Manipulacje i przekraczanie granic przy rozwodzie

Manipulacje i przekraczanie granic przy rozwodzie – Jak wygrać rozwód?

Manipulacje i przekraczanie granic przy rozwodzie. Rozwód to jeden z najbardziej stresujących momentów w życiu. Jako adwokat pomagam małżonkom przejść przez ten trudny okres w życiu. Niestety poznaję też ciemną stronę ludzkiej osobowości i obserwuję jakie manipulacje stosują osoby toksyczne, które walczą za wszelką cenę o wygraną, często kosztem partnera i dzieci. Moim celem jako adwokata jest ułożenie strategii rozwodowej tak, aby uniknąć wszelkich manipulacji. Choć nie zawsze się to udaje… A Ty? Czy wiesz jakie mogą czekać cię zagrożenia. Opowiem Ci o 4 najważniejszych obszarach.

Manipulacja przy rozwodzie

W tym wpisie wskażę Ci 4 obszary, w których Twój partner może dokonywać manipulacji. Czasem jest to rażące przekroczenie granic, ale zdarzają się również subtelniejsze formy próby wymuszenia posłuszeństwa i zaprzestania działań w swoim interesie. Czeka Cię rozwód z manipulantem i masz dzieci? To przygotuj się na wojnę.

1. Manipulacja dziećmi

Kiedy manipulant nie może kontrolować Ciebie, swoją uwagę skupi na dziecku. Będzie starał się, żeby dziecko było po jego stronie i będzie nastawiał je przeciwko Tobie. To wyjątkowo bolesna forma manipulacji. Nadużywanie władzy rodzicielskiej i podporządkowanie sobie dziecka jest cynicznym i wyrachowanym posunięciem. Manipulant może próbować alienować dziecko od drugiego rodzica, opowiadając mu nieprawdziwe historie, stawiając siebie w dobrym świetle, często też przekupując dziecko. Będzie obiecywał mu cokolwiek zechce, mówiąc, że na pewno nie dostanie tego od Ciebie. Brak mu hamulców, aby uszanować, że oboje jesteście rodzicami, będzie Cię oczerniał w oczach dziecka. Jeżeli zaczyna się wojna to nie czekaj i skieruj sprawę o ustalenie miejsca zamieszkania dziecka i ureguluj kwestie władzy rodzicielskiej.

Zbuntowane dziecko jest świetną formą zemsty, a także pogrążenia Cię w rozpaczy, abyś zrobił wszystko, co chce osoba toksyczna, byle by odzyskać kontakt z dzieckiem. Używanie dziecka jako narzędzia w sporze rodziców jest przyczyną przykrych konsekwencji dla dziecka w przyszłości. Jednak o tym manipulant na pewno nie będzie myślał. Jeśli potrzebujesz porady prawnej, zapraszam Cię na konsultację – Konsultacja prawna. 

Manipulacje i przekraczanie granic przy rozwodzie - manipulacja dziećmi2.  Fałszywe oskarżenia

Dlaczego manipulant opowiada tyle barwnych historii, które mijają się z prawdą? Chce wzbudzić w Tobie lęk przed etykietą np. osoby przemocowej lub osoby histerycznej, niepanującej nad emocjami. Z jednej strony osoba toksyczna będzie kłamać przed znajomymi i rodziną, ale jeśli myślisz, że na tym się skończy, możesz się boleśnie pomylić. Takie osoby mogą oskarżyć Cię o znęcanie się (art. 207 Kodeksu karnego) lub założyć Ci Niebieską Kartę. Obecnie również, jeśli istnieje podejrzenie przemocy w rodzinie, policja może odizolować natychmiastowo podejrzanego. Trzeba podejść do tego poważnie, ponieważ moje doświadczenie wskazuje, iż takie rzeczy się zdarzają.

Jeśli będziesz żyć w strachu przed kolejnymi oszczerstwami małżonka, będziesz mieć mniej sił na walkę w sądzie podczas rozwodu. Widziałam ludzi, którzy zamykali się w sobie i odpuszczali, nie chcąc narażać swojej reputacji. Na tym właśnie polega siła manipulanta, nie cofnie się przed niczym. Zdaje sobie sprawę, że nie wszyscy mają tyle siły, by żyć w takim stresie, jednak istnieją sposoby, by nie dawać się wciągnąć w taką grę. Nie ulegaj narcyzowi przy rozwodzie. Pamiętaj również, by nie dawać się sprowokować, ponieważ możesz być nagrywany, a ten dowód może być wykorzystany w sądzie. Istnieje też dobra wiadomość, bez dowodów takie postępowania nie mogą skończyć się wygraną manipulanta.

3.Kontrola finansowa

Przemoc finansowa to kolejny sposób osoby manipulującej, by zburzyć Twoje poczucie bezpieczeństwa. Nie ukrywajmy, jest to fundament życia, by mieć dostęp do środków i pieniądze na fundamentalne potrzeby. Osoba, która zarabia więcej (lub jako jedyna zarabia) wykorzysta Twoje poświecenie się np. domowi i opiece nad dziećmi. Będzie Cię straszyć, że nie będziesz mieć pieniędzy i na każdym kroku przypominać Ci, że jesteś od niej zależny. Tu często pojawia się element władzy, z której korzysta toksyk. Co może zrobić? Zabrać wszystkie pieniądze z konta, ukrywać środki, wydzielać Ci pieniądze tylko wtedy kiedy jesteś posłuszny. Zawsze wtedy powtarzam, by poszukać pomocy u przyjaciół czy rodziny, by nie była to karta przetargowa Twojego małżonka. Twój partner może również przestać płacić ratę kredytu, wzbudzając w Tobie lęk, że np. bank odbierze Wam dom. Takich metod jest całe mnóstwo. Rodzaje przemocy w małżeństwie – jak rozpoznać? Bardzo ważna jest zatem rozdzielność majątkowa.

Rozdzielność majątkowa

Często Manipulant i narcyz kiedy ma przewagę finansową mówi, że alimentów nie zobaczysz. To nie prawda. Przykładowe rozstrzygniecie które udało mi się uzyskać w ciągu 14 dni w trybie zabezpieczenia 14 tys. na 2 dzieci

Alimenty – 14 tysięcy na dwoje dzieci przy rozwodzie

Wykorzystywanie systemu sądowego

Jest to rodzaj manipulacji, o której nie pisze się tak często. Jednak ja w swojej pracy spotykam się nierzadko z sytuacją, kiedy zamiast jednej sprawy o rozwód, pojawia się kilka spraw sądowych, a w ekstremalnych przypadkach kilkanaście (w tym urzędowych). Jednym rodzajem uprzykrzania życia jest składanie dużej liczby wniosków, zalewanie pismami w sprawie o rozwód i przedłużanie postępowania, ale drugą metodą jest wszczynanie innych postępowań np. o znęcanie się czy zakładanie Niebieskiej Karty. Manipulant może też nasyłać na Ciebie różne służby w tym kontrolę skarbową czy też sanepidu (jeśli prowadzisz swoją działalność). Może również dokonywać wpisów w Księdze wieczystej. Wszystko po to, aby Cię zmęczyć, abyś nie miał sił na walkę. Niestety jest to często skuteczny sposób, aby komuś uprzykrzyć życie i wycieńczyć psychicznie.

Sąd jednak w sytuacji przedłużania postępowania lub tak licznych spraw toczących się między Wami z powództwa Twojego małżonka, może zauważyć, iż jest to próba zastraszania. Oczywiście najlepiej to wykazać odpowiednim wnioskiem dowodowym. Jest to metoda, która może jednak obrócić się przeciwko manipulantowi.

Rozwód z wyłącznej winy 

Jeżeli jesteś ofiarą manipulanta, rozważ rozwód z wyłącznej winy.

wyrok rozwód

Jeżeli chcesz wygrać rozwód z wyłącznej winy drugiego małżonka to pamiętaj iż postępowanie może być dłuższe ale zawsze trzeba spojrzeć na sprawę pod kątem alimentacyjnym.

Manipulacje i przekraczanie granic – jak się bronić?

Zdecydowanie jeżeli zdecydujesz się działasz i uznasz że masz dość takiego życia to musisz przejść do działania. Jeśli chodzi o dzieci i finanse, musisz uzyskać odpowiednie postanowienia sądowe. Jest to krok, aby odzyskać kontrolę. Pamiętaj o możliwości ubiegania się o ustalenie kontaktów, zasądzenie alimentów czy też ustalenie miejsca zamieszkania dziecka w trybie zabezpieczenia czyli na czas toczącego się postępowania. Nie zostawiaj tego na później, jeśli między Wami jest konflikt i spodziewasz się jego eskalacji.

Opublikowano w Rozwód.

Adwokat z 16-letnim doświadczeniem, mediator, coach, pasjonatka psychologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *