Sprawy o alimenty mogą ciągnąć się naprawdę długo. W Polsce nie istnieją jeszcze alimenty natychmiastowe, choć zmiany w tym zakresie są planowane. Jakby wyglądały i co zrobić, aby uzyskać alimenty na czas postępowania?
Alimenty natychmiastowe w Polsce – na czym miałyby polegać?
Ubieganie się o takie alimenty odbywałoby się za pomocą urzędowego formularza. Prawdopodobnie byłaby to prosta procedura, a wysokość alimentów byłaby z góry określona, co pozwoliłoby radykalnie skrócić postepowanie. Miałoby ono się zakończyć w ciągu 14 dni. Poniższe kwoty również mogą ulec zmianie. W wielu krajach stosuje się tzw. tablice alimentacyjne. Podobno takie wytyczne nie oznaczałyby jednak, iż sędzia nie mógłby dopasować kwoty alimentów do potrzeb danego dziecka. Istnieje również pomysł alimentów liczonych procentowo w zależności od zarobków.
Nie wiadomo jednak jak rozwiązana byłaby kolizja z alimentami w trybie zabezpieczenia. Z tego co wiadomo, gdyby rodzic ubiegałby się o zabezpieczenie roszczenia, nie mógłby już ubiegać się o alimenty natychmiastowe.
Wznowiono prace nad tym rozwiązaniem w obecnej kadencji Sejmu.
Alimenty natychmiastowe – co zamiast tego? Zabezpieczenie
Sprawa rozwodowa się często ciągnie długie miesiące, a koszty utrzymania dziecka nie znikają wtedy magicznie. Są potrzebne pieniądze na dziecko, co wtedy zrobić? Trzeba ubiegać się o alimenty w trybie zabezpieczenia. Możesz dołączyć taki wniosek do pozwu rozwodowego lub jako oddzielny wniosek, jeśli sprawa toczy się między osobami bez małżeństwa. Sąd musi dokonać rozstrzygnięcia niezwłocznie, w terminie nie dłuższym niż 7 dni.