Przed napisaniem pozwu, sprawdź czy spełniasz wszystkie wymagane warunki do wniesienia sprawy o rozwód. Musisz być przede wszystkim pewien, że nie ma szans na ratunek małżeństwa. Warto się zastanowić czy w Waszym przypadku odpowiedni będzie rozwód czy może separacja, którą można znieść, ale da Ci ona czas do namysłu. W Polsce, zgodnie z Kodeksem Rodzinnym i Opiekuńczym, rozwód można uzyskać, gdy nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Co to znaczy?
Kiedy rozwód? Jakie przesłanki muszą być spełnione
Zgodnie z orzecznictwem zupełny rozkład obejmuje zanik trzech więzi – duchowej (emocjonalnej), fizycznej i gospodarczej. W praktyce nie możecie prowadzić wspólnie gospodarstwa domowego, mieszkacie oddzielnie. W praktyce możecie zamieszkiwać nadal razem. Chodzi o to, by wskazywać, że jesteście jak lokatorzy we wspólnym domu, ale nie jadacie ze sobą posiłków, nie robicie wspólnie zakupów, pierzecie oddzielnie. Nie darzycie się uczuciem (a przynajmniej jedna ze stron) oraz nie współżyjecie ze sobą, ustała między Wami bliskość fizyczna. Trwały rozkład oznacza, że nie ma możliwości do powrotu do wspólnego życia i funkcjonowania jako związek. Nie ma jasno określonej definicji, sąd musi być pewien, że nie ma szans na uratowanie małżeństwa. Przyjmuje się, że rozkład pożycia powinien trwać kilka miesięcy. Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie rodzinnej? Zapraszam Cię na konsultację – umów się w kalendarzu.
Kiedy sąd nie orzeknie rozwodu?
Gdyby w jego wyniku ucierpiałoby dobro Waszych małoletnich dzieci lub orzeczenie byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Dzieci zazwyczaj cierpią na skutek konfliktu rodziców i zaniku ich więzi, tak też podchodzi do tego sąd. Jeśli chodzi o drugi powód, jest on praktycznie raczej nie wykorzystywany, chyba, że chodzi o rozwód z osobą chorą, przebywają w szpitalu, mającą problemy z funkcjonowaniem (mówimy tu o chorobie fizycznej). Sąd nie orzeknie również rozwodu, jeżeli zażąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, a druga strona nie zgodzi się na rozwód.
Pozew o rozwód – rodzaje rozwodów
Pierwszym kluczowym pytaniem jest jakiego rozwodu chcesz. Czy domagasz się orzekania o winie małżonka czy od tego odstępujesz. Dopóki nie ustalisz tego, nie warto przechodzić do kolejnych etapów, od tego bowiem zależy chociażby o jakie alimenty możesz się ubiegać. W przypadku orzekania o winie – to najczęstsza sytuacja, gdy możesz ubiegać się o alimenty nie tylko na dzieci, ale również na siebie.
Pozew o rozwód z dziećmi – określenie żądań
Jeżeli macie dzieci to najważniejsze jest zawarcie w pozwie konkretnych żądań. Najprościej byłoby oczywiście się porozumieć co do opieki nad dzieckiem i od razu załączyć plan wychowawczy. Spory o dzieci i rozwody z orzekaniem o winie potrafią trwać latami – warto, abyście Państwo o tym pamiętali.
- Władza rodzicielska
- Miejsce zamieszkania dziecka
- Opieka naprzemienna lub ustalenie kontaktów
W pozwie wskazujesz, czy wnosisz o ustalenie władzy rodzicielskiej dla obojga rodziców czy pragniesz ją ograniczyć lub pozbawić władzy rodzicielskiej małżonka – są to dość skrajne przypadki, ale czasem się zdarzają. Najczęściej jednak władzę rodzicielską ustala się dla dwóch rodziców.
Drugą bardzo istotną kwestią jest miejsce zamieszkania dzieci, o to często rozgrywają się spory. Czy dzieci mają mieszkać z Tobą, partnerem czy chcesz określić opiekę naprzemienną. Może to być podział na przykład tydzień na tydzień lub dwa tygodnie na dwa tygodnie, to Wy decydujecie.
Jeżeli dzieci mają zostać przy Tobie, możesz wnioskować o ustalenie kontaktów małżonka z dzieckiem. Pamiętaj, aby było to precyzyjne. Widziałam bowiem nieustalone kontakty lub zrobione w sposób „jakoś się dogadamy” i generowało to wiele problemów w przyszłości. Wyznacz jeden dzień w tygodniu np. wtorek od godz. 16 do godz. 19 oraz co drugi weekend. Dodaj, skąd dziecko będzie odbierane (z placówki oświatowej, miejsca zamieszkania) oraz gdzie zostanie odwiezione. Nie zapomnij u uporządkowaniu wakacji, Świąt, dni wolne czy urodziny dziecka.
Pozew o rozwód z dziećmi – alimenty
W pozwie wskazujesz również kwotę, którą proponujesz, że będziesz płacić na dzieci – jeśli mają one mieszkać z drugim małżonkiem. Jeżeli pozostają przy Tobie to ile ma płacić druga strona. Tu najważniejsze są koszty utrzymania dziecka, warto to precyzyjnie rozpisać, ponieważ sąd będzie o to pytał.
Potrzebne są dowody
Podstawą Twoich żądań są dokumenty. Koszty utrzymania dziecka możesz poprzeć rachunkami, fakturami VAT, paragonami. Tak, musisz wykazać ile kosztują ubrania dla dziecka oraz jego wyżywienie, a także opłaty za przedszkole czy szkołę i zajęcia dodatkowe. Nie lekceważ zbierania dowodów. Sąd może zobowiązać w każdym momencie jedną lub obie ze stron do przedstawienia zeznań podatkowych czy zaświadczenia o zarobkach. Jeśli chodzi o opiekę nad dzieckiem przydatne mogą być, świadectwa szkolne dzieci, opinie specjalistów (medyczne, psychologiczne), a także oświadczenia wychowawczy kto przykładowo odbiera codziennie dzieci ze szkoły.