Rozwód z DDA – Dorosłe dziecko Alkoholika – czy można przypisać winę?

Ten tydzień był dla mnie wyjątkowy – poznałam kilka osób, których dotyczy problem DDA. Niniejszy wpis dedykuję zarówno tym osobom, jak i wszystkim, którzy są świadomi tego problemu i przekonali się, na czym DDA polega. Czy można rozwieść się z winy dorosłego alkoholika? Sprawa jest bardziej skomplikowana. Jestem zaskoczona, jak dużo przy sprawach rozwodowych jest sytuacji, w których poruszany jest wątek DDA.

Dlaczego dzieci DDA tak często się rozwodzą? Wśród moich klientów problem DDA stał się coraz bardziej powszechny. Zauważyłam, że pewne schematy się powtarzają. Wobec takiej osoby najczęściej są zarzuty, iż jest niezrównoważona emocjonalnie i zdradza.

I jako Adwokat mogę powiedzieć niezrównoważenie emocjonalne przy rozwodzie będzie ciężko udowodnić zaś zdradę z pewnością łatwiej jeżeli mamy dowody w sprawie.

Osoba DDA bardzo często przytacza następujące argumenty – twierdzi, że czuła się niekochana, niezrozumiana, druga osoba miała ciągłe pretensje, a ona to bardzo przeżywała. Niewątpliwie związek z osobą o syndromie DDA nie jest łatwy.  A co Sąd kiedy na to, gdy osoba DDA będzie mówiła, że „nie czuła się kochana, dlatego zdradzała ” Ale czy na pewno sąd jej/ jego  zdradę usprawiedliwi? Zdecydowanie nie. Dla Sądu liczą się fakty i wygrywała się dowodami.

Od jakiegoś czasu zgłębiam literaturę dotyczącą DDA, aby zrozumieć mechanizm działania tych osób. Myślę, że DDA kochają za bardzo, a druga osoba nie jest w stanie zrozumieć ich emocji. Dlaczego takie osoby bardzo często zdradzają? Myślę, że jest to obrona przed potencjalną krzywdą. Boją się odrzucenia, dlatego też często dochodzi do wycofania się z relacji i zdrady. Miłość jest rzeczą wspaniałą, a DDA kocha najmocniej. To często ludzie, którzy odnoszą ogromne sukcesy, zaś w głębi duszy są jak małe dzieci, które wołają o miłość…Życie z DDA niewątpliwie nie jest łatwe.

Rozwód z Dorosłym Dzieckiem Alkoholików (DDA)

Rozwód z Dorosłym Dzieckiem Alkoholików (DDA) może być skomplikowanym procesem, ze względu na specyficzne cechy emocjonalne i zachowania.

1. Dziecko DDA zawsze jest ofiarą. Syndrom Ofiary towarzyszy również przy rozwodzie i włącza się wówczas małe dziecko.  DDA  przy rozwodzie mogą przybierać postawę ofiary.

2. Zmiana stanowiska w sprawie i Impulsywność . Impulsywne decyzje wpływają na dynamikę rozwodu charakteryzuje się tym, że ja jako adwokat widzę że często osoby zmieniają zdanie co do rozwodu. Raz wojna rozwodowa raz ugoda. Bardzo często osoby DDA zawieszają postepowanie bo nagle chcą ratować małżeństwa po czym za kilka dni nienawidzą drugą osobę i ponownie chcą rozwodu. Przygotowanie dowodów na takie zachowania może być kluczowe w procesie rozwodowym.

3. Mam wrażenie, że słowa dla DDA mają małe znaczenie. Mówiąc kolokwialnie – sytuacja wygląda tak, że DDA puszcza słowa na wiatr i tak zrobi, co będzie chciała. Dlatego rekomenduję komunikację przez pełnomocnika. Jasna i precyzyjna komunikacja z partnerem DDA poprzez pełnomocnika prawnego może pomóc w uniknięciu niepotrzebnych emocji i impulsywnych reakcji.

4. Wina zawsze leży po drugiej stronie.  Dążenie do porozumienia poprzez negocjacje może być efektywnym sposobem na uniknięcie rozprawy sądowej, gdyż kiedy wejdziemy w długi proces rozwodowy czeka nas wiele lat intensywnego procesu rozwodowego.

5.Wsparcie psychologiczne: Rozwód z DDA może być emocjonalnie obciążający. Wsparcie psychologiczne dla obu stron, a szczególnie dla dzieci, jest niezbędne w celu złagodzenia negatywnych skutków rozwodu.

W procesie rozwodowym z osobą z syndromem DDA ważne jest zatem zrozumienie specyfiki tego syndromu, odpowiednie przygotowanie strategii, a także poszukiwanie wsparcia i porad profesjonalistów. Przygotowanie się do rozwodu z DDA wymaga również skupienia na dobru dzieci i zarządzania emocjami, aby proces rozwodowy przebiegał jak najłagodniej dla wszystkich zaangażowanych stron.

Opublikowano w Rozwód.

Adwokat z 16-letnim doświadczeniem, mediator, coach, pasjonatka psychologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *