Alimenty na rodzica dotyczą sytuacji niedostatku
Odpowiedź jest właściwie dość prosta. Dziecko ma taki obowiązek, gdy rodzic jest w stanie niedostatku i brakuje mu na podstawowe potrzeby. Zazwyczaj są to sytuacje, w których rodzic jest już starszy, a emerytura jest zbyt mała, by pokryć koszty. Często też rodzic podupada na zdrowiu i nie może wykonywać pracy zarobkowej, albo w ograniczonym zakresie, albo w ogóle. Alimenty reguluje ten sam artykuł Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, co alimenty na dzieci, tam jest mowa, iż wyłączając dzieci – ubiegać się o alimenty może wyłącznie osoba znajdująca się w niedostatku.
Dorosłe dziecko i jego sytuacja materialna
Dorosłe dziecko musi być niezależne i stabilne finansowo, by móc wesprzeć swojego rodzica czy rodziców. Sąd bierze pod uwagę możliwości zarobkowe dziecka. Potrzebujesz więcej informacji? Zapraszam na spotkanie – umów się w kalendarzu.
Kiedy dziecko nie musi płacić na rodzica?
Jeżeli jednak rodzic doprowadził do utraty zdrowia lub pieniędzy z własnej winy, np. poprzez uzależnienie od alkoholu, wtedy dziecko nie będzie obciążone świadczeniem. Jeżeli również nie pobiera świadczenia, które mu przysługuje albo dobrowolnie rezygnuje z pracy, mimo, iż jest do niej zdolny – znowu, dorosłe dziecko nie będzie musiało płacić. Podobnie jeśli rodzic ma majątek np. w postaci nieruchomości, której wielkość przekracza jego potrzeby mieszkaniowe. Sąd zwraca również uwagę na możliwości zarobkowe powoda, na sytuację na rynku pracy i jego wykształcenie. Jeśli jest on w stanie podjąć pracę, to dziecko nie zapłaci alimentów.
Sytuacja również się komplikuje, gdy rodzic znajduje się w związku małżeńskim, bowiem w pierwszej kolejności to małżonek ma obowiązek płacić alimenty na drugiego.
Ile wynoszą alimenty na rodzica?
Alimenty na rodzica oblicza się podobnie jak alimenty na dziecko. Trzeba stworzyć wykaz uśrednionych miesięcznych kosztów utrzymania. Muszą to być uzasadnione koszty i sąd będzie to sprawdzał. Dodatkowo liczą się możliwości zarobkowe rodzica, sytuacja materialna dziecka i oczywiście usprawiedliwione potrzeby rodzica. Sąd może również zasądzić alimenty w okrojonej formie, będzie to częściowa pomoc dla rodzica, który otrzymuje na przykład niską emeryturę, która nie starcza na wszystkie wydatki. Jak egzekwować zobowiązania alimentacyjne? Wzory pism
Jeśli rodzic ma więcej dzieci to alimenty nie muszą koniecznie rozłożyć się po równo na każde dziecko. Zależy to od możliwości i sytuacji każdego z rodzeństwa.
Ograniczenie władzy rodzicielskiej a alimenty
Jeśli rodzic nie sprawował nad Tobą opieki, a wręcz miał ograniczoną władzę rodzicielską nie jest to automatyczną przesłanką do braku możliwości zasądzenia alimentów. Jednak sąd może to wziąć pod uwagę podczas procesu i wydawaniu wyroku. Jeśli więc czujesz, że byłoby to niesprawiedliwe, niezgodne z zasadami współżycia społecznego, warto też przywołać tę okoliczność.