Alimenty na męża wydają się często abstrakcyjne, ale musimy sobie zadać pytanie, dlaczego? Czy jest możliwe, aby żona płaciła alimenty na męża? Odpowiedź brzmi: tak.
Alimenty na męża – czy są orzekane często?
Nie jest to bardzo często spotykana sytuacja, co nie oznacza, iż niemożliwe jest przyznanie alimentów mężowi. Aby zrozumieć, czemu nie jest to powszechne trzeba zrozumieć kontekst społeczno-kulturowy. Przez długi czas to mężczyzna był osobą, która zarabiała, a żona zajmowała się domem i dziećmi. Nadal taki tradycyjny podział ról istnieje w wielu rodzinach. Skutkowało to tym, iż to sytuacja żony była trudniejsza po rozwodzie, a mąż miał duże możliwości zarobkowe. Matka natomiast miała często długą przerwę w pracy zarobkowej, nie miała stabilnego stanowiska czy statusu. To jej przyznawane były dzieci podczas rozwodu, które potrzebowały uwagi, poświęcała im czas i ograniczało to możliwości zarabiania odpowiedniej liczby pieniędzy. Opieka nad dziećmi oznacza chociażby obowiązek pozostania w domu z chorującymi dziećmi, wizyty lekarskie, zebrania szkolne, organizację wydarzeń dla dziecka i wiele innych. Pochłania to czas i zasoby. Praca w domu jest nieodpłatną pracą, którą jednak jakby przeliczyć na pieniądze to stanowi ogromny wkład w PKB. Jest jednak pracą niewidoczną i często niedocenianą, gotowanie posiłków, robienie zakupów, sprzątanie – często się wydaje, że robi się to „samo”. Powrót na rynek pracy nie jest sprawą łatwą.
Podział obowiązków i opieka nad dzieckiem
W Polsce nadal to kobiety zajmują się w większym stopniu domem niż mężczyźni, choć partnerski model związków i rodziny staje się coraz bardziej popularny. Dzieci nadal częściej mieszkają z matkami, choć istnieje grupa ojców, która mocno walczy, by domyślnym miejscem pobytu dziecka nie było mieszkanie matki. Jednak duża część ojców godzi się na to rozwiązanie, często też dlatego, że jest to dla nich wygodniejsze. Codzienna opieka nad dzieckiem to odpowiedzialność i nie wszyscy ojcowie tego chcą, być może też nie czują, iż mają wystarczającą więź ze swoim dzieckiem. Tak, opieka nad dzieckiem bywa przeszkodą w karierze, choć oczywiście nie musi tak być w każdym przypadku. A teraz te role się odwróciły. Mamy kilka rodzajów alimentów – alimenty na dziecko ale także alimenty na małżonka.
Alimenty w przypadku niedostatku
Co musi się wydarzyć, aby żona płaciła alimenty na męża? Sytuacja społeczna dynamicznie się zmienia, odchodzimy od modelu tradycyjnej rodziny i patriarchalnych zasad, iż głową rodziny jest ojciec. W sytuacji rozwodu bez orzekania o winie, alimenty na małżonka są możliwe w sytuacji, gdy po rozwodzie znajdzie się on w sytuacji niedostatku. Co to oznacza? W praktyce jest to bardzo trudna sytuacja finansowa, która nie pozwala na spełnianie swoich podstawowych potrzeb. Jednak nie muszą być to takie potrzeby sprowadzone do absolutnego minimum, a normalne potrzeby bytowe. Przez 5 kolejnych lat możesz ubiegać się o alimenty – w wyjątkowych sytuacjach ten termin może zostać wydłużony. Obowiązek alimentacji wygasa, jeżeli ponownie się ożeniłeś.
Alimenty w przypadku orzeczenia winy żony
Jednak sytuacja się zmienia, kiedy ubiegasz się o wyłączną winę żony. Małżonek niewinny może żądać od małżonka winnego alimentów w sytuacji, gdy rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego. Zdarzają się związki, w których to żona więcej zarabia i to głównie dzięki niej rodzina żyje na wysokim poziomie. Żony również mogą mieć odziedziczone np. po rodzicach różne dobra, co pozwala na kupowanie markowych ubrań, zagraniczne wyjazdy wakacyjne i posiadanie drogich samochodów i nieruchomości. Tak, ma to znaczenie. W takiej sytuacji masz bowiem masz prawo żyć po rozwodzie na podobnej stopie jak podczas małżeństwa. Alimenty nie mają na celu tylko zaspokoić Twoich podstawowych potrzeb. Liczy się pogorszenie się sytuacji materialnej, a nie brak środków.
Zmiana okoliczności a alimenty na męża
W przypadku niedostatku możesz ubiegać o alimenty przez 5 lat, a także przez taki czas mogą być one wypłacane. Jeżeli żona została uznana wyłącznie winną za rozpad Waszego małżeństwa, wówczas możesz alimenty mogą być przyznane dożywotnio. Możesz się o nie ubiegać bez ograniczonego terminu od momentu prawomocnego wyroku w sprawie rozwodowej.
Istotne jednak jest, że następują różne wydarzenia zmieniające sytuację, także niespodziewane. Na przykład jeden z małżonków będzie musiał zająć się chorym członkiem rodziny. Orzeczone alimenty można zarówno podwyższyć, obniżyć jak i uchylić. Jeśli pogorszyła się sytuacja finansowa Twojej żony lub poprawiła się Twoja sytuacja zarobkowa, żona może wnieść pozew o uchylenie lub obniżenie alimentów. Nic nie jest dane raz na zawsze i sytuacje, w których małżonek płaci przez 25 lat zdarzają się rzadko.
Możliwości zarobkowe małżonków
Jeżeli to Ty zajmowałeś się dziećmi i to Twój powrót na rynek pracy jest utrudniony, sąd weźmie to pod uwagę. Dla sądu również znaczenie mają możliwości zarobkowe, kwalifikacje i doświadczenie zawodowe. Jeśli masz możliwość się samodzielnie utrzymać tylko unikasz pracy, nie będzie to dobrze widziane. Jeżeli sytuacja jest odwrotna i żona zaniża swoje dochody, a także ma większe możliwości zarobkowe – sąd także będzie to analizował.
Cała prawda o alimentach na męża
Zdecydowanie jako mężczyźnie będzie dużo ciężej uzyskać alimenty niż kobietom w sądzie. Oczywiście to jest moje zdanie. Jeśli potrzebujesz konsultacji, zapraszam Cię na spotkanie – umów się w kalendarzu.