Jak wygrać sprawę o opiekę naprzemienną?

Jak wygrać sprawę o opiekę naprzemienną? Wady i zalety pieczy naprzemiennej

moOpieka naprzemienna jest to rozwiązanie, które na Zachodzie bardzo popularne, w Polsce natomiast nadal nie jest to najczęściej orzekana forma pieczy.

Jak wygrać sprawę o opiekę naprzemienną?

Często dostaje pytania dotyczące opieki naprzemiennej i czy łatwo ją uzyskać. Wydawałoby się, że jest to najlepsze rozwiązanie dla dziecka, jednak sądy nie decydują się tak często na orzeczenie tej formy opieki.

Bardzo istotny w sprawie o opiekę naprzemienną jest wiek dziecka oraz jego preferencje. Jeśli dziecko wprost powie, że odpowiada mu mieszkanie na zmianę u każdego z rodziców, wtedy sąd może się przychylić. Jeżeli natomiast dziecko oznajmi, że chce mieszkać wyłącznie z matką lub ojcem, będzie trudniej przekonać sąd do opieki naprzemiennej.  Zawsze trzeba pamiętać, że dla drugiego rodzica można ustalić szerokie kontakty. Potrzebujesz konsultacji? Zadzwoń pod numer +48691512933 lub umów się w kalendarzu.

Współpraca i zdrowa komunikacja

Opieka naprzemienna to rozwiązanie dla partnerów, dla których priorytetem jest dobro dziecka oraz rozstali się oni raczej ugodowo. Przy rozwodach z orzekaniem o winie, gdy na przykład doszło do zdrady, między małżonkami jest wyraźny konflikt, żeby nie powiedzieć wojna – wtedy jasne jest, że warunki opieki naprzemiennej nie były spełniane i generowałyby jeszcze więcej nieporozumień. Jeśli chcecie, by sąd orzekł opiekę naprzemienną – a w polskich warunkach nie jest to najczęściej orzekane rozwiązanie, powinniście pokazywać, że potraficie współpracować, komunikujecie się spokojnie i wywiązujecie się z ustaleń. Najlepiej tez by taka opieka już była sprawowana w chwili składania pozwu i byście mogli udowodnić, że jest forma pieczy, która u Was się sprawdza.

Czy bez odpowiedniej współpracy małżonków da się otrzymać opieki naprzemiennej? 

Tak, jest to możliwe i w swojej praktyce spotykałam się z takimi sytuacjami. Jeżeli biegli stwierdzali, że takie rozwiązanie jest odpowiednie to sąd zazwyczaj się przychylał. Biegli często uznają, że bez względu na to czy to będą ustalone kontakty czy opieka naprzemienna, konflikt i tak będzie, więc nie utrudniają uzyskania takiego rozwiązania. Jednak głównie jest to w sytuacjach, gdy taką formę opieki już rodzice stosują.

 

Co ważne podczas sprawy o opiekę naprzemienną?

Opieka naprzemienna - co ważne?

1. Szczęście do sędziego – Choć to może wydawać się bardzo zaskakujące, skład sędziowski może mieć znaczny wpływ na decyzję. Każdy sędzia ma własne doświadczenia i przekonania, które mogą wpłynąć na jego ocenę sprawy.

2. Stan faktyczny – gdzie mieszka dziecko w trakcie toczenia się sprawy – Istotne jest, gdzie obecnie przebywa dziecko i jakie są warunki jego życia. Sąd oceni, czy zmiana tych warunków będzie dla dziecka korzystna.

3. Możliwości rodziców – Sąd sprawdzi lub zleci badania OZSS, aby dowiedzieć się czy obydwoje rodzice są zdolni do właściwej opieki nad dzieckiem, biorąc pod uwagę ich sytuację zawodową, osobistą oraz możliwości związane z logistyk. Tu ważne może być czy dziecko lub dzieci mają swoje pokoje w mieszkaniach obydwu rodziców oraz jak daleko mieszkają od siebie rodzice, jaki jest również dystans do placówek edukacyjnych dzieci z miejsc zamieszkania.

4. Preferencje dziecka – Jeśli dziecko jest wystarczająco dojrzałe, to jego opinia może mieć znaczenie dla decyzji sądu.  Tu może dochodzić do przekroczeń rodzica, który nie chce opieki naprzemiennej. Dziecko może być manipulowane, może także zwyczajnie bać się zmian, jeżeli do tej pory mieszkało z jednym rodzicem. Tu również sąd może zlecić badania, ale może także samodzielnie wysłuchać dziecko. Wysłuchanie małoletniego dziecka przez sąd

5. Opinia biegłych – Psychologowie czy psychiatrzy odegrają ważną rolę przy orzekaniu opieki. Ich opinia często odgrywa kluczową rolę. W razie wątpliwości sądu zostaniecie skierowanie na badania Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów. Badania OZSS przy rozwodzie – Metody badań

Badanie opiera się głównie na obserwacji Was jako rodziców i dynamiki rodzinnej. OZZS sprawdzi jakie macie kompetencje, jak rozwiązujecie problemy i czy jesteście w stanie stworzyć dziecku bezpieczne środowisko do rozwoju.

Zapraszam Cię na film na moim kanale YouTube dotyczący opieki naprzemiennej:

Wady i zalety opieki naprzemiennej

Zastanawiasz się czy ta forma opieki będzie dobra dla dziecka i dla Was jako byłej pary? Poniżej znajdują się wady i zalety takiego rozwiązania.

Zalety:

  • Równy udział w życiu dziecka: Opieka naprzemienna pozwala obydwu rodzicom na aktywny udział w wychowywaniu dzieci.
  • Zrównoważony rozwój emocjonalny dziecka: Regularny kontakt z obydwoma rodzicami sprzyja stabilności emocjonalnej i psychicznemu rozwojowi dziecka.
  • Łagodzenie konfliktów:  Żaden z rodziców nie będzie czuł, że to on poświęca się bardziej.

Wady:

  • Niestabilność dla dziecka: Nie każde dziecko odnajdzie się mieszkając na dwa domy. Trzeba dziecko pozwoli przyzwyczajać i dać mu czas, a niekiedy zrezygnować z tego pomysłu.
  • Logistyczne wyzwania: Przy niestabilnej pracy lub właśnie bardzo sztywnej – mogą pojawić się trudności. Brakuje Wam organizacji, Wasze plany często się zmieniają? Może to nie być rozwiązanie dla Was.
  • Ryzyko konfliktów: Jeśli rodzice nie potrafią współpracować, opieka naprzemienna może powodować dodatkowe konflikty. Zdarza się, że jeden z rodziców chce ustalić opiekę naprzemienną jedynie po to, aby nie płacić alimentów i wskazać, że zajmuje się z małżonkiem dzieckiem po połowie. Nie będzie wtedy przestrzegać zapisów lub też ta opieka będzie nieprawidłowa.

Według badań taka forma opieki wpływa pozytywnie na rozwój dziecka. Ja jako mama i adwokat, uważam, że takie rozwiązanie jest często najbardziej odpowiednie. Zaznaczam także, iż kiedy ta forma nie zdaje egzaminu, można ją zmienić.

Jednak gdy istnieje duży konflikt między rodzicami (również w zakresie wychowania dziecka) lepiej rozważyć, by dziecko bądź dzieci mieszkało u jednego rodzica, a dla drugiego ustalić kontakty. Może dopiero z czasem, gdy emocje opadną, być może będzie możliwa forma opieki naprzemiennej. Chcesz uzyskać opiekę naprzemienną? W tej sprawie liczą się najbardziej aspekty praktyczne – Wasze możliwości mieszkaniowe i zawodowe.  Nie łudźmy się, również możliwości finansowe, a także opinia dziecka.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące opieki naprzemiennej:

Czy w Polsce łatwo uzyskać opiekę naprzemienną?

Nie, nie jest to najczęściej orzekana forma opieki, co nie oznacza, że niemożliwe jest jej uzyskanie.

Jakie kryteria trzeba spełnić, by otrzymać opieką naprzemienną?

Przede wszystkim wykazać, że jako byli partnerzy współpracujecie i kierujecie się dobrem dziecka. Umiecie jego dobrostan postawić wyżej niż własne konflikty i urazy.

Czy moje dziecko może powiedzieć z kim chce mieszkać?

Tak, zdanie dziecka jest istotne, choć zależy to również od jego wieku i dojrzałości. Możliwe jest wysłuchanie dziecka przez sąd lub badania OZSS.

Co muszę przedstawić sądowi, by wygrać sprawę o opiekę naprzemienną?

Ważne jest, byś pokazał, iż taka forma opieki już jest sprawowana i nie rodzi problemów. A nawet jeśli będzie konflikt to wykażecie, że jest to obszar, który już uregulowaliście i wtedy biegli mogą uznać go za dobre rozwiązanie.

Opublikowano w Opieka nad dzieckiem, Rozwód.

Adwokat z 16-letnim doświadczeniem, mediator, coach, pasjonatka psychologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *