Nie ulegaj narcyzowi przy rozwodzie

Nie ulegaj narcyzowi przy rozwodzie

Nie ulegaj narcyzowi przy rozwodzie. Rozwód z osobą o cechach narcystycznych są zazwyczaj burzliwe i pełne emocji. Są swoistym spektaklem, jednak skutki jego mogą być traficzne. Często otwierałam szeroko oczy ze zdumienia słysząc co narcyz mówi na sali sądowej.

Nie ulegaj narcyzowi przy rozwodzie – jak nie dać się manipulacji

Oto pięć przykładów manipulacji, które narcyz może stosować podczas rozwodu, oraz co możesz stracić, jeśli ulegniesz:

1. Przekształcanie rzeczywistości (gaslighting)

Narcyz może próbować przekonać Cię, że Twoje wspomnienia lub percepcje są nieprawidłowe lub że jesteś „szalony” – to technika znana jako gaslighting. Możesz zacząć wątpić w swoje zdolności percepcyjne lub poczucie rzeczywistości, co może prowadzić do utraty pewności siebie i zdolności do podejmowania decyzji. O to narcyzowi właśnie chodzi, byś znalazł całkowicie pod jego wpływem i wierzył tylko w to, co on powie. Obserwacja takiego procesu jest niewątpliwie trudna, nie chcę się często wierzyć, czemu ktoś przestaje ufać własnemu osądowi. Musimy jednak pamiętać, że pod wpływem regularnych uwag i zasiewania wątpliwości, nawet osoba, której jej się wydaje, że jest odporna na manipulację, może zacząć kwestionować swój ogląd sytuacji. Potrzebujesz konsultacji? Zadzwoń pod numer +48691512933 lub umów się w kalendarzu.

2. Oskarżenia i odwracanie kota ogonem

Narcyz często oskarża partnera o własne błędy lub niepowodzenia, odwracając sytuację tak, aby partner czuł się winny i odpowiedzialny za wszystko, co poszło nie tak.
Możesz poczuć nieuzasadniony wstyd lub winę, to Cię osłabia. Wydaje Ci się, że musisz ciągle się bronić. To co zauważyłam w swojej praktyce, manipulanci nie potrafią lub wręcz nie mogą przyznać się do błędu. Prawdopodobnie zburzyłoby to całkowicie obraz nich samych jako nieomylnych i idealnych.

3. Wykorzystywanie dzieci jako pionków

Narcyz może próbować manipulować dziećmi przeciwko Tobie, przedstawiając siebie jako ofiarę lub jedynego troskliwego rodzica. Uważaj, ponieważ narcyzi są charyzmatyczni i potrafią oczarować swoje otoczenie, w tym sąd. A Ty możesz stracić bliski kontakt z dziećmi lub nawet ich zaufanie, co może wpłynąć na decyzje dotyczące opieki i ograniczyć Twój wpływ na ich życie. Obserwuj swoje dzieci i nie pozwól, by do tego doszło. W tym wypadku warto opierać się na faktach i wskazywać ile rzeczywiście narcyz robi dla dzieci. On może opowiadać niestworzone historie, naszym zadaniem jest jednak konfrontacja tego z dowodami. Pamiętaj, żeby w takiej sytuacji wnieść o zabezpieczenie miejsca pobytu dzieci przy Tobie oraz dążyć do ustalenia kontaktów. Jeżeli nie będą one przestrzegane, można zagrozić takiej osobie zapłatą za każdy kontakt, który nie doszedł do skutku. Można także nie orzekać kontaktów, jeśli wiesz, że nie będą one respektowane.

4. Odmowa negocjacji lub mediacja na jego warunkach

Narcyz często odrzuca wszelkie próby negocjacji lub kompromisu, utrzymując nieustępliwą postawę, a jeśli zgodzi się na negocjację – będzie dążyć do zabezpieczenia wyłącznie własnych interesów. Możesz zostać zmuszony do długiego i kosztownego procesu sądowego, a jeśli dojdzie do mediacji, będzie ona na jego warunkach. Będzie on sztywno trzymał się swoich przekonań i oczekiwań. Mediacja, aby była skuteczna, dwie strony muszą wykazać minimum elastyczności.

5. Utrzymywanie władzy poprzez kontrolę finansową

Osoba z rysem narcystycznym potrafi grozić, że wszystko Ci zabierze, że sam/sama będziesz spłacał kredyt. „Nie utrzymasz siebie i dzieci ze swojej pensji.” – krzyczy podczas kłótni Twój partner. Nierzadko zdarzają się również przeróżne szantaże, które mają na Tobie wymusić uległość i zgodę na jego żądania. Pieniądze są ważnym zasobem i rzeczywiście pozbawienie czy obniżenie dochodów może wzbudzać strach. Dlatego zawsze podkreślam wagę obrony przed podobną sytuacją i zadbanie o swoje, a także interesy dzieci. Wnieś koniecznie w takiej sytuacji wniosek o udzielenie zabezpieczenia świadczenia alimentacyjnego na czas rozwodu. 

Zapraszam Cię do obejrzenia filmu na moim kanale YouTube na temat manipulacji podczas rozwodu:

Jak się bronić? Nie ulegaj narcyzowi przy rozwodzie

Oto kilka sposobów, aby bronić się przed manipulacjami narcyza podczas rozwodu:

  • Zbieraj dowody. Zawsze powtarzam, że w sądzie wygrywa się dowodami. Nie możesz mieć jedynie szeregu historii o tym, co złego zrobił Ci narcyz. Na tej postawie sąd nie orzeka. A zatem zbieraj dowody na wszelkie manipulacje, w tym wiadomości, e-maile i dokumenty finansowe.
  • Pomoc profesjonalistów i edukacja. Korzystaj z pomocy doświadczonego prawnika, a także wsparcia psychologicznego – nawet kiedy narcyz wyśmiewa to czy twierdzi, że dobrze robisz, bo jesteś niezrównoważona/-y. Warto również, abyś się edukował, bo narcyz potrafi być naprawdę trudnym przeciwnikiem. Nie zostawaj z tym sam, zwłaszcza jeśli chodzi o prawne rozstrzygnięcia.
  • Granice, a czasem nawet obojętność. Stawiaj jasne granice i konsekwentnie ich przestrzegaj. Możesz też stosować technikę szarej skały czyli być obojętnym na co to mówi narcyz. Wiele razy widziałam, że osoba narcystyczna z czasem traciła zainteresowanie i szukała innych bodźców. Stań się nudny, a przede wszystkim nie reaguj. Osoba narcystyczna karmi się zaangażowaniem, kiedy przestaniesz dawać mu uwagi, jest szansa, że zostawi Cię w spokoju.
  • Nie izoluj się. Niebezpieczna jest sytuacja kiedy pozostajesz sam i nie masz perspektywy innych osób. Możesz zacząć wierzyć w kłamstwa, które próbuje wmówić Ci narcyz. Nie możesz też całego czasu poświęcać jemu i walce z nim (jego to oczywiście bardzo cieszy). Miej swoje życie prywatne, spotykaj się z przyjaciółmi, a nawet poznawaj nowe osoby. Możesz mieć wiele różnych znajomych i różne aktywności czy formy spędzania czasu, aby nie zwariować – kolokwialnie mówiąc – w świecie nieustannej gry manipulanta.

Przetrwanie rozwodu z narcyzem wymaga siły, wsparcia i skutecznej strategii. Pamiętaj, że pomoc profesjonalna jest kluczowa, aby przetrwać ten proces z jak najmniejszymi stratami

Opublikowano w Rozwód.

Adwokat z 16-letnim doświadczeniem, mediator, coach, pasjonatka psychologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *