Czy można rozwieść się żyjąc ze sobą w jednym mieszkaniu

Czy można rozwieść się żyjąc ze sobą w jednym mieszkaniu?

Jednym z warunków orzeczenia rozwodu jest ustanie więzi gospodarczej. To nie oznacza – jak czasem mylnie się postrzega – rozdzielności majątkowej czy braku wspólnego kredytu. Oznacza to, że nie prowadzicie wspólnego gospodarstwa domowego. Jednak jak to jest w praktyce, skoro wiele par, które chce się rozwieść, nadal zamieszkuje wspólnie?

Czy można rozwieść się żyjąc ze sobą w jednym mieszkaniu?

Niekiedy wyprowadzka jest niemożliwa. Wszyscy zdajemy sobie sprawę jak obecnie wygląda rynek mieszkaniowy. Wysokie koszty najmu, wspólna nieruchomość, na która wzięliście kredyt. Nie ma po prostu środków, które starczyłyby na samodzielne utrzymanie się małżonka, który miałby się wyprowadzić.  Robicie wspólnie zakupy, gotujecie razem, a także pierzecie ubrania? Sąd może uznać, że nie wygasła więź gospodarcza. Jeśli wydaje Wam się to kuriozalne, to zapewniam, że pojawiają się tak szczegółowe pytania na rozprawie rozwodowej. Sąd musi ustalić, że rozkład Waszego pożycia jest zupełny i trwały. Mówiąc prościej, że nie ma możliwości, żebyście wrócili do siebie.

W uzasadnieniu pozwu lub podczas rozprawy, możesz wskazywać, iż zamieszkujecie wspólnie, lecz przypomina to funkcjonowanie lokatorów w jednej przestrzeni. Jeśli potrzebujesz konsultacji lub porady prawnej umów się na spotkanie w kalendarzu.

 

Czy można rozwieść się żyjąc ze sobą - żyjcie jak lokatorzy

Czy można rozwieść się żyjąc ze sobą? Wspólne dzieci

Wyprowadzka jednego z małżonków może być uznana za porzucenie rodziny. Jeśli posiadacie dzieci, pamiętaj, że Twoja wyprowadzka może oznaczać, że sąd uzna, że pierwszoplanowym rodzicem jest ten rodzic, który mieszka z dziećmi. Oczywiście jeśli stosujecie opiekę naprzemienną to taką formę opieki może również orzec sąd. Jednak często powtarzam, zazwyczaj ojcom, by nie wyprowadzali się zbyt wcześnie, jeśli chcą później wykazać, że opiekują się dziećmi. Jak wygrać sprawę o opiekę naprzemienną? Wady i zalety pieczy naprzemiennej

Wspólne zamieszkiwanie po rozwodzie wymaga kompromisów i spokojnych rozmów. Bądźcie na to przygotowani i rozpiszcie sobie jak teraz Wasze życie będzie wyglądać. Plan wychowania dzieci i plan na przyszłość – warto się przygotować. Co Wam pomoże się porozumieć?

Mediacja a terapia małżeńska  

Terapia małżeńska co do zasady ma za zadanie podtrzymać Wasze małżeństwo, pomóc Wam lepiej się komunikować. Warto przed złożeniem pozwu o rozwód spróbować tego rozwiązania, a w sądzie wskazać, iż doszło do próby uratowania relacji. Mediacja przy rozwodzie ma natomiast na celu wesprzeć Was w ustaleniu warunków rozwodu. To również pokaże sądowi Waszą wolę porozumienia się i współpracę. Pomoże Wam to rozwiązać najważniejsze kwestie, brak konfliktu na pewno jest kluczowy przy wspólnym zamieszkiwaniu!

Więź emocjonalna i fizyczna

Jedna osoba twierdzi, że kocha? To nie oznacza, że między Wami istnieje więź emocjonalne. Dodatkowo, to bardzo ważne – więc fizyczna musi wygasnąć czyli mówiąc wprost, nie mogą państwo w sądzie stwierdzić, że nadal współżyjecie. Nie otrzymacie bowiem wtedy rozwodu. Osoby, które się rozwodzą często są zdziwione pytaniami o ostanie wspólne współżycie, jednak sąd musi tę okoliczność sprawdzić, by potwierdzić, że nastąpił trwały rozpad Waszego pożycia.

Czy można rozwieść się żyjąc ze sobą w jednym mieszkaniu? Więź emocjonalna wymaga uczucia dwóch stron

Czy można rozwieść się żyjąc ze sobą? Orzeczenie o korzystaniu ze wspólnego mieszkania

Podczas rozwodu możecie dokonał podziału wspólnej przestrzeni. Musi to być jednak precyzyjne. W takiej sytuacji załączasz plan mieszkania, numerujesz pomieszczenia i opisujesz, które pomieszczenia będą „należały” do którego małżonka, a z których będziecie mogli korzystać oboje.

Czy można rozwieść się żyjąc ze sobą w jednym mieszkaniu

Wniosek o eksmisję małżonka

W pozwie możesz umieścić wniosek o eksmisję małżonka, jeśli jego zachowanie jest naganne np. stosuje przemoc lub jest uzależniony od alkoholu. Możesz zrobić to również w trybie zabezpieczenia, aby małżonek wyprowadził się już na czas postępowania. Jeśli nie chcesz czekać na wyrok, jest to potrzebna forma ubiegania się eksmisję.

Czy można rozwieść się żyjąc w jednym mieszkaniu - Wniosek o eksmisjęPamiętaj, o dwóch rzeczach. Musisz napisać uzasadnienie takiego wniosku. Opisujesz w nim zachowanie Twojego partnera, które skłoniło Cię, aby taki wniosek złożyć. Jesteś zobligowany również, aby dodać taką formułkę: „Żądanie zabezpieczenia roszczenia wynika z art. 730 k.p.c., zgodnie z którym w każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny można żądać udzielenia zabezpieczenia. Sąd może udzielić zabezpieczenia przed wszczęciem postępowania lub w jego toku.”

Natychmiastowy nakaz opuszczenia mieszkania – kiedy?

Jeśli Twój partner stosuje przemoc, policjant może wydać zakaz zbliżania się oraz  natychmiastowy nakaz opuszczenia mieszkania. Wystarczy do tego podejrzenie, a nie twarde dowody. Jest to możliwe zgodnie z obowiązującą, znowelizowaną Ustawą antyprzemocową czyli ustawą z dnia 9 marca 2023 r. Przemoc domowa przy rozwodzie – natychmiastowa izolacja sprawcy Policjant musi jednak zorientować się w sytuacji i zadać kilkanaście pytań, które ma w swoim kwestionariuszu szacowania ryzyka zagrożenia życia lub zdrowia. Nakaz taki można przedłużyć.

Czy można rozwieść się żyjąc ze sobą - nakaz opuszczenia mieszkania

Warto pamiętać, że taka osoba może również otrzymać zakaz wstępu do placówek oświatowych – np. szkół, do których uczęszczają dzieci oraz do Twojego miejsca pracy.

Opublikowano w Rozwód.

Adwokat z 16-letnim doświadczeniem, mediator, coach, pasjonatka psychologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *