Rozwód z adwokatem

Rozwód z adwokatem – czy warto?

Nie jestem adwokatem, który będzie przekonywał, że jest potrzebny w każdej sprawie rozwodowej. Jeśli podpisaliście ugodę, jest między Wami porozumienie, to prawdopodobnie reprezentacja w sądzie nie będzie potrzebna.

Rozwód z adwokatem – kiedy warto zatrudnić profesjonalistę?

Przede wszystkim musisz się zastanowić co chcesz osiągnąć. Jeśli chcesz się szybko rozwieść, nie zależy Ci na alimentach ani udowadnianiu winy drugiej strony oraz nie masz dzieci – sytuacja jest prosta. Co nie oznacza, że proste sprawy czasem nie potrafią się skomplikować. Mówię to własnego kilkunastoletniego doświadczenia. Musisz pamiętać, że na każdym etapie rozwodu można zmienić stanowisko i rozwód, który miał się skończyć na jednej rozprawie okaże się długoletnią batalią. 

Kilka błędów, które mogą zostać popełnione bez adwokata :

1. Nieprawidłowe wypełnienie dokumentów – Pozew o rozwód i inne formalności muszą być prawidłowo wypełnione. Jakiekolwiek błędy lub braki mogą opóźnić postępowanie. A nawet o kilka lat

2. „bo ja myślałam że będzie inaczej” = Brak znajomości przepisów prawnych– Prawo rozwodowe może być skomplikowane, a brak znajomości szczegółowych przepisów (np. dotyczących podziału majątku, alimentów, opieki nad dziećmi) może prowadzić do niekorzystnych rozstrzygnięć. Musisz znać konsekwencje zapisów – albowiem kształtuje to twoją przyszłość….Możesz nie wiedzieć, jakie masz prawa w kwestii podziału majątku, alimentów, czy kontaktów z dziećmi, co może prowadzić do podpisania niekorzystnych porozumień.

3. Złe przedstawienie dowodów – W sprawie rozwodowej mogą być wymagane dowody, np. na winę jednego z małżonków. Ich nieumiejętne zebranie lub przedstawienie może osłabić Twoją pozycję w sądzie.

4. „Emocje emocje- czy one są dobre – zdecydowanie nie ” – Brak obiektywnego podejścia – Rozwód to często emocjonalnie trudny proces, co może utrudnić obiektywne podejmowanie decyzji. Adwokat może pomóc utrzymać chłodną ocenę sytuacji.

5. Brak strategii i planu na rozwód – Czy rozwód bez orzekania , a może z orzeczeniem ? Jaką drogą idziesz znasz za i przeciw ?

 

Jeśli macie dzieci proponowałabym mediację, która pozwoli Wam ustalić najlepsze warunki rozwodu i przyszłej opieki nad dziećmi. Ale nie zawsze mediacja jest dobra- jeżeli ktoś jest arogancki i narcystyczny – jak ma wyglądać wówczas mediacja ? Wtedy mediacja jest na warunkach dominującego ! a tego nie rekomenduje.

Trudny rozwód czyli jaki?

Rozwód z adwokatem

Rozwód z adwokatem – reprezentacja w sądzie

Adwokat i radca prawny oprócz sporządzania pism w Twojej sprawie, może reprezentować Cię w sądzie. Odciąża Cię to na pewno w sprawach formalnych i zmniejsza stres związany ze sprawą rozwodową. Mimo, że sąd jest dla nas to jednak często wzbudza strach. Dużo również zależy od tego na jakiego sędziego się trafi. Potrzebujesz adwokata do rozwodu? Zapraszam na spotkanie, umów się w kalendarzu.

Rozwód z adwokatem – kiedy będziesz potrzebować pomocy?

Uważam, że profesjonalista może być niezbędny podczas rozwodu z orzekaniem o winie oraz niezgody co do alimentów – czy to na małżonka czy na dzieci. Sprawa o alimenty w ogóle powoduje dużo nerwów . Mężczyźni, którzy zazwyczaj są zobowiązani je płacić, ponieważ dzieci zostają przy matce – potrzebują pomocy, by świadczenie na dzieci było sprawiedliwe. Matki najczęściej chcą uzyskać możliwie wysokie alimenty. Wtedy rozpoczyna się walka, w której pomoc stanowczego i doświadczonego adwokata jest warta swoich kosztów. Czemu? Jeśli pełnomocnik uzyska dla Ciebie różnicę w alimentach 200 złotych, a to sobie pomnożysz przez 12 miesięcy i kilkanaście lat – kwota będzie naprawdę duża. Oszczędność na pomocy prawnej może być długoterminowo bardzo nieopłacalna. 

Ostatecznie może się okazać, że i tak tego prawnika musisz zatrudnić, aby pomógł Ci na kolejnych etapach sprawy lub podczas składania zażalenia czy apelacji.

Współpraca z odpowiednim adwokatem

Chciałabym też zwrócić uwagę na ważną rzecz. Musisz mieć dobry kontakt ze swoim pełnomocnikiem. Kiedy rozpoczynasz poszukiwania musisz wiedzieć jakiego adwokata potrzebujesz. Jakie cechy są dla Ciebie ważne? Empatia, przebojowość, opanowanie, poczucie humoru czy może zachowawczy dystans? Każdy potrzebuje bowiem czegoś innego, a to od Waszej współpracy zależy również finał sprawy. Właśnie, słowo klucz – współpraca. To nie tylko starania prawnika są istotne, ale także Twoje zaangażowanie, bowiem adwokat chociażby sam nie zdobędzie dowodów na winę Twojego małżonka. Ty musisz je dostarczyć. Im więcej powiesz swojemu prawnikowi, tym lepiej.

Osoba, która będzie przy Twoim boku i która przeprowadzi Cię poprzez poszczególne etapy to minimalizacja stresu. Uważam, że warto jest skorzystać z wiedzy osoby doświadczonej. Jest to forma zadbania o siebie podczas tego trudnego momentu w życiu.

Opublikowano w Rozwód.

Adwokat Marta Wnuk
Adwokat z 16-letnim doświadczeniem
mediator
kontakt@adwokatwnuk.pl
691512933

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *