Sądowy podział majątku

Sądowy podział majątku – jak wygląda?

Podział majątku budzi duże emocji. Małżonkom często trudno się porozumieć, obserwowałam to wielokrotnie podczas spraw, które prowadziłam.

Najpierw rozdzielność, a potem podział

Można obrać różne metody podziału majątku. Można dokonać go nawet przed rozwodem, tylko konieczne będzie ustanowienie rozdzielności majątkowej. Jednak najczęściej dokonuje się go po orzeczeniu rozwodzie lub ewentualnie w trakcie, kiedy nie istnieją sporne kwestie.

W pierwszej kolejności należy dokonać analizy – Jakie Państwo posiadacie składniki majątku?

 W skład majątku wspólnego stron wchodzą:

  1. Mieszkanie____ Księga wieczysta
  2. Mieszkanie____ Księga wieczysta
  3. samochód osobowy marki_____,
  4. samochód osobowy marki_____,
  5. konta bankowe – na dzień rozdzielności- Proszę sprawdzić konta bankowe
  6. Instrumenty finansowe ___
  7. fundusze inwestycyjne ____
  8. Fundusze emerytalne – ZUS
  9. Kredyty

I tutaj możemy podać przykładowe wartości. 

Zatrzymaj się przy rozdzielności – kiedy nastąpiła rozdzielność jaka jest data

Sądowy podział majątku – co się dzieli?

Jeżeli małżonkowie nie zawarli intercyzy, to po zawarciu małżeństwa obowiązuje ich wspólność majątkowaCo trzeba ustalić? Na początku trzeba dokonać wyceny majątku, ale także wyszczególnić elementy majątku wspólnego. Należy również sprawdzić co należy do majątku wspólnego, a co do osobistego. Do majątku wspólnego należą wszystkie przedmioty nabyte podczas trwania małżeństwa, w tym wynagrodzenie za pracę czy dochody małżonków z innego źródła, a także przedmioty codziennego użytku oraz nieruchomości. Kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie również wchodzą do majątku wspólnego na podstawie Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Jeśli potrzebujesz porady prawnej, zapraszam na spotkanie – umów się w kalendarzu.

Co nie podlega sądowemu podziałowi majątku?

Wykluczone z podziału są przedmioty nabyte – co zrozumiałe – przed powstaniem wspólności, a także przedmioty otrzymane przez zapis, dziedziczenie lub darowiznę. Do majątku wspólnego nie należą przedmioty uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia, a także z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała. Prawa autorskie i prawa pokrewne – również nie podlegają podziałowi.

Sądowy podział majątku - jakie dokumenty

Sądowy podział majątku – jak wygląda?

Sądowego podziału majątku dokonuje się w przypadku istnienia sporu między małżonkami. jest to postępowanie, które rozpoczyna się na wniosek jednej ze stron i przez poziom swojego skomplikowania może trwać nawet wiele lat. Obejmuje ono ustalenie składników majątku, ich wartości, dodatkowo muszą być przesłuchane strony. Może nie obyć się bez powołania biegłych, co często też powoduje zwiększenie kosztów procesów.

Wyciągi z banków, umowy sprzedaży, akty własności,  darowizny, wypisy z ksiąg wieczystych – dokumentów podczas podziału majątku może być naprawdę sporo.

Co ważne, sąd nie jest zobligowany wnioskami stron i może samodzielnie dokonać podziału majątku według swojego „uznania”.

Jak sąd dzieli majątek?

W pierwszej kolejności zainteresowany jest waszą wolą. Często namawia do mediacji a jeżeli nie ma porozumienia wówczas musi walczyć. Sąd może podzielić fizycznie składniki pomiędzy uczestników. Drugim sposobem jest przyznanie danego składnika na rzecz jednego z małżonków z jednoczesnym obowiązkiem dokonania odpowiedniej spłaty na rzecz drugiego. Trzecim sposobem jest zarządzenie sprzedaży (zazwyczaj dotyczy to nieruchomości) i podział zysków.

Co do zasady majątek wspólny dzieli się na pół, jednak istnieją też wyjątki od tej reguły. Ma tu znaczenie przyczynienie się do powstania majątku wspólnego, brak tego przyczynienia się musi być jednak uporczywy i rażący.

Sądowy podział majątku a kredyt hipoteczny

Kredyt nie jest dzielony w ramach sprawy o podział majątku. Sąd dzieli wyłącznie aktywa, a Wy musicie spłacać kredyt tak jak dotychczas lub zawnioskować o zmianę w sposobie spłacania zobowiązania. Podobnie jest z długami, odpowiedzialność jest solidarna obu małżonków, chyba, że długi nie były zaciągane z majątku wspólnego.

Opublikowano w Podział majątku, Rozwód.

Adwokat Marta Wnuk
Adwokat z 16-letnim doświadczeniem
mediator
kontakt@adwokatwnuk.pl
691512933

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *