Potrzebujesz przejrzystego opisu co zrobić krok po kroku w Twojej sprawie rozwodowej? Zawsze powtarzam, że wiedza co po kolei będzie się działo zmniejsza obawy i pozwala podejmować nawet najtrudniejsze decyzje.
Instrukcja złożenia pozwu o rozwód – etapy
- Sprawdzenie, który sąd jest odpowiedni
- Napisanie prawidłowego pozwu
- Zebranie dowodów
- Złożenie pozwu
- Oczekiwanie na sygnaturę
- Zalogowanie się do Portalu Informacyjnego Sądów Powszechnych
- Oczekiwanie do którego Sędziego przydzielona zostanie sprawa
- Sąd sprawdzi poprawność dokumentów
- Kluczowy moment – kiedy druga strona odpisze!
- Replika i ew. wnioski dowodowe
- Rozprawa rozwodowa
Są to najważniejsze elementy złożenia pozwu o rozwód. Jeśli potrzebuje porady prawnej lub reprezentacji podczas rozwodu, zapraszam na konsultację – umów się w kalendarzu.
Pozew o rozwód – jak powinien wyglądać?
Pozew to pismo rozpoczynające sprawę o rozwód. Ty jesteś powodem bądź powódką, a druga strona pozwanym/pozwaną. Jest przynajmniej kilka formalności, o których musisz pamiętać, od takich oczywistych jak data i miejsce sporządzenia, przez odpowiedni tytuł (zawierający informacje o jaki rodzaj rozwodu się ubiegasz), po Twój własnoręczny podpis. Jak napisać pozew o rozwód?
Pozew o rozwód musi zawierać uzasadnienie, opis przebiegu małżeństwa i przyczyn rozpadu. Poziom szczegółowości zależy od tego czy chcesz orzekać o wyłącznej winie małżonka czy też nie. W pierwszym przypadku musisz skupić się na przedstawieniu winy partnera, a także przedstawić odpowiednie dowody. Do pozwu również trzeba załączyć dowody związane z kosztem utrzymania dziecka.
Instrukcja złożenia pozwu o rozwód – jaki sąd?
W pierwszej kolejności, jeśli sam sporządzasz pozew, dowiedz się jaki Sąd Okręgowy będzie odpowiedni (ze względu na ostatnie wspólnie miejsce zamieszkania małżonków). Natomiast podziałem majątku zajmuje się Sąd Rejonowy. Będzie to oddzielne postępowanie, chyba że jest między Wami porozumienie i nie opóźni to sprawy rozwodowej. Zazwyczaj jednak rozdziela się te dwie sprawy.
Elektroniczny dostęp do sprawy
Wszystkim moim klientom rekomenduję zalogowanie się do Portalu Informacyjnego Sądów Powszechnych, ponieważ tam na bieżąco możesz śledzić postępy w sprawie, a także sprawdzać terminy rozpraw. Wszelkie informacje, takie jak, który sędzia został przydzielony do Twojej sprawy, a także informacje o tym, jakie pisma wpłynęły w Twojej sprawie oraz jakie czynności są prowadzone. Ten dostęp zapewnia spokój ducha i jest prostym sposobem kontrolowania sytuacji.
Podczas sprawy rozwodowej, która często generuje dużo emocji, takie ułatwienie oszczędza nerwów.