Rozwód notarialny to coraz powszechniejszy sposób rozwiązania małżeństwa chociażby we Francji, Hiszpanii czy Słowenii. Nie tak dawno swoje przepisy uprościła również Wielka Brytania i dopuściła wspólne składanie pozwu rozwodowego. Czy jest możliwy rozwód u notariusza w Polsce?
Rozwód notarialny – nadal niedostępny w Polsce
W Polsce rozwód może orzec wyłącznie Sąd Okręgowy. Obecnie pracuje się nad zmianami i być może nastanie czas, w którym w naszym kraju również ten sposób rozwiązania małżeństwa będzie dostępny. Jest to szczególnie ważne, by odciążyć sądy w sprawach, które nie wymagają ingerencji. Jeżeli dwie osoby chcą się rozwieść i są co do tego zgodne, to aktualna procedura bardzo komplikuje sprawę.
Przypomnijmy bowiem jakie są etapy rozwodu:
1. Pozew o rozwód – składa jeden małżonek, można dołączyć ugodę małżeńską
2. Sprawdzenie przez sąd, nadanie sygnatury
3. Wysłanie odpisu drugiej stronie
3. Odpowiedź na pozew o rozwód
4. Oczekiwanie na termin rozprawy
5. Rozprawa
6. Wyrok
Na termin rozprawy czeka się średnio od 6 miesięcy do roku. Oczywiście jeśli odpowiednio wykaże się przed sądem, że będzie to rozwód bez rozstrzygania spornych, termin czasem udaje się przyśpieszyć. Potrzebujesz konsultacji? Umów się na spotkanie w kalendarzu online.
Rozwód notarialny – jak wygląda?
W innych krajach w podobnych przypadkach, a zwłaszcza, gdy para nie ma wspólnych dzieci – jest dostępny rozwód u notariusza. Często jest to zwykła formalność. Notariusz na podstawie zgodnych oświadczeń stron legalizuje rozwód. Gdy nie orzekamy o winie, nie jest konieczne przeprowadzenie postępowania dowodowego, a zatem takie sprawy mogłyby być rozstrzygane poza sądem. Wystarczyłby wspólny wniosek oraz ewentualnie w przypadku dzieci – pisemne porozumienie dotyczące władzy rodzicielskiej, opieki, ew. kontaktów, świadczeń alimentacyjnych i podziału majątku. We Francji, gdzie również dostępny jest rozwód za pomogą aktu notarialnego, rozwód może wrócić do sądu, jeżeli dziecko zażąda wysłuchania przez sędziego. W Hiszpanii natomiast małżonkom musi towarzyszyć adwokat na spotkaniu z notariuszem. Każde państwo może różnić szczegółami, jeśli chodzi o rozwód u notariusza, jednak jedno jest pewnie – jest to szybszy sposób i na pewno generujący mnie lęku. Nie trzeba pisać pozwu, opisywać przebiegu małżeństwa, a także przyczyn rozpadu pożycia małżeńskiego. Elektroniczny dostęp do spraw sądowych-jak uzyskać?
Rozwód notarialny – kiedy w Polsce?
Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad podobnym rozwiązaniem. Obecnie wiadomo, iż dwie koncepcje brane są pod uwagę, rozwód u notariusza tak jak w wyżej wskazanych państwach lub rozwód przez urzędnikiem Urzędu Stanu Cywilnego. Uważam to za ciekawe rozwiązanie i na pewno odciążające sądy. W końcu to tam dochodzi do zawarcia małżeństwa, czemu by więc również się tam nie rozwodzić?
Byłby to koniec jakiegoś etapu – pozywania o rozwód osoby, która też chce się rozwieść. To niby tylko słowa, ale widzę jak często budzą one emocje – nikt nie chce być pozwanym. Uprościło to więc również tego rodzaju formalności. Spowoduje to też większe poczucie sprawczości i decyzyjności, ponieważ to nie sąd będzie decydował ile będziemy czekać na rozwód. Wiele osób chce mieć to z głowy, rozpocząć nowe życia, a obecna sytuacja im to utrudnia. Kluczowe jest, by odpowiedni urzędnik sprawdził tożsamość małżonków i ich zdolność (poznawczą, psychiczną) do złożenia odpowiedniego oświadczenia.