Rozwód na jednej rozprawie

Rozwód na jednej rozprawie: 7 kluczowych kroków

Chcesz ograniczyć stres przy rozwodzie? Marzysz o tym, żeby było już po wszystkim? Szybki i bezkonfliktowy rozwód jest możliwy, jednak trzeba spełnić kilka warunków. Pomogę Ci przez to przejść. Co zrobić, aby rozwód odbył się na jednej rozprawie? Oto siedem kluczowych kroków, które musisz podjąć.

Rozwód na jednej rozprawie to rozwód bez orzekania o winie

Jeśli małżonek chce walczyć o związek, a Ty pragniesz zakończyć go jak najszybciej, to trzeba być realistą. Jeśli cele nie są zbieżne, do rozwodu nie dojdzie na pierwszym posiedzeniu. Najszybsze rozwody to te bez orzekania o winie, chyba że drugi małżonek chce wziąć na siebie winę, ale to zdarza się niezwykle rzadko. Zgoda na rozwód bez orzekania o winie oznacza, że sąd nie będzie rozstrzygał, kto jest winny rozpadu małżeństwa, co znacznie upraszcza cały proces.

Jeśli nie macie siły na komunikację, będzie trudno uzyskać rozwód na jednej rozmowie, ponieważ w  tym procesie bardzo ważna będzie rozmowa. Często więcej niż jedna. Kluczowe jest osiągnięcie porozumienia między małżonkami w kwestiach związanych z rozwodem. Oznacza to, że obie strony muszą wykazać gotowość do współpracy i szukać kompromisów. Porozumienie to fundament, który pozwala na przeprowadzenie rozwodu bez zbędnych komplikacji. Jeśli potrzebujesz porady, zapraszam Cię na konsultację – umów się w kalendarzu.

Rozwód na jednej rozprawie - bez orzekania o winieRozwód na jednej rozprawie – Zgodne stanowisko dotyczące dzieci

Jeśli macie dzieci, musicie porozumieć się co do opieki. Obejmuje to ustalenie, z kim dziecko bądź dzieci będą mieszkać, czy wybieracie opiekę naprzemienną czy kontakty dla jednego rodzica oraz jak będą wyglądały w przyszłości kwestie związane z wychowaniem i edukacją. Bez porozumienia w tym obszarze przed rozprawą później będziecie potrzebować więcej czasu podczas sprawy rozwodowej, aby to ustalić.  Jak wygrać sprawę o opiekę naprzemienną? Wady i zalety pieczy naprzemiennej

Kolejnym krokiem są ustalenia dotyczące alimentów. Możecie podzielić koszty po połowie lub jeden z małżonków (ten, który nie będzie mieszkał z dziećmi) zobowiąże się do łożenia na dziecko. Alimenty to bardzo ważny aspekt, który budzi często wiele emocji. Powinny być one ustalone w sposób realistyczny i sprawiedliwy, uwzględniając potrzeby dziecka oraz możliwości finansowe rodziców.

Podczas rozprawy sąd musi przesłuchać świadka na temat sytuacji opiekuńczo-wychowawczej dziecka. Jest to obowiązkowe. Musicie wskazać w pozwie osobę, która będzie tym świadkiem. Upewnijcie się, że jest to bliska osoba, która zna Wasza sytuację i zgadza się zeznawać.

Przygotujcie się do rozprawy

Waszym celem jest szybki rozwód. Pamiętajcie jednak, że przesłuchanie stron w sprawie o rozwód jest obligatoryjne, nawet jeśli doszliście do porozumienia. Może on zostać orzeczony, kiedy nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia. Sąd musi ustalić, czy nie łączą Was więzi gospodarcze, fizyczne i emocjonalne. Przykładowo – na pytanie, kiedy w przybliżeniu nastąpiło ostatnie współżycie, nie możesz odpowiedzieć „dwa dni temu”. Sąd musi mieć pewność, że nie ma szans na uratowanie Waszego małżeństwa. Czy można rozwieść się żyjąc ze sobą w jednym mieszkaniu?

Wydawałoby się, że jeśli się zgadzacie, to nie musicie się przygotowywać do rozprawy. To nieprawda. Warto przygotować sobie odpowiedzi na pytania, by się one pokrywały. Pytania będą raczej wymagały krótkich i precyzyjnych odpowiedzi typu: uczucie między nami wygasło, nie współżyjemy od…, nie prowadzimy wspólnie gospodarstwa domowego, zgadzamy się na opiekę naprzemienną/kontakty, dziecko jest przygotowane na rozwód itd.

Rozwód na jednej rozprawie - warunki

Złożenie pozwu wraz z ugodą małżeńską

Wasze ustalenia dotyczące warunków rozwodu możecie spisać w formie porozumienia tzw. ugody małżeńskiej. Podpisujecie się pod dokumentem, który zawiera wszystkie najważniejsze uzgodnienia i dołączacie pismo do pozwu o rozwód. Pozew składacie w Sądzie Okręgowym właściwym dla Waszego ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania wraz z odpisem (kopią). W takim przypadku termin Waszej rozprawy może być wyznaczony dość szybko, jednak wszystko zależy od miasta, w którym się rozwodzicie i obłożenia danego sądu.

Jeśli do pozwu będzie załączona ugoda małżeńska i potwierdzenie, że druga strona zgadza się z zawartymi w niej warunkami, sąd może wraz z odpisem pozwu od razu wysłać zawiadomienie o terminie rozprawy do drugiej strony. Jednak standardowo drugi małżonek ma 14 dni na odpowiedź na pozew. Powinien w odpowiedzi wskazać, że zgadza się z treścią pozwu.

Podział majątku przy rozwodzie – czy jest możliwy?

Przy rozwodzie można również od razu dokonać podziału majątku. Jest to jednak dość wyjątkowa sytuacja. Warunkiem orzekania o podziale majątku jest brak wydłużenia postępowania o rozwód. Wówczas w wyroku rozwodowym również będzie orzeczenie o podziale majątku. Oczywiście również musicie być zgodni co do formy podziału. Poniżej przedstawiam trzy formy podziału majątku:

  • podział fizyczny majątku wspólnego
  • przyznanie rzeczy jednemu z małżonków z obowiązkiem dokonania spłaty drugiego
  • sprzedaż i podział zysków

Rozwód zdalny – czy jest możliwy?

Tak, rozwód może odbyć się online. Obie strony muszą jednak wyrazić zgodę, złożyć wniosek o rozprawę zdalną i podać swoje adresy e-mail. Otrzymacie mailem link do rozprawy. Niech każde z Was zadba o ciszę w pomieszczeniu i sprawny technicznie sprzęt, aby rozprawa odbyła się bez komplikacji. Zgoda na rozprawę zdalną zależy jednak również od sędziego, który będzie przydzielony losowo do Waszej sprawy.

Opublikowano w Rozwód.

Adwokat z 16-letnim doświadczeniem, mediator, coach, pasjonatka psychologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *