Jak zachować się w sądzie podczas rozprawy rozwodowej?

Jak zachować się w sądzie podczas rozprawy rozwodowej

Jak zachować się w sądzie podczas rozprawy rozwodowej? Nie umiałabym podać liczby rozpraw, w których brałam udział jako pełnomocnik. Wiele się nauczyłam, często też zauważam jakie błędy popełniają ludzie na sali podczas rozwodu. W tym wpisie przestrzegam czego unikać i piszę, czego nie lubi sąd.

Jak zachować się w sądzie podczas rozprawy rozwodowej – praktyczne porady

Sędziowie i prawnicy zwracają uwagę na sposób, w jaki strony prezentują swoje argumenty i zachowują się podczas rozprawy. Robią to nieświadomie, ale jednak ma to wpływ na to jak jesteśmy odbierani. Przede wszystkim:

Nie płacz

Mamy prawo do własnych emocji, lecz nie próbujmy wpływać takim zachowaniem na sąd. Zawsze podkreślam, że sąd to nie teatr. Oczywiście, że jest pewna hierarchia, osoby na sali są odpowiednio ubrane, toga jest też specyficznym strojem, jednak są to atrybuty, które mają pozwolić zobiektywizować posiedzenie. Dla każdego warunki muszą być takie same, także tak samo wyglądające pomieszczenia, stałe reguły, powtarzalne kroki – służy to uniwersalizacji tego doświadczenia, aby każdy czuł się traktowany równo. Nie ma to nic wspólnego z odgrywaniem ról i robieniem z rozprawy spektaklu oraz wpływaniem na sąd poprzez karykaturalne reakcje. Czasem bywa to płacz, a kiedy indziej zdziwienie czy oburzenie. Nie służy to Twoim interesom i może zirytować sąd. W przypadku pytań zapraszam na konsultację online lub w kancelarii. Umów się klikając dostępny termin i godzinę w kalendarzu!

Jak zachować się podczas rozprawy - sąd to nie teatr

Ograniczony czasy rozprawy

Emocje są zrozumiałe, ale ważne jest, aby podczas rozprawy zachować spokój. Sędzia oczekuje, że obie strony będą traktować proces sądowy z należytym szacunkiem i powagą. Unikanie wybuchów gniewu czy płaczu pomoże w skuteczniejszym przekazaniu swoich argumentów, a także pozwoli na sprawniejsze poprowadzenie rozprawy. Muszą Państwo zdawać sobie sprawę, że każda rozprawa jest zaplanowana wraz z jej czasem trwania. Opóźnienia zdarzają się często, ale jest to też właśnie kwestia wielu emocji, stresu i braku współpracy uczestników rozprawy z sędzią.

Sąd jest obiektywny, ale jest też człowiekiem

Sąd zajmuje się faktami, a nie emocjami. Wiem, że brzmi to chłodno i nieempatycznie, jednak lata doświadczeń na sali sądowej przyzwyczaiły mnie do tego podejścia sądu. Ma on być jak najbardziej obiektywny. Muszę przyznać, że zbyt rozwlekłe i niezrozumiałe wypowiedzi również potrafią zirytować sędziów. Przedstawiaj wyłącznie informacje, które są istotne dla sprawy. Obejmują one daty, konkretne zdarzenia, dokumenty i świadectwa, które mogą poprzeć Twoje stanowisko. Im bardziej obiektywne i zwięzłe będą Twoje argumenty, tym łatwiej sędzia będzie mógł zrozumieć Twoje stanowisko. Opieraj się na dowodach, które znajdują się w aktach sprawy.

Unikaj krytykowania czy oceniania przeciwnika

Często ludziom walka przesłania cel. Negatywne komentarze na temat charakteru czy zachowania drugiej strony mogą być postrzegane jako niemożność współpracy i kompromisu. Krytyka może również negatywnie wpłynąć na odbiór Twojej postawy przez sąd. Zamiast oceniać, staraj się prezentować konstruktywne argumenty dotyczące kwestii spornych. Jest to ważne zwłaszcza, gdy jako małżeństwo posiadacie dzieci. Wysłuchanie małoletniego dziecka przez sąd

Wasz konflikt, który wpływa na dzieci, brak umiejętność, by się porozumieć w tak ważnej kwestii będzie źle odbierany przez sąd. W skrajnych przypadkach, gdy dzieci są wciągane w sprawę rozwodową i rodzice przestają się troszczyć o ich spokój – są może ograniczyć Wam prawa rodzicielskie. Dlatego zawsze powtarzam: nie eskaluj konfliktu i pokazuj się jako rodzic, który chce współpracować w imię dobra dzieci.

Czy da się przewidzieć pytania?

Tak, jeśli przyjrzysz się swojej sprawie z boku lub zatrudnisz pełnomocnika, można domyślić się o co będziemy pytania. Zarówno przez sąd jak i druga stronę. Warto również przygotować odpowiedzi na potencjalne pytania, które mogą pojawić się podczas rozprawy. Jakie pytania na rozprawie z wyłącznej winy?

Uważnie słuchaj i odpowiadaj na zadane pytania

Podczas rozprawy ważne jest, abyś dokładnie słuchał pytań zadawanych przez sędziego czy pełnomocników. Często mi się zdarza, że małżonkowie kluczą, mówią o nic nieznaczących szczegółach. Musisz wiedzieć, że możesz dostać pytania sprawdzające spójność Twoich zeznań, powinieneś być więc czujny. Sama jako adwokat stosuje takie pytania.

Zapraszam Cię do obejrzenia filmu na moim kanale YouTube, w którym czego nie robić podczas rozprawy:

Najczęściej zadawane pytania dotyczące zachowania na sali rozpraw podczas rozwodu:

Co jeśli rozpłaczę się podczas rozprawy?

Emocje są zrozumiałe, sędziowie są wyrozumiali, dopóki to nie utrudnia przebiegu rozprawy oraz nie jest na pokaz.

Czy mogę krytykować małżonka podczas rozprawy rozwodowej?

Unikaj krytykowania czy oceniania przeciwnika, skup się na tym co chcesz osiągnąć. Możesz opowiadać o jego zachowaniach i czynach, ale nie atakuj go personalnie. Jest to sąd, a nie miejsce na Wasze kłótnie. Zamiast tego, skoncentruj się na prezentowaniu konstruktywnych argumentów dotyczących kwestii spornych. Jest to istotne zwłaszcza, gdy posiadanie dzieci.

Jak przygotować się przed rozprawą?

Przypomnij sobie daty i chronologię oraz przejrzyj dokumenty w sprawie.

Czy mogę powiedzieć, że czegoś nie wiem?

Zawsze możesz powiedzieć, że czegoś nie wiesz lub nie pamiętasz. Lepiej tak zrobić niż tworzyć odpowiedź na bieżąco, która będzie niezrozumiała.

Opublikowano w Rozwód.

Adwokat z 16-letnim doświadczeniem, mediator, coach, pasjonatka psychologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *