Jakie błędy podczas rozwodu z wyłącznej winy – jak nie przegrać orzeczenia o winie ?

Jestem adwokatem z wieloletnim doświadczeniem i często spotykam się z niedopatrzeniami, które skutkują przegraniem sprawy przez drugą stronę. A przed tobą rozwód ? To zapraszam cię do lektury. W tym wpisie omówię najważniejsze błędy oraz omówię przygotowanie do rozprawy rozwodowej, gdzie będzie orzekana wina jednej ze stron.

Jakie błędy podczas rozwodu z wyłącznej winy – jak nie przegrać?

1. Brak lub niewystarczające dowody

Większość spraw wygrywa się dowodami. Jeżeli nie damy odpowiedniego materiału dowodowego do sądu, wówczas bardzo ciężko będzie nam wygrać sprawę.  Często są to nagrania, raporty detektywistyczne, zrzuty z wiadomości, zeznania świadków, dokumenty i wiele innych dowodów, które można użyć w sprawie. 

2. Błędy proceduralne

Bardzo często dochodzi do błędów proceduralnych. Oprócz tego, że jest to sprawa emocjonalna, dotycząca naszej „porażki” – jak często myślimy, stresująca niezwykle, to jest to wciąż procedura. Mamy określoną konkretną liczbę dni na przykład 7 dni czy 14 dni na odpowiedź. Jesteśmy zobowiązani przestrzegać terminu na złożenie apelacji, sprzeciwu, odpowiedzi na pozew czy odpowiedzi na zobowiązania sądu. Często zapominamy o tym i przegrywamy na skutek niedochowania terminu.

3. Nieefektywna reprezentacja

Często z powodu złej umowy z klientem, pełnomocnik nie poświęca się w pełni danej sprawie. Często bywa tak, że prosta sprawa okazuje się skomplikowaną. Trzeba szczerze, rzetelnie porozmawiać ze swoim adwokatem o formie współpracy i rozliczeniu, aby mecenas mógł poświęcić potrzebną ilość czasu na naszą sprawę i być w pełni przygotowany na sali rozpraw.

4. Źle przygotowana argumentacja

Nie można opisywać swojej winy, jeśli chcesz wygrać sprawę o rozwód z WYŁĄCZNEJ winy Twojego małżonka. Nie możesz brać odpowiedzialności za swoje zawinienia w rozpadzie małżeństwa, bo przegrasz sprawę. Trzeba na to uważać. Tutaj musze przyznać, że klienci niekiedy mnie zaskakują i sami zaczynają wskazywać na własną winę. Jako pełnomocnik musisz odpowiednio przygotować swojego klienta.

5. Niedocenienie przeciwnika

Może wydawać Ci się, że Twój partner nie będzie się bronił lub nie ma narzędzi, by to zrobić. Jego osobowość nigdy nie wskazywała, by chciał i umiał walczył w sądzie? Możesz się zdziwić… Nie daj się zaskoczyć podczas swojej sprawy rozwodowej i bądź gotowy, że Twój dotychczas spokojny mąż czy żona będzie zbierał na Ciebie dowody

Zapraszam Cię do obejrzenia filmu na moim kanale YouTube na temat rozwodu z wyłącznej winy:

Strategia i rozprawa rozwodowa – jakie błędy podczas rozwodu z wyłącznej winy?

Cel i rozpisanie różnych scenariuszy jest bardzo istotne, by być odpowiednio przygotowanym. Warto mieć plan A i B. Trzeba pamiętać, że podczas sprawy rozwodowej pojawia się stres, wzburzenie, smutek i inne emocje. Trzeba się przygotować do rozprawy, przećwiczyć swoje odpowiedzi na pytania. Z doświadczenia wiem, że rozprawy czasem prowadzą mili sędziowie, ale zdarzają się też tacy, którzy wzbudzają respekt i onieśmielają. Strach i niepewność nie są dobrymi doradcami. Takie czynniki i okoliczność też trzeba brać pod uwagę. Informuję zawsze swoich klientów o specyfice danego sędziego i ćwiczę z nimi odpowiedzi na pytania. Instruuję ich, że odpowiedzi powinny być jasne i zwięzłe, rozprawa ma swoje ograniczenia czasowe. Jeżeli zdenerwujemy sąd to świadomie lub nie mogą mieć oni do nas mniej neutralny czy życzliwy stosunek.

Opublikowano w Rozwód.

Adwokat z 16-letnim doświadczeniem, mediator, coach, pasjonatka psychologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *