Podział majątku u notariusza

Podział majątku u notariusza

Podział majątku u notariusza. Jak w sposób szybko podzielić majątek? Jakie dokumenty potrzebne są podczas podpisywania umowy u notariusza?

Dwa rodzaje podziału majątku

Co do zasady, gdy nie istnieje między Wami spór, najprostszym sposobem jest porozumienie się i zawarcie umowy u notariusza. W przypadku sporów, zazwyczaj wybiera się drogę sądowa, choć też możecie wskazać, iż jest między Wami zgoda i otrzymać wyrok, który Was oboje satysfakcjonuje. W sądzie możecie się też spodziewać postanowień: wstępnego, częściowego i kończącego postępowanie w sprawie.

Podział majątku u notariusza - sposoby podziału

Pamiętaj! Jeśli w skład Waszego majątku wchodzi nieruchomość lub własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu to umowa o podział majątku musi mieć formę aktu notarialnego.

Kiedy ustaje wspólność majątkowa?

  • śmierć małżonka
  • separacja
  • ustanowienie rozdzielności majątkowego
  • ubezwłasnowolnienie małżonka
  • orzeczenie sądu

Podział majątku u notariusza – musi być zgoda

Ten rodzaj podziału majątku jest szybszy i mniej stresujący, jednak musi być między Wami zgoda jak chcecie majątek wspólny podzielić. Taki podział nie musi być po połowie, a także może obejmować tylko niektóre składniki majątku.

Można dokonać podziału fizycznego, podzielenie się konkretnymi kwotami pieniędzy czy częściami działki. Można również przenieść własność na rzecz jednej ze stron. Wiąże się to najczęściej z obowiązkiem spłaty drugiego małżonka.

Pamiętaj, że musisz przygotować odpowiednie dokumenty.

Podział majątku u notariusza - dokumenty

 

 

 

Opublikowano w Podział majątku, Rozwód.

Adwokat Marta Wnuk
Adwokat z 16-letnim doświadczeniem
mediator
kontakt@adwokatwnuk.pl
691512933

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *