Jak rozmawiać o pieniądzach w małżeństwie?

Jak rozmawiać o pieniądzach w małżeństwie?

Jak rozmawiać o pieniądzach w małżeństwie? Pieniądze to wielu osób temat tabu. Z mojego doświadczenia kwestie finansowe często bywają jednym z powodem rozstania. Naucz się o nich rozmawiać. Czasem trudno nam poruszać ten temat nawet ze znajomymi czy przyjaciółmi. Bardzo często jako dzieci i nastolatkowie nie rozmawialiśmy o nich z rodzicami, ale jednak poprzez obserwację przyzwyczailiśmy się do jakiegoś modelu wspólnego zarządzania pieniędzmi. Czy w Waszym domu rozmawiało się o finansach? Jakie było podejście do pieniędzy?

Jak rozmawiać o pieniądzach w małżeństwie?

Oprócz istnienia tabu dotyczącego finansów – wiele osób czuję się niekomfortowo rozmawiając o pieniądzach, a wyniosło to z domów, w których na ten temat nie rozmawiano. Warto więc nie oceniać wzajemnie swojej wiedzy, a postanowić, iż będziecie się razem stopniowo uczyć jak zarządzać pieniędzmi. Przyjęcie takiej zasady zmniejszy strach przed ośmieszeniem czy kompromitacją w oczach partnera. Potrzebujesz pomocy w sprawie rodzinnej? Zapraszam na konsultację, umów się klikając dostępny termin i godzinę w kalendarzu.

ZADANIE: Zmniejszcie ilość napięcia i poznajcie się lepiej

Moją propozycją jest byście na początku wprowadzili jak najwięcej luzu w temat, który budzi tyle stresu. Cofnijcie się w przeszłość.

  • Opowiedzcie sobie czy dostawaliście kieszonkowe, które monety najbardziej lubiliście w dzieciństwie, czy chuchaliście na szczęście jak znaleźliście na ulicy banknot?

Może wydawać się to Wam niepoważne, ale jeśli ten temat budzi z Was dużo obaw, warto zacząć od swobodnej rozmowy o najwcześniejszych doświadczeniach.

  • Czy lubiliście się bawić w sklep czy w monopol?
  • Czy posiadaliście zabawkową kasę i papierowe pieniądze?
  • Co wzbudzało najwięcej emocji w kwestii pieniędzy?
  • Jakie były Wasze dziecięce strategie, wydawaliście pieniądze czy oszczędzaliście?
  • Jak wyglądały Wasze skarbonki, jeśli je mieliście?

Jak rozmawiać o pieniądzach? Regularnie

Niestety często myślimy, że o rzeczy trudnej wystarczy porozmawiać raz, dokonać odpowiednich ustaleń i nie będzie trzeba do tego już wracać. To błędne przekonanie, które może spowodować wiele trudności w Waszym codziennym życiu. Zaplanujcie i zarezerwujcie sobie czas na spotkania, na których porozmawiacie o Waszej aktualnej sytuacji finansowej, dokonacie ewentualnych zmian w planach i sprawdzicie czy osiągacie postępy w zbliżaniu się do upragnionych celów. Podział majątku przy rozwodzie za porozumieniem stron

Dobra wiadomość jest taka, że im częściej będziecie rozmawiać, tym stres związany z obowiązkiem śledzenia Waszej sytuacji finansowej i dyskusji na ten temat, będzie się zmniejszał.

Nie oceniaj i nie oskarżaj

Rozmowy o pieniądzach potrafią być emocjonalne. Od nich bardzo dużo zależy. Jeśli denerwują Cię szkodliwe nawyki Twojego partnera, warto byś mu o tym powiedział. Komunikacja uczuć również jest bardzo istotna, nie musisz ich ukrywać. Jednak powstrzymaj się od oceny i ekstrapolacji – „Ty zawsze tak robisz”, „Ty nigdy nie potrafiłaś oszczędzać”. Kłótnie oczywiście są częścią związku, jednak taka rozmowa nie będzie konstruktywna. Druga osoba będzie chciała się obronić i odeprzeć Twój atak. Nie przynosi to żadnych pozytywnych skutków.

Randka z pytaniami

Często rozmowie o pieniądzach towarzyszy wstyd, tym bardziej, jeśli zarobki partnerów nie są równe. Stres nie pomaga, także rekomenduję zapisywanie sobie na bieżąco pytań czy wątpliwości dotyczących wspólnego zarządzania pieniędzy. Takie myśli przychodzą w najmniej oczekiwanym momencie, a kiedy przychodzi do rozmowy mamy pustkę w głowie. Pomocne może być spisywanie tematów, które chcielibyście omówić, a także traktować to też jako formę poznawania się, spędzania wspólnie czasu a nawet randki.

Opublikowano w Podział majątku, Rozwód.

Adwokat Marta Wnuk
Adwokat z 16-letnim doświadczeniem
mediator
kontakt@adwokatwnuk.pl
691512933

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *