Zaoczny rozwód

Zaoczny rozwód – czy jest taki?

„Nie stawię się na rozprawie!”- grozi Ci małżonek chcąc pokazać Ci, że będzie utrudniał rozwód. Czy jest w takim razie możliwość wyroku bez stawiennictwa strony pozwanej na rozprawie? Tym wpisem postaram się państwu wytłumaczyć jak działa zaoczny rozwód.

Zaoczny rozwód. Przede wszystkim: co to jest?

Zaoczny rozwód tak naprawdę dotyczy zaocznego wyroku w sprawie o rozwód. Potocznie jednak przyjęło się określenie „zaoczny rozwód”. Jest to sytuacja, w której na rozprawie nie stawi się osoba pozwana, mimo prawidłowego doręczenia pozwu, a sąd wyda wyrok pod jego nieobecność. Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej, zapraszam Cię na konsultację – umów się w kalendarzu. Jednak są potrzebne jeszcze inne odpowiednie warunki, o czym poniżej.

Jak wygląda prawidłowe doręczenie pozwu?

Ważne jest, aby podać aktualny adres zamieszkania osoby pozwanej, tak aby sąd skutecznie dostarczył pozew wysyłając przesyłkę pocztą. Jeśli to się nie uda, sąd prawdopodobnie zobowiąże stronę powodową do dostarczenia pisma za pośrednictwem komornika. O tej procedurze znajdziesz więcej informacji tutaj: Czy mogę nie odbierać pozwu o rozwód? Komornik może zrobić wywiad środowiskowy i dowiedzieć się, czy pod danym adresem mieszka pozwany, a także w kolejnych krokach próbować się dowiedzieć jaki jest aktualny adres. Wiele pisze się o tym, że awizo w skrzynce i nieodebranie przesyłki w ciągu dwóch tygodni (po powtórnym zawiadomieniu) skutkuje domniemaniem, że przesyłka została doręczona. Jednak sąd dba o to, by dostarczenie nie było fikcyjne i druga strona mogła odnieść się do wniesionego pisma.

Kiedy nieznane jest miejsce pobytu pozwanego, istnieje również możliwość ustanowienia kuratora, który stanie się przedstawicielem ustawowym małżonka, który został pozwany. Może być nią osoba bliska, która ma wiedzę na temat życia pozwanego.

Zaoczny rozwód – wydanie wyroku pod nieobecność pozwanego

Pierwsza rozprawa rozwodowa, sąd stwierdza nieobecność pozwanego, wydaje wyrok zaoczny. To nie jest takie proste. Jakie są zatem warunki wydania takiego wyroku?

Wyrok zaoczny nie może zostać wydany, gdy pozwany odpowiedział na pozew o rozwód. Co do zasady, jeśli pozwany nie pozostaje bierny, sąd nie będzie mógł wydać wyroku zaocznego. Jeśli ustanowi pełnomocnika, który stawi się na rozprawie i wniesie o oddalenie powództwa, również nie zostanie wydany taki wyrok.

Czy można uzyskać zaoczny rozwód pomimo obecności pozwanego?

Taka sytuacja jest możliwa. Strona pozwana stawi się na rozprawie, ale nie będzie brała czynnego udziału w rozprawie. Sąd może w takim przypadku uznać za prawdziwe twierdzenia strony powodowej zawartych w pozwie i również innych pismach, które również zostały dostarczone pozwanemu.

Przestrzegam przed taką sytuacją, jest ona dość rzadka, jednak ludziom zdarza zachowywać się nieracjonalnie. Czemu nieracjonalnie? W ten sposób odbierasz sobie prawo do przedstawienia swojej perspektywy.

Utrudnianie rozwodu a zaoczny wyrok

Jak już pisałam, jeśli strona pozwana pozostaje aktywna i wnosi chociażby o oddalenie powództwa lub w jakikolwiek inny sposób informuje sąd o swoim odmiennym stanowisku, sytuacja się komplikuje. W praktyce nieobecność na rozprawie w takim przypadku rzeczywiście może wydłużyć cały proces, bowiem sąd musi przesłuchać strony. Nie jest jednak również tak, iż można nie stawiać się na rozprawie bez podania przyczyny. Grozi za to kara np. pieniężna.

Jeżeli w swoim piśmie jako pozwany zawrzesz wniosek o przeprowadzenie rozprawy pod Twoją nieobecność, sąd nie będzie mógł wydać zaocznego wyroku.

Jak wygląda orzekanie o winie? Zaoczny rozwód

Sąd przeprowadza postępowanie dowodowe, przesłuchuje obecnych, ustala winnego rozpadu pożycia. Rozwód za porozumieniem stron nie jest możliwy, ponieważ potrzebna jest zgoda obu małżonków. Sąd dodatkowo może ustalić kwestie opieki nad małoletnimi dziećmi, a także kwotę świadczenia alimentacyjne.

Wyrok zaoczny i co dalej?

Wiele osób nurtuje pytanie czy ten wyrok będzie miał rygor natychmiastowej wykonalności. To bardzo ważne, wyrok zaoczny jest wykonalny. To oznacza, że z tym wyrokiem można pójść do komornika, aby dokonał egzekucji orzeczonego świadczenia alimentacyjnego.

Druga strona natomiast zastanawia się często czy można się odwołać. Tak, masz do tego prawo, jednak musisz pamiętać, iż ma na to 14 dni. Wykonalność oznacza, że potocznie rzecz ujmując wyrok wszedł w życie w zakresie alimentów i musisz je płacić mimo zgłoszenia sprzeciwu.

Opublikowano w Rozwód.

Adwokat Marta Wnuk
Adwokat z 16-letnim doświadczeniem
mediator
kontakt@adwokatwnuk.pl
691512933

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *