Przemoc domowa przy rozwodzie – natychmiastowa izolacja sprawcy

„Co zrobić gdy w moim domu jest przemoc?” Jeśli w trakcie procesu rozwodowego występuje przemoc domowa, istnieją specjalistyczne instytucje, które mają na celu pomóc.

Pierwszy krok przy przemocy – Policja 

Co robić w pierwszej kolejności gdy jesteś ofiarą przemocy? Ważne: Ustawa antyprzemocowa  z dnia  30 kwietnia 2020 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Przepisy, które weszły w życie 30 listopada 2020 roku mówią o tym, że sprawcy przemocy domowej będą natychmiast izolowani od swych ofiar. Na podstawie tej ustawy, policjant może wydać nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania zamieszkiwanego – by nie przebywał wspólnie z ofiarą przemocy.

Drugi  krok przy przemocy – przedłużenie nakazu w Sądzie 

Jeżeli uzna że przebywanie razem sprawcy i ofiary – stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia osób dotkniętych tą przemocą. Wówczas funkcjonariusz nie przeprowadza wnikliwego postępowania dowodowego tylko w przypadku wątpliwości wydanie taki nakaz np. na 2 tyg. Jeżeli chcemy ten zakaz przedłużyć – możemy to zrobić w Sądzie. 

Trzeci krok przy przemocy – Niebieska Karta

Ośrodek interdyscyplinarny, który oferuje pomoc osobom w trudnej sytuacji rozwodowej związanej z przemocą, może zapewnić:

  • Pomoc prawną
  • Zabezpieczenia karne np. nakaz opuszczenia bądź nakaz zbliżania 
  • Wsparcie psychologiczne:
  • Opiekę medyczną
  • Adres Niebieska Linia 

Rozwód a pomoc prawnika i psychologa. Kto jest potrzebny przy rozwodzie?

Zastanawiasz się, czy do rozwodu potrzebujesz bardziej prawnika do rozwodu, psychologa lub psychiatry?  A co gdy pójdziesz do psychiatry przy rozwodzie ? To nic osobiście uważam jako Adwokat że ponad 50 % osób które rozwodzą się korzystają z pomocy psychiatry i dla Sądu to standard.

Niektórzy myślą, że psycholog to lekarzem. Nie wiedzą, że lekarzem jest psychiatra. Czasem nawet myślą, że prawnik to prawie to samo co psycholog…

A każdy prawnik to prawnik i może występować w Sądzie – tak nie jest. Tylko Adwokat i Radca prawny do rozwodu. Nie daj się nabrać na pseudo kancelarie i firmy X – gdzie zostawiają później klienta na lodzie. Jeżeli czeka Cię proces rozwodowy, to niewątpliwie musisz rozumieć, kim jest i czym zajmuje się radca prawny, adwokat, prawnik, psycholog oraz psychiatra – bo możesz przegrać wiele…..! To bardzo ważne terminy w sprawach rozwodowych.

Trudny rozwód może być bardzo emocjonalnie i prawnie wymagający

W zależności od konkretnej sytuacji, mogą być potrzebne różne specjalistyczne wsparcie. Oto kto może być pomocny:

  1. Dobry prawnik rodzinny: Tylko Adwokat bądź radca prawny – to są profesjonalni pełnomocnicy. Nie ma kogoś takiego jak : Doradca rozwodowy albo prawnik do rozwodu.
  2. Psychoterapeuta/Psycholog/ Psychiatra : Emocjonalne wsparcie jest kluczowe w czasie trudnego rozwodu. A dla Sądu to nie jest zaskoczenie że korzystasz z tych usług. Dbaj o zdrowie gdyż rozwód wywołuje poważne problemy zdrowotne psychiczne, może być konieczne wsparcie psychiatryczne. Psychiatra może ocenić i leczyć poważniejsze zaburzenia psychiczne, takie jak depresja czy zaburzenia lękowe.

Psycholog a psychiatra Czym się różnią?

 

Po leki do psychiatry

Zacznijmy od psychiatry. Przede wszystkim lekarzem nie jest psycholog, a właśnie psychiatra. Kiedy potrzebujesz leków to tylko lekarz – Psychiatria . W odróżnieniu od psychologii jest nauką medyczną. Psychiatra zajmuje się diagnozą i leczeniem chorób psychicznych, takich jak depresja, bordeline , zaburzenia lękowe, fobie i zaburzenia narcystyczne

Porozmawiać do psychologa 

Psycholog nie jest lekarzem. Psycholog posiada tytuł magistra psychologii. W zakres jego obowiązków wchodzi odbycie szczegółowego wywiadu z pacjentem i testów psychologicznych, na podstawie których stawia diagnozę. Zadaniem psychologa jest znalezienie przyczyn problemów drugiej osoby, analizując zaburzenia pod kątem biologiczno-psychospołecznym.

Adwokat a radca prawny Czym się różnią?

Nie ma większego znaczenia w dzisiejszych czasach. A znaczenie ma to że tylko te zawody są profesjonalnymi pełnomocnikami.   Tworzą się X kancelarię które zatrudniają Y osobami i nazywają ich np. doradcami prawnymi czy też rozwodowymi. Osobiście jako Adwokat uważam że tutaj trzeba być ostrożnym.

Zgodnie z art. 4 ustawy Prawo o adwokaturze: „Zawód adwokata polega na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami”.

Jeżeli chodzi o radcę prawnego, zgodnie z art. 6 ust 1 ustawy o radcach prawnych: „Świadczenie pomocy prawnej przez radcę prawnego polega w szczególności na udzielaniu porad i konsultacji prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed urzędami i sądami w charakterze pełnomocnika lub obrońcy”.”

Adwokat i radca prawny różnią się również kolorem żabotu – radca prawny nosi żabot koloru niebieskiego, zaś adwokat zielonego.

Pytania

Jakie formy wsparcia oferuje Niebieska Karta ?

Niebieska Karta obejmuje nie tylko pomoc prawną, ale także wsparcie psychologiczne, medyczne i społeczne. Ośrodek interdyscyplinarny może zapewnić poradnictwo prawnicze, wsparcie psychologiczne oraz dostęp do opieki medycznej i innych usług potrzebnych ofiarom przemocy domowej.

W jaki sposób prawnik, psycholog i psychiatra mogą pomóc osobom przechodzącym przez trudny proces rozwodowy?

Dobry prawnik rodzinny może pomóc w zrozumieniu prawa dotyczącego rozwodu, negocjacjach dotyczących podziału majątku i opieki nad dziećmi. Psychoterapeuci lub psychologowie mogą pomóc w radzeniu sobie z trudnościami emocjonalnymi, stresującymi sytuacjami i problemami komunikacyjnymi. W niektórych przypadkach wsparcie psychiatryczne może być konieczne, zwłaszcza gdy rozwód wywołuje poważne problemy zdrowotne psychiczne.

Jakie są różnice między psychologiem a psychiatrą?

Psychiatra jest lekarzem specjalizującym się w diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń psychicznych, podczas gdy psycholog posiada tytuł magistra psychologii i zajmuje się diagnozą oraz terapią problemów emocjonalnych i behawioralnych.

Opublikowano w Rozwód.

Adwokat z 16-letnim doświadczeniem, mediator, coach, pasjonatka psychologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *