Z moich obserwacji wynika, że kwestia dziedziczenia przy rozwodzie często budzi wiele wątpliwości. W poniższym wpisie masz zebrane najważniejsze informacje dotyczące prawa spadkowego.
Prawo spadkowe przy rozwodzie – co należy wiedzieć?
Istnieje kilka ważnych elementów prawa spadkowego przy rozwodzie. Istotne jest wejście w życie wyroku orzekającego rozwód. Dlaczego? Otóż od tego momentu małżonkowie nie dziedziczą po sobie. Kolejną ważną kwestią jest pozostawienie testamentu. W przypadku pytań zapraszam na konsultację. Zadzwoń pod numer +48691512933 lub umów się w kalendarzu.
Kiedy wyrok rozwodowy jest prawomocny?
Kiedy tak naprawdę rozwód „wchodzi w życie”? Wyrok musi być prawomocny, a dzieje się to, gdy żadna ze stron go nie zaskarżyła. Standardowo jest to 7 dni od wydania wyroku przez sąd pierwszej instancji. Jeśli jedna ze stron złoży wniosek o uzasadnienie wyroku, będzie to 14 dni od doręczenia wyroku z uzasadnieniem, oczywiście jeśli nie dojdzie do apelacji.
W przypadku, gdy sprawa trafia do II instancji, wyrok uprawomocni się z dniem ogłoszenia wyroku przez sąd apelacyjny.
Prawo spadkowe przy rozwodzie – testament
To ważne! Jeśli małżonek zostawił testament, gdzie przekazuje jakieś elementy majątku małżonkowi, to, pomimo orzeczonego rozwodu, były partner będzie dziedziczył zgodnie z zapisami testamentu. Można powiedzieć, że testament, czyli Twoja wola wyrażona na piśmie odręcznie lub sporządzona u notariusza, ma prymat i tym dokumentem będzie kierował się sąd. Spadkodawca może dowolnie rozporządzać swoim majątkiem.
Brak testamentu oznacza, że dziedziczenie będzie ustawowe, czyli zgodne po prostu z odpowiednią ustawą. Ma to pozwolić uniknąć sporów. Zatem w przypadku rozwodu małżonków, po śmierci jednego z nich, najpierw dziedziczą dzieci byłej pary, a jeśli ich nie ma – rodzice małżonka.
Prawo spadkowe przy rozwodzie – separacja
Musisz pamiętać, że w przypadku formalnie orzeczonej separacji małżonkowie nie dziedziczą po sobie. Jednak podkreślam, aby nie było wątpliwości, że musi to być sądownie orzeczona separacja.
Warto dokonać podziału majątku
Rozwód może trwać naprawdę długo, zwłaszcza jeśli orzekacie o winie. Zalecam w takich przypadkach wnieść o rozdzielność majątkową, a także dokonać podziału majątku. Odpowiedni podział majątku pomoże uniknąć również problemów z dziedziczeniem w przypadku wspólnych elementów majątku w przyszłości. Sądowy podział majątku – jak wygląda?
Śmierć w trakcie rozwodu
Co jeśli jeden z małżonków umarł podczas sprawy rozwodowej? Czy można w takim przypadku zablokować dziedziczenie? Tak. Kto może wnioskować o wyłączenie małżonka od dziedziczenia? Może to zrobić inny spadkobierca – na przykład dziecko pary. Należy złożyć odpowiedni pozew i wskazać wtedy, iż został złożony pozew rozwodowy z winy zmarłego małżonka i był on uzasadniony. Rozprawa w tej sprawie będzie przypominać tę rozwodową, a jeśli małżonek zostanie wyłączony, nie będzie miał prawa do zachowku.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące prawa spadkowego przy rozwodzie:
Kiedy małżonkowie nie dziedziczą po sobie?
W przypadku prawomocnego orzeczenia rozwodu małżonkowie nie dziedziczą po sobie. Jeśli natomiast istnieje testament, to jego zapisy będą istotniejsze – wtedy małżonek będzie mógł dziedziczyć.
Czy małżonkowie dziedziczą w przypadku separacji?
Jeśli jest to sądownie orzeczona separacja – to nie, nie dziedziczą po sobie. Jeśli jednak są w separacji, czyli nie żyją razem, ale pozostają małżeństwem, nadal dziedziczą po sobie.
Co w przypadku, gdy małżonek umrze podczas rozwodu?
W takiej sytuacji inny spadkobierca może złożyć pozew i domagać się wyłączenia tego małżonka. Ma na to 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy.