez orzekania o winie lub winy obu stron: Alimenty mogą być przyznane, jeżeli małżonek po rozwodzie znajdzie się w stanie niedostatku, czyli jego sytuacja finansowa nie pozwala na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych (tak przynajmniej wskazuje węższa definicja niedostatku).
  • Rozwód z orzekaniem o winie: Gdy rozwód orzeka się z winy jednego z małżonków, drugi małżonek (niewinny) ma prawo domagać się alimentów, jeśli rozwód znacząco pogorszył jego sytuację materialną. W takiej sytuacji nie jest wymagane udowodnienie stanu niedostatku. Alimenty na rzecz małżonka niewinnego mogą być przyznane na nieokreślony czas, teoretycznie nawet dożywotnio, dopóki nie zmienią się okoliczności stanowiące podstawę ich przyznania.

Odpowiedź na pozew o rozwód - ważne

Odpowiedź na pozew o rozwód – Odpisz na zarzuty

Jeżeli w pozwie małżonka znajdują się zarzuty skierowane w Twoją stronę, musisz na nie odpowiedzieć. Możesz odnosić do konkretnych zdań, cytować je – by odpowiedź była bardziej przejrzysta. Nie musisz wdawać się w bardzo małe szczegóły, ale ważne, by nie pozostawiać twierdzeń Cię obciążających bez Twojego ustosunkowania się. Jeżeli jednak chcesz rozwodu bez orzekania o winie, nie musisz poświęcać tak dużo uwagi na „obronę”. W pozwie można wskazać elementy winy, podobnie w odpowiedzi, ale najważniejsze, o jaki rozwód wnosicie.

Opieka nad dziećmi

W odpowiedzi na pozew należy jasno określić Twoje stanowisko co do ustalenia miejsca zamieszkania dzieci, władzy rodzicielskiej, kontaktów z drugim rodzicem lub wniosku o ustalenie opieki naprzemiennej. Jeśli nie ma między Wami zgody co do opieki nad dzieckiem, możesz wnioskować o wysłuchanie dziecka lub badania przez Opiniodawczy Zespół Sądowym Specjalistów. Jednak musisz pamiętać, że czas oczekiwania na badania, zwłaszcza w dużych miastach takich jak Warszawa, może wynosić kilka miesięcy.

Kwestia władzy rodzicielskiej

Druga kwestia to wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnimi. Należy w odpowiedzi zwrócić uwagę czy powód/powódka chce, aby władza rodzicielska została dla obojga rodziców, czy też chce, aby jedna ze stron została w tej władzy ograniczona. Jest to istotne, albowiem należy zawsze zadbać, aby władza została powierzona obojgu rodzicom.

Miejsce zamieszkania 

Kolejna kwestia to ustalenie miejsca zamieszkania. W sprawie o rozwód sąd winien ustalić, gdzie dzieci będą zamieszkiwać – czy przy ojcu czy przy matce. Wtedy drugiemu rodzicowi ustala się kontakty.

Kontakty

Kolejną istotną kwestią, którą należy zawrzeć w odpowiedzi na pozew, jest ustalenie kontaktów. Kontakty mogą zostać ustalone w różny sposób. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, jaki jest nasz cel. Praktyką jest, że ustalamy kontakty co drugi tydzień np. od soboty od godziny dziewiątej do niedzieli do godziny osiemnastej, z możliwością zabrania dzieci poza miejsce zamieszkania. Istotne jest również ustalenie kontaktów, aby móc spotkać się z dziećmi w ferie i wakacje. Istotne są również święta. Mamy w roku dwa istotne święta (Boże Narodzenie i Wielkanoc) i również w tym obszarze warto zabezpieczyć swoje interesy.

Odpowiedź na pozew o rozwód - Opieka nad dzieckiem

Odpowiedź na pozew o rozwód – alimenty

Należy określić, czy będziesz żądał alimentów na siebie lub na dzieci, a także przedstawić argumentację uzasadniającą takie żądanie. Dzieje się to w przypadku, gdy równocześnie będziesz wnioskował o zamieszkanie dzieci z Tobą.

Jeżeli małżonek zażądał alimentów, musisz również na to odpowiedzieć, jakie są według Ciebie koszty utrzymania dzieci oraz wskazać jaka jest Twoja sytuacja finansowa – np. niepozwalająca na płacenie alimentów w tej kwocie. Możesz zaproponować kwotę alimentów, którą Ty uważasz za adekwatną lub wskazać, iż wnioskujesz o opiekę naprzemienną i podział kosztów po połowie. Choć pamiętaj, że opieka naprzemienna nie musi wykluczać alimentów.

Wysokość alimentów zależy od możliwości zarobkowych i majątkowych osoby zobowiązanej do ich płacenia oraz od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego.

Jakie załączyć dowody?

Kolejna ważna kwestia – dowody. Jeżeli powołujemy się, że jesteśmy w trudnej sytuacji materialnej, musimy ją opisać. Zazwyczaj to dowody na sytuację finansową obu stron – takie jak ostatnie wyciągi bankowe, zaświadczenia o zarobkach, dokumenty dotyczące nieruchomości czy inwestycji. A także dowody, które świadczą o winie drugiej stronie, jeśli o niej orzekamy. Samo nasze twierdzenie jest niewystarczające.

Pamiętaj, że możesz wnieść o powoływanie wskazanych przez siebie świadków. W przypadku posiadania dziecka, obowiązkiem jest wskazanie świadka, który będzie zeznawał na okoliczność sytuacji opiekuńczo-wychowawczej.

Jeśli macie dzieci, ważne jest, abyś zebrał/a wszelkie dokumenty, które mogą mieć wpływ na decyzje dotyczące ich opieki, wychowania czy alimentów. Mogą to być zaświadczenia szkolne, opinie specjalistów, takich jak psychologowie czy pedagodzy, a także dokumentacja medyczna.

Dodatkowe wnioski

  • Możesz wnieść o udzielenie zabezpieczenia kontaktów, miejsca zamieszkania dziecka lub świadczenia alimentacyjnego.
  • Złożyć wniosek o eksmisję małżonka.
  • Wnieść o skierowanie Was na badania Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów, jeśli nie umiecie się porozumieć co do opieki nad dzieckiem.
  • Wnieść o wysłuchanie dziecka – jeśli ma ono preferencje co do opieki i miejsca zamieszkania.
  • Prosić o skierowanie stron na mediację.
  • Wnieść o orzekanie o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania.

Odpowiedź na pozew o rozwód – kiedy zlecić adwokatowi od rozwodu?

Pisanie odpowiedzi na pozew rozwodowy wiąże ze stresem, zwłaszcza jeśli drugi małżonek nas oskarża o winę za rozpad małżeństwa. Proponuję wtedy skonsultować się z adwokatem i zlecić napisanie odpowiedzi na pozew. Unikniesz w ten sposób przykrych konsekwencji.

Opublikowano w Rozwód.

Adwokat Marta Wnuk
Adwokat z 16-letnim doświadczeniem
mediator
kontakt@adwokatwnuk.pl
691512933

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *