Alimenty na dziecko można płacić jeszcze długo po skończeniu przez niego osiemnastego roku życia. Jakie warunki muszą być spełnione, by starać się o uchylenie alimentów?
Jak przestać płacić alimenty na dorosłe dzieci?
Zmiana Twojej sytuacji jest ważna, jednak musi być ona naprawdę trudna pod względem finansowym i zdrowotnym. Kluczowa jest zatem sytuacja dziecka, czy dalej się uczy oraz czy aktywnie poszukuje pracy.
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej, zapraszam Cię na konsultację – umów się w kalendarzu.
Dziecko nie stara się usamodzielnić
Mimo możliwości, odpowiedniego wykształcenia czy kwalifikacji, a także dobrej sytuacji zdrowotnej, dziecko nie poszukuje aktywnie pracy ani nie zdobywa kwalifikacji do jej podjęcia. Jednak pamiętaj, że jeśli dziecko znajdzie pracę, to musi ona spełniać odpowiednie kryteria, być stała, a nie dorywcza, a przede wszystkim pozwalać na samodzielnie utrzymanie się dziecka.
Jak przestać płacić na dorosłe dzieci? Przykładowe uzasadnienie
Wszystkie twierdzenia, o braku szukania pracy, wykształceniu dziecka, zdobytym zawodzie i możliwościach na rynku pracy musisz opisać w uzasadnieniu i poprzeć dowodami.
Przykładowo:
Pozwany ukończył [nazwa szkoły lub uczelni, kierunek oraz poziom wykształcenia, np. studia licencjackie/magisterskie na kierunku zarządzanie] w [rok ukończenia]. Wykształcenie to umożliwia mu podjęcie pracy zgodnej z jego kwalifikacjami i umiejętnościami. Na rynku pracy istnieje zapotrzebowanie na osoby z wykształceniem w zakresie [wpisz dziedzinę, np. psychologii, ekonomii, itp.], co potwierdzają oferty pracy publikowane w popularnych serwisach typu [rocketjobs.pl; pracuj.pl]. Mimo ukończenia edukacji, pozwany nie podejmuje aktywnych działań mających na celu znalezienie zatrudnienia. Pozwany wielokrotnie odrzucał oferty pracy, które były zgodne z jego wykształceniem i doświadczeniem. W niektórych przypadkach, gdy zatrudnienie zostało podjęte, pozwany rezygnował z pracy po krótkim czasie, bez uzasadnionej przyczyny, co świadczy o jego niechęci do podjęcia stałego zatrudnienia.
Trudna sytuacja rodzica
Jeśli Twoja sytuacja się zmieniła i nie osiągasz dochodu, opisz to i pokaż dowody! To również może mieć wpływ na uchylenie alimentów. Jeśli jednak sam nie popadłeś w niedostatek, to rekomenduję wnioskować o zmniejszenie alimentów.
Jak przestać płacić na dzieci? Różne przypadki
- Dziecko nie podjęło studiów i nie ma wyższego wykształcenia, jednak to nie przekreśla możliwości zarobkowych i szansy na znalezienie pracy, w której będzie zdobywało doświadczenie.
- Dziecko studiuje, ale powtarza lata i zdobywa słabe oceny. To również jest przesłanka, aby starać się o uchylenie alimentów.
- Dziecko karygodnie zachowuje się względem rodzica, znieważa go i okazuje brak szacunku. Na pewno warto o tym napisać w pozwie o uchylenie alimentów.
- Dziecko żyje na wysokim standardzie, jest w związku z zamożnym partnerem albo samo osiąga wysokie dochody. Zdjęcia z mediów społecznościowych (np. Instagram) dołączone do pozwu mogą przedstawiać pełen obraz sytuacji sądowi.
Formalne uchylenie alimentów na dorosłe dziecko
Złóż odpowiedni pozew o uchylenie alimentów do Sądu Rejonowego odpowiedniego dla miejsca zamieszkania dziecka. Możesz zobowiązać je do przedstawienia dokumentów finansowych, takich jak zeznanie podatkowe oraz wyciągów z kont, a własne zaświadczenie o zarobkach. Opisz, że dziecko jest zdrowe, w pełni sił fizycznych i władz umysłowych, by podjąć pracę, która pozwoli mu na samodzielne utrzymywanie się.
W razie wątpliwości skonsultuj się z prawnikiem, który oceni Twoje szanse.