Pełnoletnia córka i alimenty. Alimenty na dorosłe dziecko wzbudzają czasem emocje i kontrowersje. Podobnie jest z klauzulą wykonalności – kiedy wyrok nie jest prawomocny, ale alimenty i tak trzeba płacić.
Pełnoletnia córka i alimenty – Od kiedy następuje płatność?
Córka wystąpiła o alimenty od rodzica. Sąd przesłał pozew wraz z postanowieniem dotyczącym alimentów. Przede wszystkim należy wiedzieć, że postanowienie w trybie zabezpieczenia jest wykonalne i należy zapłacić zgodnie z tym, co wskazał Sąd. Jeżeli Sąd nie wskazał konkretnej daty płatności, patrzymy na dzień wydania postanowienia.
Kwotę zasądzoną w postanowieniu trzeba uiścić, albowiem w przeciwnym razie narażamy się na postępowanie u komornika. Jeśli potrzebujesz porady prawnej, zapraszam Cię na konsultację – umów się w kalendarzu online.
Otrzymałem postanowienie o zabezpieczeniu alimentów – Co zrobić?
W pierwszej kolejności należy złożyć wniosek o uzasadnienie tego postanowienia. We wniosku musimy wskazać, czy chcemy uzasadnienie postanowienia w całości czy w części (np. dotyczącej konkretnego punktu).Dodatkowo należy pamiętać, że wniosek o uzasadnienie postanowienia wiąże się z uiszczeniem opłaty w wysokości 100 zł, której potwierdzenie załącza się do wniosku. Po otrzymaniu uzasadnienia, w którym Sąd wypowie się, na podstawie czego zasądził alimenty i wskaże, jakie koszty utrzymania wziął po uwagę, a jakich nie.
Termin do wniesienia wniosku o uzasadnienie wynosi 7 dni. Po odbiorze uzasadnienia mamy kolejne 7 dni, aby wnieść sprawę do sądu wyższej instancji – czyli wnosimy zażalenie na postanowienie sądu I instancji.
Podważenie kosztów
Przy alimentach ważne jest to, aby podważyć koszty przedstawione przez stronę powodową. W tym celu polecam przedstawienie własnych wyliczeń w formie tabelki i zakwestionowanie kosztów wskazanych przez drugą stronę. Jako ojciec musi Pan również uznać jakąś kwotę w zakresie płatności (w sytuacji, gdy dziecko pracuje). Można również zobowiązać drugą stronę do ujawniania informacji, na których nam zależy, np. oświadczenie o tym, ile odbywa się lekcji dodatkowych, jakie są ich koszty.
Pełnoletnia córka i alimenty – Terminy
Jakie są terminy na złożenie pism do sądu?
- Odpowiedź na pozew – 14 dni
- Odpowiedź na wniosek o udzielenie zabezpieczenia – 7 dni
- Wniosek o uzasadnienie postanowienia – 7 dni
- Zażalenie – 7 dni
Kiedy mogę przestać płacić alimenty na dorosłe dziecko?
Nie istnieje sztywna granica wieku dziecka i nie jest to określone jednoznacznie w prawie. Niekiedy ważny jest poziom wykształcenia dziecka, jednak to nie jest najważniejsze. Kluczowe jest czy dziecko może się samodzielnie utrzymać, ma stabilną pracę i jego sytuacja zawodowa jest określona. Bardzo często decydują o tym indywidualne cechy dziecka takie jak zdolności. Niektórzy usamodzielniają się szybciej, inni wolniej. Niektórzy też podejmują się wymagających studiów np. prawniczych czy lekarskich, wtedy ich edukacja się przedłuża. W przypadku dalszego rozwoju i nauki, prawdopodobnie obowiązek alimentacji również się przedłuży.
Prawo również przewidziało sytuację, w której nie jesteś fizycznie zdolny do płacenia alimentów. Jeśli więc jesteś ciekaw czy są brane pod uwagę Twoje możliwości finansowe – odpowiedź brzmi – TAK. Choć jesteś zobligowany do dzielenia się nawet najszczuplejszymi dochodami ze swoim dzieckiem, to jeśli będzie ono w stanie podjąć jakąś pracę, sąd nie będzie Ciebie obciążał tym obowiązkiem. Art. 133 § 1 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego wskazuje:
§ 3.Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.