Jak wybrać dobrego prawnika do rozwodu?

Jak wybrać dobrego prawnika do rozwodu?

Jak wybrać dobrego prawnika do rozwodu? Dobór odpowiedniego adwokata do sprawy rozwodowej jest kluczowy, gdyż od tego zależy przebieg całego procesu, a także ostatecznie wynik sprawy. Na rynku jednak świadczą usługi osoby, które nie mają uprawnień do reprezentowania swoich klientów w sądzie.

Jak wybrać dobrego prawnika do rozwodu?

Rekomenduję kierować się poniższymi punktami podczas wyboru pełnomocnika do rozwodu:

1. Mówi prawdę, a nie to, co klient chce usłyszeć

Dobry adwokat do rozwodu powinien cechować się uczciwością i otwartością w komunikacji z klientem. Jego zadaniem jest nie tylko reprezentowanie klienta, ale również informowanie go o realnych szansach na sukces oraz potencjalnym ryzyku. Klient powinien być świadomy zarówno najlepszego, jak i najgorszego scenariusza, co pozwoli mu na podejmowanie świadomych decyzji. Napiszę wprost: sąd to nie koncert życzeń. Adwokat powinien znać realia. Jest zobowiązany oczywiście walczyć o to, co klient chce (może również odmówić), ale informować go również co rzeczywiście może osiągnąć, a czego nie. Jeśli potrzebujesz porady prawnej, zapraszam na konsultację. Umów się klikając dostępny termin i godzinę w kalendarzu!

2. Zna przepisy i jest doświadczony, może przewidzieć wyrok

Profesjonalizm i doświadczenie w specjalizacji prawa rodzinnego są niezbędne. Adwokat dobrze znający się przepisach prawa rodzinnego oraz posiadający doświadczenie w podobnych sprawach będzie w stanie lepiej przewidzieć możliwe rozstrzygnięcia sądu i odpowiednio przygotować strategię obrony. Doświadczenie w negocjacjach oraz umiejętność przewidywania reakcji sądu mogą znacząco wpłynąć na skuteczność reprezentacji. Dodałabym również tego znajomość sądu i sędziów w danym mieście czy okolicy. W Warszawie są dwa sądy, w których przeprowadza się rozwody. Znam je bardzo dokładnie, ponieważ prawie codziennie jestem na sali i reprezentuje klientów.

3. Umowa jest jasna i czytelna – można porozmawiać

Umowa z profesjonalnym adwokatem będzie klarowna i zrozumiała dla klienta. Ważne jest, aby klient miał możliwość zadawania pytań i otrzymywał wyczerpujące odpowiedzi, co pomaga budować wzajemne zaufanie oraz pewność, że jego prawa są właściwie chronione.

Zapraszam Cię do obejrzenia filmu na moim kanale YouTube dotyczącego odpowiedniego adwokata do rozwodu:


4. Jest to adwokat albo radca prawny

Ważne jest zrozumienie różnic między poszczególnymi profesjami prawnymi.  „Prawnik” jest ogólnym terminem opisującym osobę, która ukończyła studia prawnicze  , podczas gdy „adwokat” lub „radca prawny” mogą mieć określone uprawnienia do reprezentowania klientów w sądzie. Wybór osoby z odpowiednimi kwalifikacjami i uprawnieniami do prowadzenia sprawy rozwodowej jest kluczowy.

Spotykam się często z określeniami: radca lub doradca rozwodowy. Nie istnieje formalnie taki zawód zwłaszcza w zakresie prawa rodzinnego. Trzeba o tym pamiętać i sprawdzić czy dana osoba jest wpisana do Okręgowej Rady Adwokackiej lub Krajowej Izby Radców Prawnych.

5. Dostępność i wsparcie

Rozwód to często stresujący i emocjonalnie trudny czas dla klienta. Dobry adwokat do spraw rozwodowych powinien być dostępny i gotowy, by wesprzeć swojego klienta w każdym momencie procesu. Powinien on również zapewnić pomoc w rozwiązywaniu bieżących problemów i odpowiedzieć na naglące pytania, co jest szczególnie ważne, gdy w grę wchodzą skomplikowane kwestie takie jak opieka nad dziećmi czy podział majątku. Stała komunikacja i empatia mogą znacznie pomóc w radzeniu sobie z trudnościami związanymi z rozwodem.

Warto dodać, że adwokat to nie psycholog i oferuje wsparcie przede wszystkim prawne, choć nie da się ukryć, że również fizycznie towarzyszy ludziom przechodzącym bardzo ciężki stany w swoim życiu. Pamiętać jednak trzeba, że jasne granice i ich przestrzeganie jest również bardzo ważne w relacji ze swoim adwokatem. Jest to przede wszystkim jego praca i nie może poświęcić całej uwagi jednemu klientowi, jest to po prostu nierealne. Wymaganie, by pełnomocnik był dostępny całą dobę jest przesadą w drugą stronę.

Jak wybrać dobrego prawnika do rozwodu? Moje doświadczenie z prowadzenia kancelarii

Często widzę po drobnych gestach i grymasach kiedy w kancelarii osoba nie jest zadowolona na pierwszej konsultacji, gdy mówię rzeczy trudne. Często też słyszę wyrażane wprost stwierdzenia, że adwokat jest po to, aby wywalczyć wszystko to co klient chce. Uważam jednak, że adwokat nie jest po to, by mówić klientom to, co chcą usłyszeć. Moje doświadczenie chce wykorzystywać do realnej pomocy i szczerze informować co jest osiągalne, a co nie. Obiecywanie pozytywnego wyniku sprawy rozwodowej jest według mnie jest nieuczciwe. Działamy w obszarze prawa, a to sąd ostatecznie wyda wyrok.

Zdarza się, że do mnie wracają po doświadczeniu z innymi prawnikami czy „doradcami” i chcą, bym ponownie zajęła się ich sprawą i pomogła wydostać się z sytuacji, w której się znaleźli. Schlebia mi to, ale też żałuję, że od razu nie mogliśmy poprowadzić danej sprawy prawidłowo.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące wyboru dobrego prawnika:

Jakie kryteria powinienem wziąć pod uwagę, wybierając prawnika do sprawy rozwodowej?

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy prawnik jest uczciwy i otwarty w komunikacji, informując klienta o realnych szansach i ryzykach związanych z daną sprawą. Ponadto, ważne jest, aby prawnik posiadał doświadczenie w specjalizacji prawa rodzinnego, znał przepisy i realia sądu, w którym będzie toczyć się sprawa. Istotna jest również jasność umowy oraz dostępność prawnika w trakcie procesu rozwodowego.

Jakie cechy powinien mieć dobry pełnomocnik?

Cechy takie jak odwaga, uczciwość i rodzaj przebojowości, który pozwala skutecznie walczyć o interesy klienta na sali rozpraw.

Kto może reprezentować mnie na sali sądowej?

Może to być adwokat albo radca prawny. Dlatego ważne jest, aby wybierając pełnomocnika do rozwodu, upewnić się, że wybrana osoba ma odpowiednie kwalifikacje i jest wpisana do Okręgowej Rady Adwokackiej lub Krajowej Izby Radców Prawnych.

Jak powinna wyglądać umowa z adwokatem?

Tak, umowa z prawnikiem powinna być klarowna i zrozumiała dla klienta. Powinna zawierać szczegółowe informacje dotyczące zakresu świadczenia usług, opłat, warunków płatności oraz terminów. Ważne jest, aby klient miał możliwość zadawania pytań i otrzymywał wyczerpujące odpowiedzi, co pozwoli budować wzajemne zaufanie.

Jak często mogę kontaktować się ze swoim adwokatem w trakcie procesu rozwodowego?

Zależy to od umowy jaką podpisałeś i zasadami jakie ustaliliście wspólnie na początku współpracy. Adwokat jest też człowiekiem i nie można oczekiwać od niego kontaktu przez całą dobę. Powinien jednak być dostępny, zwłaszcza, gdy sprawa jest pilna i wymaga szybkiego działania.

Opublikowano w Rozwód.

Adwokat z 16-letnim doświadczeniem, mediator, coach, pasjonatka psychologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *