Elektroniczny dostęp do spraw sądowych

Elektroniczny dostęp do spraw sądowych – jak uzyskać?

Czy można śledzić postępy w swoje sprawie online? Czy jeśli masz sygnaturę sprawy możesz otrzymać powiadomienia o zmianach i terminach rozpraw? Tak, są już dostępne takie usprawnienia i zachęcam Cię, by z nich skorzystać. Jest to bardzo przydatne, gdy chcesz się rozwieść lub ktoś pozywa Cię o rozwód, ale także w każdej innej sprawie sądowej.

Elektroniczny dostęp do spraw sądowych – jak uzyskać?

Każdej osobie, która ma sprawę rozwodową rekomenduję założenie konta na bezpłatnym Portalu Informacyjnym Sądów Powszechnych. Stres, zamieszanie, wysyłanie maili, wizyty w sądzie i telefony do pełnomocnika, a kliencie często nie wiedzą, że mogą mieć dostęp do swojej sprawy online.  Jest to możliwe po zalogowaniu się na Portalu Informacyjnym.

Elektroniczny dostęp do spraw sądowych – portal internetowy

Portal Informacyjny Sądów Powszechnych to platforma elektroniczna wprowadzona, aby ułatwić obywatelom dostęp do ich spraw sądowych. Ma służyć również  przyspieszeniu działanie sądów. Jest to  także narzędzie umożliwiające uprawnionym podmiotom, takim jak adwokaci, radcy prawni, komornicy, dostęp do informacji dotyczących spraw sądowych, w których są zaangażowani.

Zalogowanie się na Portalu jest bezpłatne. Aby uzyskać do niego dostęp, użytkownicy muszą się zarejestrować poprzez swój numer PESEL oraz adres e-mail. Następnie przechodzisz przez jednorazową procedurę weryfikacji tożsamości oraz otrzymać indywidualny login i hasło. Zarówno na etapie rejestracji (jak i po otrzymaniu loginu i hasła) można wypełnić wniosek o dostęp do wybranej sprawy. Robi się to wpisując sygnaturę sprawy. Możesz obserwować tam na jakim etapie jest Twoja sprawa rozwodowa i sprawdzać terminy posiedzeń. Masz również dostęp do pism sądowych – postanowień, uzasadnień, protokołów z rozpraw. A przede wszystkim możesz tam sprawdzić wyrok w Twojej sprawie.

A zatem w pierwszej kolejności należy zarejestrować się gdyż nie masz konta, jeżeli masz to należy się zalogować. 

Jeżeli już masz dostęp do portalu możesz śledzić swoją sprawę. Portal Informacyjny Sądów powszechnych – to szybki dostęp do dokumentów w twojej sprawie.

W skrócie rzecz ujmując, po co Ci portal? Abyś mógł śledzić postępy swojej sprawy, sprawdzać terminy rozpraw, dowiadywać się na bieżąco o zmianach. Zalogowanie się tam umożliwia Ci również dostęp do protokołów z rozpraw oraz – co często najważniejsze dla moich klientów – do wyroku w Twojej sprawie.

Możliwe jest również doręczenie pism procesowych przez portal, a jak wiemy poczta tradycyjna bywa zawodna.

Elektroniczny dostęp do spraw sądowych

Zalety dostępu do Portalu Informacyjnego Sądów Powszechnych

Doręczanie pism sądowych: Sąd może dokonywać doręczeń poprzez umieszczenie pism w Portalu Informacyjnym, co umożliwia odbiorcy (Tobie, ale także adwokatowi, prokuratorowi) uzyskanie dokumentu oraz będzie miało skutek doręczenia (o czym trzeba pamiętać!)

Dostęp do danych o sprawie: Po zalogowaniu masz możliwość śledzenia postępowania sądowego. Jesteś na bieżąco ze statusem swojej sprawy, wykonanych czynności sądowych, terminów posiedzeń. A także masz widzisz jakie pisma wpłynęły w sprawie.

Powiadomienia mailowe: System generuje automatyczne powiadomienia mailowe informujące użytkowników o zmianach w ich sprawach oraz terminach posiedzeniach.

E-protokół: W przypadku posiedzeń rejestrowanych, nagrania audio lub zapisy tekstowe z rozpraw są udostępniane  na Portalu Informacyjnym.

Jak uzyskać dostęp do swojej sprawy w portalu informacyjnym Sądów?

W pierwszej kolejności sprawdź w jakim sądzie toczy się sprawa. Wszelkie inne informację znajdują się w sygnaturze. Mając numer sprawy – masz wszelkie informację np.  I C 544/ 24 .  I oznacza Wydział , C – cywilny. Następnie należy wybrać repertorium np. C. Numer sprawy to 522, zaś 24 – oznacza rok.

W przypadku pytań – zostaw komentarz poniżej.

Istnienie portalu ułatwia na pewno proces rozwodowy (a także inne sprawy sądowej). Jednak wiedza o nim nie jest powszechna, co sprawia, że nie spełnia do końca swojej funkcji.

Opublikowano w Rozwód.

Adwokat z 16-letnim doświadczeniem, mediator, coach, pasjonatka psychologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *