Opieka nad dzieckiem przy rozwodzie

Opieka nad dzieckiem przy rozwodzie

Jakie są możliwości opieki nad dzieckiem po rozwodzie? Dużo zależy od tego jaki jest stan faktyczny. Opiekę trzeba uregulować podczas rozwodu, na pewno trzeba określić władzę rodzicielską. Możecie nie ustalać kontaktów ani alimentów, choć tego nie rekomenduję.

Opieka nad dzieckiem przy rozwodzie

Rodzice się rozstają, ale dzieci są nadal wspólne i nie można zapominać, by poświęcić odpowiednio dużo czasu i refleksji kwestii ustaleń dotyczących opieki. Statystycznie to matki zazwyczaj są pierwszoplanowym rodzicem i to z matką po rozwodzie zamieszkuje dziecko. Jednak jest też możliwe inne rozwiązanie – opieka naprzemienna albo dziecko przy ojcu. Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie rodzinnej? Zapraszam na konsultację – umów się w kalendarzu.

Wyprowadzka a opieka nad dzieckiem

To prawda, że sąd zazwyczaj orzeka „dziecko przy matce”. Pytanie jednak, o co wnioskują strony? Czy ojciec godzi się na Zawsze przestrzegam mężczyzn przed zbyt szybką wyprowadzką i pozostawieniu dzieci z matką. Dlaczego? Dla sądu liczy się stan faktyczny i kto jest pierwszoplanowym rodzicem. Musisz (zresztą jako oboje rodziców), udowodnić, że zajmujesz się dzieckiem. Wiele zmian społecznych nastąpiło, coraz częściej popularny jest model partnerski związku, ale tradycyjny model rodziny nadal często występuje. Dlatego, jeśli ktoś pyta mnie o dyskryminację to zwracam uwagę na podział obowiązków w rodzinie i kto wykonuje pracę związaną z domem i opieką. Tak, sądy powinny dążyć do równości, być może częściej decydować się na opiekę naprzemienną.

Opieka nad dzieckiem przy rozwodzie

Opieka naprzemienna

Jeśli mieszkacie razem i sprawujecie wspólnie opiekę, a dodatkowo zawsze dzieliliście się opieką po połowie, to warto rozważyć opiekę naprzemienną po rozwodzie. Kwestię wyprowadzki można ustalić później, wskazać tylko, że jest to planowane. A jeśli już taką opiekę sprawujecie to wtedy sąd najbardziej będzie skłonny taką opiekę orzec. Opieka naprzemienna to dzielenie się opieką np. tydzień na tydzień. Warto również podzielić wakacje po połowie, Święta możecie spędzać razem lub podzielić je np. matka spędza Wigilię i 1-wszy dzień Świąt z dziećmi w parzystym roku, ojciec – 2-gi dzień Świąt, natomiast w nieparzystym roku odwrotnie.

Opieka nad dzieckiem przy rozwodzie – kontakty

W tym obszarze dochodzi do wielu błędów, które później trzeba „nadrabiać”. Lepiej od razu przy rozwodzie ustalić kontakty, pomaga to uniknąć chaosu i pozwala na spokojne planowanie życia ze swoją pociechą. Z doświadczenia wiem, że ludzie często żałują, iż tych kontaktów nie ustalili sądowo. Później można zawsze ubiegać się o zmianę ustaleń, zarówno dotyczących kontaktów jak i alimentów.

Wnioski o udzielenie zabezpieczenia – kiedy warto złożyć?

  • miejsce zamieszkania
  • alimenty
  • kontakty

Pamiętaj, że na czas trwania rozwodu możesz starać się uregulowanie tych trzech obszarów. Jeśli małżonek nie płaci na dziecko lub istnieje spór z kim ma mieszkać dziecko, a także widzenia z dzieckiem są nieregularne, wtedy złóż wniosek o zabezpieczenie.

Opublikowano w Opieka nad dzieckiem, Rozwód.

Adwokat Marta Wnuk
Adwokat z 16-letnim doświadczeniem
mediator
kontakt@adwokatwnuk.pl
691512933

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *