Choroba dwubiegunowa – jak wygląda rozwód?

Dwubiegunowość a rozwód. Często zastanawiamy się, co wspólnego ma choroba z rozwodem. Pamiętajmy, iż ze sprawami rozwodowymi łączą się również kwestie związane z opieką nad dziećmi. Zatem pytanie, czy osoba chora psychicznie albo objawiająca zaburzenia emocjonalne jest w stanie zbudować trwały związek małżeński? 

Choroba dwubiegunowa – jak wygląda rozwód?

Zwróćmy uwagę na chorobę dwubiegunową, co to znaczy w praktyce i jak wygląda rozwód z taką osobą. Niekiedy choroba ta nazywana jest depresją maniakalną i jest to stan zdrowia psychicznego, który powoduje skrajne wahania nastroju, w tym emocjonalne wzloty i upadki. I tak też wygląda życie z taką osobą. Niekiedy małżonkowie stają przed decyzją, że nie chcą już kontynuacji swojego związku, wobec czego pragną zakończyć i rozwiązać małżeństwo. Wyobraźmy sobie sytuację: mężczyzna jest chory na dwubiegunowość, zaś kobieta chce mu pomóc i uniknąć eskalacji konfliktów. Jednakże nie wyobraża sobie sytuacji, w której to dzieci miałyby być pod opieką ojca.

Musimy zwrócić uwagę, że choroba dwubiegunowości nie wyłącza człowieka z życia codziennego, zatem z pewnością powinien mieć ustalone jak najczęstsze kontakty. Jednakże zgadzam się, że w niektórych sytuacjach stała opieka jest wykluczona, np. w nocy. Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej, zapraszam na spotkanie – umów się w kalendarzu.

Choroba dwubiegunowa a opieka nad dziećmi

Przede wszystkim opieka nad dziećmi musi być ustalona z uwzględnieniem dobra małoletnich dzieci. Zatem musimy wiedzieć, czy osoba chora na dwubiegunowość jest w pełni sprawna, aby móc zapewnić opiekę nad dzieckiem. Istotną kwestią jest oczywiście wiek dziecka. Starsze dziecko to z pewnością poradzi sobie w sytuacjach nawet niebezpiecznych, jednak co w sytuacji, gdy mamy do czynienia z małym dzieckiem? Szanowni państwo, kontakty określa się kilkugodzinne albo pod nadzorem kuratora, wobec czego nie ma większego zagrożenia, że coś stanie się dziecku.

Jako rodzic musisz mieć zabezpieczenie, że zrobiłeś wszystko, aby zbadać stan zdrowia drugiego małżonka. Zatem dobrze jest zobowiązać go do wykazania dokumentacji medycznej, w której będzie opis i historia choroby. W celu zdiagnozowania tej choroby oczywiście bierze się pod uwagę okoliczności biologiczne, czyli różne zaburzenia neurologiczne w mózgu czy niedoczynność tarczycy, które mogą wpływać na powstanie choroby dwubiegunowej. Najczęściej w opisie dokumentacji medycznej znajdujemy szczegóły dotyczące przebiegu choroby.

Choroba dwubiegunowa - osoba odmawia leczenia

Choroba dwubiegunowa – orzekanie o winie

Pamiętajmy – w sprawach, w których dotyka nas choroba dwubiegunowa, często jest też tak, że wpadamy na “świetny pomysł” pt. chcę walczyć. Niemniej jednak musimy wiedzieć, jakie są okoliczności w sprawie. Jeżeli chodzi o sam rozwód, to stoimy przed decyzją, czy chcemy rozwód bez orzekania o winie czy z orzekaniem. Pamiętajmy również, że choroba to nie jest wina. Niemniej jednak pewne zachowania z niej wynikające np. nadużywanie substancji psychotropowych, nadużywanie alkoholu, nieregularne zażywanie leków, czy zdrady oczywiście najczęściej towarzyszą przy tej chorobie i są jej konsekwencją. Wobec tego ja osobiście jako adwokat do rozwodu widzę elementy, które mogą wskazać, że doszło do wyłącznej winy. Niemniej jednak co do zasady choroba nie jest rzeczą, za którą możemy człowieka winić. A zatem co do zasady, jeżeli nie ma żadnych konsekwencji wynikających z tej choroby, czyli osoba wchodzi w stan depresyjny, ale nie popełnia innych wykroczeń względem drugiego małżonka, wówczas trzeba zastanowić się, czy jest sens walczyć o winę. 

Pamiętajmy, że jeżeli osoba znajdzie na drugą osobę argumenty przemawiające za tym, że również jest winna, np. powoła świadków albo też pokaże inne dowody, to najprawdopodobniej skończy się ten rozwód tym, że sąd uzna winę obojga małżonków. Przy chorobach i zaburzeniach najważniejsza jest opieka nad dziećmi. Musimy również pamiętać, że jeżeli będziemy przedłużać sprawę rozwodową i przedłużać która będzie trwała np. pięć lat to jeżeli nie podpisaliście intercyzy to wciąż jesteście we wspólności majątkowej. Co to oznacza? A zatem możesz ponosić odpowiedzialność za długi zaciągnięte przez drugiego małżonka. Zatem w takiej sytuacji proponuję państwu ten obszar uregulować. Jak? Co zrobić, żeby nie odpowiadać za długi męża? Przede wszystkim możemy ugodowo formie umowy u notariusza.

Choroba dwubiegunowa – pamiętaj o rozdzielności majątkowej

Z dniem określonym we rozdzielności nastąpi między wami rozdzielność majątkowa. A zatem po tej dacie jeżeli drugi Małżonek zaciągnie jakieś zobowiązania to nie może już od ciebie żądać nikt tych pieniędzy. Zatem jest to bardzo ważne. Często zdarza się tak że walczymy o coś np. o Win dla honoru. Okazuje się że nie pilnujemy spraw istotnych takich jak rozdzielność, podział majątku albo Alimenty. A zatem zawsze warto skierować się do dobrego adwokata do rozwodu w aby ten państwu krok po kroku przeprowadził. Co na pierwszym spotkaniu osobiście robię ja? Biorę kartkę i długopis i pisze strategię plan A I plan B. Kiedy mamy plan A I plan B możemy wówczas przejść do działania

Najczęściej sprawy, które prowadziłam to mężczyzna miał chorobę dwubiegunowa. Takich spraw prowadziłam swoim życiu około dziesięciu. I moje doświadczenie pokazuje, że w zależności od sytuacji walczyliśmy o winę. Walczyliśmy i wygraliśmy tę winę w sytuacji, gdy kobieta większość życia poświęciła się wychowaniu dzieciom, zaś mąż pracował. Pamiętajmy że przy tej chorobie może być zwiększone libido, a w szczególności wtedy kiedy ktoś zażywa jeszcze dodatkowe substancje np. sterydy. Wtedy też romanse nie są rzadkością. Dlatego też jeżeli złapiemy drugiego małżonka na konkretnym romansie i mamy w tym zakresie do wody to możemy walczyć. Albowiem sama choroba nie może być przyczyną rozpadu pożycia małżeńskiego Ale zdrada jak najbardziej tak.

Choroba dwubiegunowa - jak wygląda rozwód?

Przy tym wszystkim nie możemy zapomnieć o jednej bardzo ważnej rzeczy. Nigdy nie zapomnij o rozdzielności majątkowej. Bo co z tego że będziesz walczyła z mężem o to, że on Cię zdradził i ponosi winę jak za kilka dni zapuka komornik do Twoich drzwi i zabierze Ci dom albo samochód. Dlatego też niekiedy w niektórych sytuacjach warto walczyć o winę, albowiem z mojego doświadczenia jako adwokata które prowadziłam kilka takich spraw wynika że te osoby bardzo często nadużywają alkoholu, inne używki, bardzo często dochodzi również do zdrad. Wielu tych przypadkach które prowadziłam osoby są zadłużone w bankach, biorą kredyty i pożyczki a żeby wydawać pieniądze i nie Myśleć. Kilka razy zdarzało się mi przeprowadzić konsultacje, podczas których chorobie towarzyszył również hazard. A zatem szanowni państwo, musimy wiedzieć, że ta choroba może nieść ze sobą bardzo przykre konsekwencje finansowe i psychiczne.

Często w sprawach na sali sądowej mężczyzna, który jest chory, ale ma pełnomocnika, mówi, że jest w okresie remisji. Przede wszystkim musimy wiedzieć co to jest remisja. Remisja to stan w którym pacjent jest wolny od objawów bądź są one nasilone w znacznie mniejszym stopniu niż dotychczas. Niemniej jednak zwróćmy uwagę, że to, że pacjent nie ma teraz objawów, nie znaczy, że następnego dnia nie będzie ich miał.

Choroba dwubiegunowa – dobro dzieci

Wychowanie dzieci. Pamiętajmy że najważniejsze jest dobra małoletnich dzieci. A zatem dobrą małoletnich dzieci jest ustalany indywidualnie. Wszystko zależy ile dzieci mają lat? Czy osoba chora nadużywa jakieś inne substancje? Jakie są objawy choroby? Jaki stan psychiczny dzieci?

Dlatego też jeżeli boimy się o własne dzieci i o zachowanie dla przykładu ojca względem dzieci, to musimy ustalić tak kontakty ,aby mieć pewność że dobro dzieci nie cierpi. Albo kontakty powinny odbywać się w miejscu zamieszkania dzieci albo krótkie godziny, albo w obecności kuratora. Ja osobiście zawsze mówię że dzieci potrzebują obojga rodziców niemniej jednak zgadzam się z tym, że w sytuacji, gdy jeden z rodziców jest chory, to musimy zawsze patrzeć na dobrą małoletnich dzieci. W szczególności w okresach kiedy taka osoba jest w okresach manii, nadużywa substancje psychotropowe, spotyka się z kobietami, a dzieci są świadkami takich sytuacji. Taka sytuacja jest niedopuszczalna.

Opublikowano w Kontakt.

Adwokat Marta Wnuk
Adwokat z 16-letnim doświadczeniem
mediator
kontakt@adwokatwnuk.pl
691512933

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *