Często dochodzi do sytuacji, w której sprawa opóźnia się, ponieważ pozwany nie odbiera pozwu. Jak długo możesz nie odbierać przesyłki z Sądu? Jakie są zagrożenia?
Czy mogę nie odbierać pozwu o rozwód? Termin na poczcie
Odpis pozwu wysyła się stronie pozwanej. Kiedy list nie zostanie odebrany listonosz pozostawia awizo. Masz wtedy siedem dni na odbiór przesyłki, która czeka na Ciebie w placówce poczty. Jeśli jej nie odbierzesz otrzymasz ponowne zawiadomienie i tutaj podobnie, masz kolejne siedem dni na odbiór. Łącznie jest to 14 dni.
Co jeśli nie odbierzesz pozwu o rozwód?
Jeśli po 14 dniach nie odbierzesz pozwu, to przesyłka może zostać uznana za skutecznie doręczoną. W sądzie liczą się terminy i formalności, także musisz być tego świadomy. Jednak sprawa może się nie zakończyć i sąd może zobowiązać osobę składającą pozew do kolejnych czynności. Dla sądu istotne jest, by zostały wykorzystane wszystkie sposoby dostarczenia pierwszego pisma w sprawie do pozwanego. Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej, zapraszam na spotkanie – umów się w kalendarzu.
Komornik a doręczenie pozwu – procedura
Jednak w praktyce po minięciu terminu odbioru, sąd może zobowiązać powoda, by wszcząć kolejną procedurę. Będzie to próba doręczenia pozwu za pomocą komornika. Powód będzie miał na to dwa miesiące. Działanie komornika jest podobne jak listonosza, jednak dodatkowo może on przeprowadzić wywiad środowiskowy czyli porozmawiać z sąsiadami. Co ważne, pozwu nie może odebrać osoba zamieszkująca wraz z pozwanym.
Komornik ma 14 dni na realizację dostarczenia. Musi to być komornik, który ma rewir w obrębie miejsca pobytu lub zamieszkania pozwanego. Podobnie jak listonosz może pozostawić awizo informujące o przesyłce i możliwości odebrania jej z siedziby komornika. I znowu, po 14 dniach, przesyłka zostaje uznana za prawidłowo doręczoną. Komornik musi sporządzić odpowiednie pismo.
Jeżeli jednak z wywiadu komornika będzie wynikało, iż pozwany nie zamieszkuje pod wskazanym adresem, kolejnym etapem może być ustalenie przez komornika jego aktualnego miejsca zamieszkania.
Adres zamieszkania – można dotrzeć do tej informacji
Informacji o aktualnym adresie zamieszkania może również udzielić Urząd Gminy. Powód musi wraz z wnioskiem przekazać wówczas zobowiązanie sądu do wskazania aktualnego adresu pozwanego.
Ale uwaga – jak ktoś będzie kombinował i nie odbierał – może rozwód skończyć się wyrokiem zaocznym i z wyłącznej winy a dodatkowo alimenty.
Czy możesz nie stawić się na rozprawie?
Uważaj, w takiej sytuacji sąd może wydać wyrok zaoczny bez Twojej obecności. Mogą zostać przesłuchani świadkowie i będą brane pod uwagę dowody przedstawione przez stronę powodową. Sąd może również wydać wyrok zaoczny na posiedzeniu niejawnym – tak może się wydarzyć, gdy jako pozwany nie odebrałeś pozwu o rozwód.
Jednak zazwyczaj, kiedy pozew czyli pierwsze pismo rozpoczynające sprawę nie dotrze do adresata, sąd rozprawę odracza. Wtedy to druga strona może mieć trudności, a postępowanie może zostać zawieszone.
Czy mogę nie odbierać pozwu o rozwód? Warto?
Reasumując, możesz odebrać pozew w najpóźniejszym możliwym terminie. Dwa tygodnie będzie czekała na Ciebie przesyłka na poczcie. Późniejsze kroki są skomplikowane i rekomenduję nie przedłużać tego czasu, bo może się to wiązać z negatywnymi konsekwencjami. Zwłaszcza, jeśli Twój partner zna Twój adres i aktualnie pod nim rzeczywiście przebywasz. Jest to nieuczciwa praktyka, by w takiej sytuacji uchylać się od odebrania pozwu. Komornik ma możliwość potwierdzić, że jest to Twój adres zamieszkania.
Musisz pamiętać, że nie odbierając pozwu nie dajesz sobie szansy na przedstawienie sądowi swojej perspektywy i Twojej opinii na temat przebiegu zdarzeń. Ostatecznie może to okazać się działaniem na Twoją niekorzyść.