Mąż lub żona Cię zdradziła, więc jesteś pewny, że wygrasz rozwód z orzeczeniem wyłącznej winy? To bardziej skomplikowane niż się wydaje na pierwszy rzut oka.
Czy zdrada zawsze oznacza winę przy rozwodzie?
Nie będę owijała w bawełnę. Z doświadczenia wielu spraw rozwodowych, w których brałam udział, moja odpowiedź brzmi: nie. Trzeba pamiętać, że jeśli doszło do rozpadu małżeństwa i wygasły wszelkie więzi między Wami, a dopiero później doszło do zdrady, partner nie będzie uznany za winnego. Dlaczego? Bowiem wina odnosi się do przyczyny rozpadu małżeństwa. Chronologię zdarzeń jednak często trudno ustalić. Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej, zapraszam Cię na konsultację – umów się w kalendarzu.
Wybaczenie zdrady a wina przy rozwodzie – uważaj!
Dodatkowo jeśli wybaczyłeś lub wybaczyłaś zdradę i kontynuowałaś małżeństwa to sąd nie orzeknie winy zdradzającego. Sądu Najwyższy w wyroku z dn. 25 sierpnia 1960 r., uznał, że „brak jest podstaw do obciążenia małżonka współwiną rozkładu na tej podstawie, że dopuścił się niewierności małżeńskiej przed kilkunastu laty, jeżeli współmałżonek przez kilkanaście lat kontynuował pożycie, wiedząc od początku o zdradzie”. Jakie błędy podczas rozwodu z wyłącznej winy – jak nie przegrać orzeczenia o winie?
Czy zdrada zawsze oznacza winę? Definicja zdrady
To kolejny problem, bo dla każdego zdrada jest czymś innym. Rozróżnia się też zdradę na fizyczną i psychiczną. Czy dwuznaczne wiadomości to już zdrada? Czy bliska więź psychiczna i codzienna rozmowa to zdrada? A może zdrada to dopiero akt fizyczny?
Prawo rozwiązuje ten dylemat na co wskazują dwa poniższe orzeczenia sądów. W jednym z nich mowa jest zachowaniach, które wykraczają poza przyjęte normy obyczajowości i przyzwoitości. Jednak w praktyce trzeba mieć dowody na zdradę, nasze słowa na pewno nie wystarczą, chyba że drugi małżonek się przyzna w sądzie czy we własnym piśmie.
Dla sądu liczą się pozory zdrady – wyroki
- Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 12 marca 2010 r. (I ACa 51/10,) do przyjęcia winy drugiego małżonka wystarczy takie zachowanie, które wskazuje na pozory zdrady:
Podkreślić należy, iż do przyjęcia winy pozwanego w powstaniu rozkładu pożycia nie jest konieczne udowodnienie pozwanemu zdrady, wystarczy, że zachowanie się pozwanego wskazywało na pozory zdrady.
- Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 16 września 1999 r. (II CKN 486/98) nie tylko seks jest zdradą.
Dochowanie wierności, która stosownie do art. 23 k.r.o. jest jednym z obowiązków każdego z małżonków, nie polega jedynie na utrzymywaniu stosunków płciowych przez małżonków tylko ze sobą i powstrzymywaniu się od kontaktów seksualnych z innymi osobami. Naruszeniem obowiązku wierności jest także takie zachowanie się małżonka, które sprawia pozory naruszenia tego obowiązku. W szczególności jest nim zachowanie się małżonka wobec osoby trzeciej wskazujące na nawiązanie między nimi więzi erotyczno-emocjonalnej, mogące nasuwać podejrzenie zdrady małżeńskiej lub w inny sposób wykraczające poza granice postępowania zakreślone powszechnie przyjętymi normami obyczajowości i przyzwoitości.
Liczą się dowody
Jeśli podejrzewasz zdradę, pamiętaj, że kluczowe jest zebranie twardych dowodów, które sąd uzna za wiarygodne. Mogą to być wiadomości SMS, e-maile, zdjęcia, nagrania lub zeznania świadków, które potwierdzą relacje pozamałżeńskie. Słowne oskarżenia bez potwierdzenia dowodami są niewystarczające – sąd potrzebuje dowodów.
Pytanie od adwokata: Czy jesteś pewien, że to była zdrada?
Obserwuję często w swojej pracy, że ludzie ulegają emocjom i zazdrości. Dla każdego zdrada może oznaczać coś innego – czasem przyjacielska rozmowa może wyglądać podejrzanie, ale nie musi świadczyć o niewierności. Może chcesz widzieć zdradę, aby uzyskać wyłączną winę, a może Twoja zazdrość jest jedną z przyczyn rozpadu małżeństwa. Warto czasem spojrzeć na siebie i zastanowić się. Nadmierna podejrzliwość i brak zaufania to sygnały, ale czasem mówią więcej o nas niż o partnerze.