Czy Sąd słucha dziecko? Tak w 2024 r. Sąd coraz częściej słucha dziecko

Czy moje dziecko będzie słuchane przez Sąd przy rozwodzie? Tak, jest to możliwe! Dnia 15 lutego 2024 roku weszły zmiany dotyczące wysłuchania małoletniego przez sąd. Co warto wiedzieć?

Wysłuchanie dziecka – opory sędziów

Sędziowie nie są skłonni „przesłuchiwać” dzieci. Ale z uwagi na fakt iż na badania w OZSS czeka się obecnie w Polsce około 1 roku – Trzeba było wprowadzić zmiany.  Już tłumacze kim jest OZSS –  to zespół Sądowych Specjalistów którzy przeprowadzają badania nad dzieckiem i rodziną.

Zdanie dziecka jest bardzo istotne podczas rozwodu. Rozstrzygają się tu jego losy, gdzie będzie mieszkało, z kim żyło, jak często będzie się widziało z drugim rodzicem. Trudno nie brać pod uwagę preferencji dziecka w sytuacji, gdy wyrok w sprawie o rozwód będzie miał fundamentalny wpływ na jego przyszłe życie – problemy zaczynają się wtedy gdy dziecko jest manipulowane. Jako Adwokat mam nadzieję że u Ciebie nie ma manipulacji- a jeżeli jest powiem ci co zrobić aby udowodnić manipulację dzieckiem.

Jak wygląda wysłuchanie dziecka w sądzie?

Wysłuchanie dziecka musi odbyć się na posiedzeniu niejawnym w dostosowanym do tego pomieszczeniu w budynku sądu. Czy dziecko się stresuje?  W mojej ocenie – zawsze stres jest kiedy spotykamy się z obcą osobą w Sądzie, ale co do  zasady „pokój” nie wygląda jak sala sądowa, a Sędzia nie ma togi.  Istnieje też możliwość, by odbyło się ono również poza siedzibą sądu, gdy dobro dziecka tego wymaga.

Podczas wysłuchania nie mogą być obecni rodzice dziecka ani ich pełnomocnicy. Z przebiegu sporządzania jest notatka urzędowa – nie wprowadzono zmiany i nie dopuszczono, by wysłuchanie mogło być nagrywane. Oprócz sędziego w posiedzeniu może brać udział biegły psycholog.  Po co? – aby zapewnić dziecku odpowiednie wsparcie. Taki biegły może też być pomocą dla sędziego, by w sposób odpowiedni przeprowadzał przesłuchanie w zależności od wieku dziecka i troską, co do samopoczucia dziecka.

Wysłuchanie dziecka – ważna zasada

Wysłuchanie może być dla małoletniego stresującym wydarzeniem, a więc ustawodawcy zadbali, by ograniczyć psychiczne obciążenie. Uregulowane, że wysłuchanie może nastąpić tylko raz w toku postępowania. Dziecko może mieć również własnego pełnomocnika. Wszystko to w trosce, by dziecko miało swoją podmiotowość w procesie, który będzie miał wpływał na jego życie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszam do obejrzenia filmu na moim kanale YouTube:

Wysłuchanie dziecka – co zmienia ustawa

Jako Adwokat wiem, że niekiedy wiek dziecka pozwala wysłuchać dziecko, a Sąd wciąż nie chce. Nowe przepisy oznaczają zobowiązanie sądu do udzielenia komentarza czy też wyjaśnienia w zakresie nieprzesłuchania małoletniego dziecka. Gdy sąd odstąpi od wysłuchania dziecka, najpóźniej przed zakończeniem postępowania, będzie musiał wskazać w protokole posiedzenia lub rozprawy, z jakich przyczyn czynność ta nie została przeprowadzona. Tutaj proszę pilnować Sąd, aby ta informacja się znalazła. Jeżeli chcesz, aby dziecko było wysłuchane przez Sąd – złóż proszę wniosek do Sądu o wysłuchanie dziecka

„Na siłę nie będziemy zmuszać.” Nasze dziecko nie chce zeznawać i co wtedy?

W sytuacji, gdy dziecko nie chce zeznawać i jasno to komunikuje, nie może zostać wysłuchane. Nie musimy zmusić dziecka do zeznań. Przecież dziecko jest odrębną jednostką, które ma prawdo decydować o sobie. Choć może to być frustrujące dla stron biorących udział w procesie, ważne jest, aby pamiętać o dobru dziecka i jego prawie do własnych uczuć oraz decyzji.

Wysłuchanie dziecka przez biegłych specjalistów – badanie OZSS

Problem jest w terminach. Od wielu lat jako Adwokat zderzam się z tym, że musimy czekać kilka miesięcy na badania – gdyż są problemy kadrowe. A co wtedy, gdy dziecko jest „trzymane i manipulowane przez jednego z rodziców”? Wówczas zaczynają się problemy. OZSS – to specjaliści z takich dziedzin jak psychologia, psychiatria czy pedagogika, którzy badają zarówno rodziców jak i dziecko. OZSS ma za zadanie udzielić rekomendacji, jakie rozwiązanie w kwestii opieki rodzicielskiej będzie dla dziecka najkorzystniejsze.  Z mojego doświadczenia jako adwokata do rozwodów, sąd najczęściej opiera wyrok w 99%  na podstawie opinii OZSS. Dlatego tak bardzo ważna jest opinia, a gdy się z nią nie zgadzamy – mamy prawo wnieść zastrzeżenia do opinii.

Zalety przesłuchania małoletniego w sądzie

Co jest lepsze wysłuchanie małoletniego dziecka w Sądzie czy Badania OZSS. Na badanie OZSS czeka się od 6 miesięcy do nawet roku, a samo badanie trwa kilka godzin. Natomiast wysłuchanie dziecka w sądzie może odbyć się szybciej oraz nie być tak – powiedzmy sobie szczerze – męczące. Dziecko ma prawo wyrazić swoje zdanie i podkreśla się w ten sposób jego podmiotowość w procesie o rozwód. Daje to sygnał, że opinia i uczucia małoletniego są ważne i powinny być brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji dotyczących jego przyszłości. Ta bezpośrednia interakcja z sądem może być dla dziecka ważnym doświadczeniem, umożliwiającym mu poczucie aktywnego uczestnictwa w procesie prawym, co może mieć pozytywne skutki dla jego poczucia własnej wartości oraz zaufania do systemu sądowniczego i wiary, że jego zdanie ma znaczenie. Problematycznie jest natomiast nastawianie dziecka przeciwko drugiemu rodzicowi i tego powinni się wystrzegać oboje małżonków.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące wysłuchania dziecka w sądzie:

Czy wysłuchanie dziecka przez sąd jest obowiązkowe w sprawach o rozwód?

Wysłuchanie dziecka przez sąd nie jest obowiązkowe, jednakże stanowi istotny element w przypadku, gdy jego zdanie może mieć wpływ na rozstrzygnięcie sprawy. A moim zdaniem to niekiedy najlepsze rozwiązanie.

Czy rodzice mają prawo być obecni podczas wysłuchania dziecka przez sąd?

Podczas wysłuchania dziecka nie mogą być obecni rodzice dziecka ani ich pełnomocnicy.

Jakie są korzyści z przeprowadzenia wysłuchania dziecka przez sąd w porównaniu z badaniem przez Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów (OZSS)?

Przeprowadzenie wysłuchania dziecka w sądzie pozwala na szybsze uzyskanie informacji o jego preferencjach i potrzebach, a także podkreśla jego podmiotowość w procesie. W odróżnieniu od badania  przez biegłych z OZSS, nie ma konieczności długiego oczekiwania na termin badania ani trwającej kilka godzin procedury. Niekiedy badania OZSS są bardzo zbliżone do tego co powie Sędzia z 30 letnim stażem.

Czy wysłuchanie dziecka przez sąd może być nagrywane? Czy Sędzia opowie o tym co dziecko powiedziało ? Czy jest jakiś protokół?

Nie, procedura wysłuchania dziecka przez sąd nie może być nagrywana. Sporządzana jest tylko notatka urzędowa z przebiegu posiedzenia, jednak nie ma możliwości nagrania dziecka.

Czy istnieją ograniczenia wiekowe dla dzieci podczas wysłuchania ich przez sąd?

Mówi się o emocjonalnej gotowości dziecka do rozmowy. Oczywiste ze 2 letnie dziecko nie powie prawdziwych uczyć zaś 10 letnie już tak. Co do zasady nie ma jednoznacznych ograniczeń wiekowych dla dzieci podczas wysłuchania ich przez sąd ale dziecko musi być na tyle duże aby swobodnie mówiło o swoich potrzebach.

W przypadku pytań i wątpliwości zapraszam na konsultację online lub w kancelarii. Umów się klikając dostępny termin i godzinę w kalendarzu!

Opublikowano w Opieka nad dzieckiem, Rozwód.

Adwokat z 16-letnim doświadczeniem, mediator, coach, pasjonatka psychologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *