Podział majątku, gdy jesteście zgodni to wymarzona sytuacja. Jak podzielić majątek przy rozwodzie bez orzekania o winie?
Podział majątku przy rozwodzie za porozumieniem stron
Podziału majątku można dokonać przed rozprawą rozwodową, w jej trakcie lub już po jej zakończeniu. Jeśli jesteście zgodni co do podziału majątku – zazwyczaj dzieli się go połowie, to warto rozważyć wizytę u notariusza. Jest to bowiem najszybsza metoda podziału majątku. Jednak czy można dokonać podziału majątku przy rozwodzie – w jednej sprawie?
Podział majątku w wyroku rozwodowym?
Nie jest to bardzo często stosowana forma podziału majątku, bowiem co do zasady Sąd Okręgowy nie zajmuje się sprawami majątkowymi stron. Jednak, gdy mowa o rozwodzie bez orzekania o winie, sąd na wniosek jednej ze stron może przeprowadzić podział majątku. Warto dołączyć informację w pozwie, najlepiej w formie ugody, iż zgadzacie się na przeprowadzenie podziału majątku przy rozwodzie. Potrzebujesz konsultacji? Zadzwoń pod numer +48691512933 lub umów się w kalendarzu.
Ważne: orzekanie o podziale majątku odbędzie się, jeśli nie wydłuży ono postępowania rozwodowego.
Umowny sposób podziału majątku
Umowny sposób podziału majątku zakłada Waszą zgodność, może być pisemny albo ustny i dotyczyć całości majątku lub jego części. Jednak musisz pamiętać, iż w przypadku nieruchomości lub spółdzielczego prawa do nieruchomości, należy zawsze zawrzeć umowę w formie aktu notarialnego.
Sądowy podział majątku
W przypadku porozumienia również możecie złożyć wniosek o podział majątku wspólnego do odpowiedniego Sądu Rejonowego. Sąd dzieli majątek przydzielając poszczególne składniki majątku danemu małżonkowi, przyznaje rzecz jednemu małżonkowi z obowiązkiem spłaty przez drugiego bądź dokonuje sprzedaży wszystkich składników i dzieli zyski między małżonków.