Często słyszę od swoich klientów – „żona nie zgadza się na podział majątku, co zrobić?” Postaram się tym wpisem doradzić jak wybrnąć z takiej sytuacji.
Zasady przy podziale majątku
- Nie można ograniczać prawa własności
- Kiedy jest rozdzielność można wnosić o podział majątku
- Podział Majątku nie przedawnia się
- 1 z małżonków korzysta z nieruchomości i nie chce dokonać podziału – żądaj zapłaty tj. za bezumowne korzystanie z nieruchomości.
- Uważaj na częściowy albo całkowity podział majątku. Możesz zostać oszukany
- Zrób kompleksową analizę majątku wspólnego – co wchodzi w skład majątku małżonków
Czy można dokonać podziału majątku bez rozdzielność – wnieść sprawę o ustanowienie rozdzielności przymusowej do Sądu albo za zgodą podpisz umowę o rozdzielność u Notariusza.
Czy tej samej czynności u notariusza zgodnie możecie podzielić majątek. Uważaj na częściowy albo całkowity podział majątku
Czy żona może nie zgodzić się na podział majątku?
Powiem szczerze, sprzeciw zarówno w przypadku rozwodu jak i podziału majątku nie ma znaczenia. Nie można nikogo zmusić do miłości i do pozostania w związku. Podobnie nie można nikogo zmusić do trwania we współwłasności. Żona może nie zgadzać się na podział majątku, oznacza to jedynie, iż istnieje spór, który należy rozwiązać. Jeśli potrzebujesz pomocy przy rozwodzie czy podziale majątku, zapraszam na konsultację – umów się w kalendarzu.
Najpierw rozdzielność majątkowa
Trzeba zacząć od początku. Jeśli Państwo się rozwodzicie, a nie zawarliście intercyzy to obowiązuje Was wspólność majątkowa. A więc pierwszym krokiem jest ustanowienie rozdzielności majątkowej. Jeżeli żona nie zgadza się na podział, może również nie zgadzać się na rozdzielność. Aby ją uzyskać konieczne zatem będzie złożenie pozwu o rozdzielność majątkową do Sądu Rejonowego. Nie można jej ustanowić jednoosobowo bez udziału małżonka.
Mediacja przy podziale majątku
Sprawy o podział majątku mogą ciągnąć się kilka lat. W wyniku braku porozumienia między Wami, sąd może podzielić majątek w sposób, który nie będzie odpowiadał żadnemu z Was. Na każdym etapie procesu możecie sięgnąć po pomoc mediatora. Czasem pretensje i żal przy rozwodzie są tak duże, że emocje nie pozwalają Wam się konstruktywnie porozumiewać. Osoba trzecia może ułatwić ten proces. Jest to bezstronny profesjonalista, który ze spokojem będzie próbował doprowadzić do rozwiązania, które obu małżonków zadowolą.
W mediację może być zaangażowany biegły rzeczoznawca, który pomoże w ustaleniu składników majątku. Jednak jeśli konflikt jest zbyt duży, no cóż, po to jest sąd, aby taką sprawę rozstrzygnąć.
Żona nie zgadza się na podział majątku – Podział majątku w sądzie
- Sąd ma za zadanie podzielić cały majątek. Inaczej jest, gdy dokonujecie umownego sposoby podziału majątku czyli jak nazwa wskazuje – umawiacie się do kogo będzie należeć jaki przedmiot majątku. Podobnie jest podczas podziału przed notariuszem, podział majątku może być częściowy. Podział majątku u notariusza
- Sąd musi ustalić jakie są składniki majątku wspólnego. Może Was zobowiązać do przekazania informacji, ale jeśli będą one niepełne, podejmuje kolejne kroki. Może zobowiązać zarówno nas jak i bank do wykazania kont, które do nas należą. Podobnie jest z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, aby określić saldo funduszy emerytalnych, sąd może zobowiązać nas albo wskazaną instytucję. Trzeba pamiętać, że w skład majątku wspólnego wchodzą pieniądze zgromadzone na funduszach emerytalnych, inwestycje finansowe, nieruchomości, wynagrodzenie za pracę, przedmioty nabyte podczas trwania małżeństwa, udziały w firmie itd.
Sposoby podziały majątku
Wyróżnia się trzy sposoby podziału majątku:
- podział fizyczny
- sprzedaż składnika bądź składników majątku i podział zysku
- przyznanie składnika jednej osobie z obowiązkiem spłaty przez drugą osobę
Najczęściej zadawane pytania dotyczące rozdzielności i podziału majątku:
Czy można uzyskać rozdzielność bez udziału męża/żony?
Nie, jeśli partner nie zgadza się na rozdzielność, musisz wnieść sprawę o rozdzielność do Sądu Rejonowego.
Jak długo trwają sprawy o podział majątku?
Niestety, jeśli nie ma między Wami zgody, to takie sprawy potrafią trwać kilka lat i generować koszty. Warto próbować na każdym etapie mediacji, która przyśpieszy zamknięcie sprawy.
Czy jest możliwy częściowy podział majątku w sądzie?
Nie, co do zasady sąd dzieli cały majątek. Jednak z ważnych przyczyn sąd może dokonać podziału częściowego, zwłaszcza jeśli jest to pilna kwestia mieszkania własnościowego lub spółdzielczego.
Co jeśli nie wszystko zostało podzielone w sądzie?
Jeśli dane składniki nie zostały zgłoszone lub zostały pominięte przez sąd, pozostają majątkiem wspólnym i można wystąpić o uzupełniający podział majątku.