Czy w Polsce mogą rozwieść wyłącznie obywatele Polski? Mieszkacie za granicą – czy możecie rozwieść się w Polsce? Gdzie złożyć pozew o rozwód, jeśli mieszkasz za granicą? Te pytania budzą wątpliwości, a ten wpis pomoże na nie odpowiedzieć.
Rozwód w Polsce – dla kogo? Zamieszkanie za granicą
Najprostsza sytuacja to rozwód między dwoma obywatelami Polski. Nie ma znaczenia czy macie jeszcze inne obywatelstwa. Nie musicie mieszkać w Polsce, aby złożyć pozew o rozwód. Pamiętajcie, że możecie jednak wnieść pozew o rozwód w sądzie w miejscu zamieszkania.
Mieszkacie oboje za granicą? Jeżeli jednak tylko tam pracujecie, a macie miejsce zamieszkania w Polsce to da się określić Sąd Okręgowy właściwy do złożenia pozwu. W innym przypadku to Sąd Najwyższy wskaże właściwy Sąd Okręgowy w Polsce, gdzie odbędzie się Wasza sprawa rozwodowa.
Praktyka wygląda tak, że składasz pozew do Sądu Okręgowego wraz z wnioskiem, by ten wystąpił do SN wyznaczenie właściwego sądu do rozpoznania rozwodu. Jednak trzeba to odpowiednio umotywować, więc warto opisać okoliczności Waszej sprawy. Jeśli potrzebuje pomocy prawnej, zapraszam na konsultację – umów się w kalendarzu.
Art. 45. [Oznaczenie sądu przez Sąd Najwyższy]
Rozwód w Polsce – dla kogo?
Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego określają kto może rozwieść się w Polsce:
- małżonek, który występuje o rozwód musi od roku mieszkać w Polsce przed skierowanie sprawy do sądu
- oboje małżonków mieszkało w Polsce i jeden z małżonków nadal mieszka w Polsce
- obywatel Polski występuje o rozwód i co najmniej od pół roku przed wysłaniem pozwu, mieszka w Polsce
Czy jest możliwy rozwód z obcokrajowcem w Polsce?
Tak, jest możliwy rozwód z obcokrajowcem w Polsce. Jeśli Twój mąż lub żona nie są obywatelami Polski, możesz również rozwieść się w Polsce. Polska jest związana przede wszystkim z krajami Unii Europejskiej i to rozwód z obywatelem któregoś kraju z UE będzie najprostszy. Pamiętaj wtedy, iż istotne jest, byś jako pierwszy złożył pozew rozwodowy w Polsce. Jeśli Twój małżonek będziesz szybszy i wytoczy Ci sprawę za granicą to będzie się ona tam toczyła, a późniejsze postępowanie zostanie umorzone.
Co ważne, obcokrajowiec mieszkający za granicą często nie musi osobiście uczestniczyć w rozprawie. Sąd może go przesłuchać przed sądem zagranicznym albo polskim konsulem.
Rozwód w jakim języku?
Jeśli kierujesz sprawę do polskiego sądu, dokumenty, które składasz powinny być po polsku. Wszystkie dokumenty więc musisz przetłumaczyć na język polski, jeśli jest taka potrzeba.