Różnego rodzaju kampanie zachęcają do mediacji. Dlaczego? Mniej spraw w sądzie oznacza usprawnienie systemu sądowego, a jak wiemy obłożenie sądów sprawami jest naprawdę duże. Chociażby z tego powodu tak długo czeka się na rozwód.
Czy mediacja przy rozwodach jest obowiązkowa?
Nie, mediacja przy rozwodzie nie jest obowiązkowa. W przyszłości może się to zmienić, ponieważ pojawiają się takie głosy. Obecnie jest ona dobrowolna i nie jest procedowany żaden projekt, który by to miał zmieniał. Jeśli masz pytania, potrzebujesz mediacji lub innej porady prawnej zapraszam na konsultację – umów się w kalendarzu.
Co, jeśli to sąd skieruje Was na mediację?
Sąd robi to wtedy, gdy widzi szansę na porozumienie między Wami. Nie może jednak Was do niej zmusić. Możecie nie wyrazić na nią zgody. Jednak z własnego doświadczenia wiem, że wola współpracy jest dobrze widziana przez sąd. Jednak oczywiście ostateczna decyzja należy do Was. W mediacji mogą brać udział Wasi pełnomocnicy, ale nie muszą. Warto jednak przed podpisaniem ostatecznej ugody skonsultować się ze swoim prawnikiem, radcą prawnym czy też adwokatem. Musi być on poinformowany o ugodzie, którą zawarłeś.
Wniosek o mediację podczas rozwodu
Na każdym etapie postępowania rozwodowego każda ze stron może złożyć wniosek o mediację. Druga strona podobnie jak przy skierowaniu przez sąd, może odmówić.
Mediator to profesjonalista, a mediacja jest stricte rozwodowa. Ma na celu pomóc Wam się porozumieć co do kwestii spornych, np. opieki nad dzieckiem, alimentów, ale też podziału majątku. Choć to ostatnie to zazwyczaj oddzielna sprawa. Koszt mediacji będzie niższy niż długoletni proces sądowy i nie mówię tu tylko o pieniądzach, ale również o bezcennym czasie, poprawnych relacjach między małżonkami i niepotrzebnych nerwach. Eskalacja konfliktu często ma duży wpływ na naszą psychikę.
Czy mediacja przy rozwodach jest obowiązkowa?
Mimo, iż mediacja przy rozwodzie nie jest obowiązkowa, to często bywa skuteczna. Zachęcam Was, by spróbować. Rozmowa sam na sam często generuje dużo emocji, osoba z zewnątrz może pomóc Wam skupić się na celu, a także patrzeć w przyszłość, a nie zagłębiać się w rany z przeszłości.
Na ostatnim spotkaniu mediacyjnym – choć może się to również wydarzyć na pierwszym, podpisujecie ugodę mediacyjną. Wasze porozumienie zawierający chociażby plan wychowawczy sąd potraktuje jako wskazówkę, jeśli uzna, że będzie to wykonalne, dobre dla dziecka, wyrok będzie zgodny z Waszymi ustaleniami. Z taką ugodą macie szansę na szybszy i mniej kosztowny rozwód, warto to rozważyć!