Przede wszystkim co oznacza wygrany rozwód? Orzeczenie o wyłącznej winie małżonka? Dzieci przy Tobie? Niskie lub właśnie wysokie alimenty? A może eksmisja i ograniczenie praw rodzicielskich? Wygrana dla każdego będzie oznaczała trochę co innego.
Jak wygrać rozwód – A jaki masz cel?
Każdego swojego klienta pytam jaki ma cel. Często wcale nie ma jasno sprecyzowanych oczekiwań. Pomagam mu wtedy je ustalić. Zapraszam na konsultację, umów się klikając dostępny termin i godzinę w kalendarzu
Jest kilka obszarów podczas rozstania, gdzie toczą się największe boje w sądzie i często również poza nim.
- Orzekanie o winie
- Alimenty
- Opieka nad dziećmi
- Podział majątku
Jeśli czeka Cię długa walka, pamiętaj o wnioskach o udzielenie zabezpieczenia na czas trwania procesu np. miejsca zamieszkania dziecka, kontaktów czy alimentów!
Jak wygrać rozwód z orzeczeniem o winie?
Pierwsze pytanie dotyczy zawsze jaki rodzaj rozwodu wybierasz. Chcesz orzekać o winie? Zastanów się dwa razy, a przede wszystkim przeanalizuj czy jesteś nieskazitelny i nie masz – potocznie rzecz ujmując – nic na sumieniu. Jeśli odpowiesz sobie szczerze na to pytanie będziesz wiedział lub wiedziała jaką masz szansę na wygraną. Osobiście uważam i tak też doradzam klientom, by patrzeć na sprawę realistycznie i pamiętać, że próba wskazania wyłącznie winnego może skończyć się orzeczeniem o winie obojga małżonków. Jeśli masz jednak twarde dowody – np. sprawozdanie detektywistyczne przedstawiające zdradę małżonka, wtedy warto pomyśleć o takim rozwiązaniu.
Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że w przypadku orzeczenia wyłącznej winy, możesz ubiegać się o alimenty na siebie w przypadku pogorszenia się Twojej sytuacji materialnej. Nie są one również terminowe czyli nie mają określonego czasu do kiedy będą wypłacane. To właśnie to sprawia, że ludzie często walczą o winę.
Dyskryminacja mężczyzn w sądzie?
Od wielu lat toczy się dyskusja czy ojcowie w sądzie są dyskryminowani. Ja chcę postawić pytanie czy sami mężczyźni czują, że wystarczająco angażują się w wychowanie i opiekę nad dzieckiem, a także w codzienne życie i wykonują wszelkie obowiązki domowymi? Zmiana na model partnerki związków na pewno zachodzi, ale to jednak nadal kobiety wykonują większą pracę w domu.
Nic nie stoi na przeszkodzie, byś jako ojciec walczył, żeby dziecko mieszkało z Tobą lub o opiekę naprzemienną. Ojcowie jednak często sami z tego rezygnują, godzą się lub potwierdzają, iż wcale nie mają wystarczająco zasobów, by zająć się dzieckiem w pełnym wymiarze. Sąd patrzy na sytuację faktyczną i to co dzieje się w chwili obecnej. Jeśli ojciec się wyprowadził i odwiedza dzieci nieregularnie, będzie to bardzo trudna walka dla niego.
Opieka nad dzieckiem – opinia OZSS
W sądzie istotne jest kto jest pierwszoplanowym rodzicem i sprawuje większość opieki nad dzieckiem. Drugiemu rodzicowi zazwyczaj ustala się kontakty. Warto, by były one precyzyjne ustalone. Jeśli chcesz walczyć o opiekę, musisz wykazać, że masz silną więź z dzieckiem, poświęcasz mu czas, wykonujesz wszelkie obowiązki, pomagasz w lekcjach itd. Jednak Twoje twierdzenia nie są tak ważne jak dowody, które je potwierdzą!
W przypadku konfliktu sąd skieruje Was na badania Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów. To badanie to kluczowy moment. Jeśli tam pokażesz się z dobrej strony i biegli uznają, iż dziecko powinno mieszkać z Tobą lub odpowiednia jest opieka naprzemienna – sąd prawdopodobnie się do tego przychyli. Jest możliwość wniesienia zastrzeżeń do opinii OZSS i uzyskania opinii uzupełniającej.
Jak wygrać rozwód? Alimenty na dziecko
To kolejny obszar walk. Matki, które są pierwszoplanowymi rodzicami walczą o wysokie alimenty, a ojcowie zazwyczaj o niskie świadczenie alimentacyjne. W sądzie należy przedstawiać dowody – faktury, umowy poświadczające wydatki na dziecko. Wydatki na dziecko grupuje się kategoriami, mieszkanie (udział dziecka), wyżywienie, odzież, lekarstwa, placówka edukacyjna, art. papiernicze, rozrywka itd. Druga strona wskazuje dowodami jaka jest jej/jego sytuacja finansowa oraz czy ona też łoży na dziecko, a także czy sprawuje opiekę. Można wyliczyć procentowo udział w opiece nad dzieckiem i na tej podstawie ustala się udział w kosztach utrzymania dziecka.
Jeśli druga strona według Ciebie zawyża koszty, udowodnij to. Pokaż ile kosztuje odzież, zajęcia dodatkowe czy przedszkole. Można to zrobić za pomocą tabeli porównawczej, koszty wg stron powodowej vs koszty wg strony pozwanej. Jeśli jednak żyliście do tej pory na wysokim poziomie i dziecko rzeczywiście kosztuje dużo, też trzeba poprzeć to odpowiednimi rachunkami, np. opłat za wyjazdy, kolonie, atrakcje.
Jak wygrać rozwód? Konflikt, który niszczy życie
To wpis o wygranym rozwodzie, ale obserwując zaciekłą walkę ludzi, którzy byli sobie bliscy, stawiam pytanie: czy zawsze warto? Ludzie potrafią się zatracić w udowadnianiu sobie winy, zbierać na siebie dowody, prowokować, byleby móc pokazać jak karygodnie zachowuje się małżonek. Mimo, że widziałam już wiele, czasem trudno mi uwierzyć, jak ludzie potrafią uprzykrzać sobie życie. Rozwód to ważny krok, ale to tylko jeden z etapów – widzę, że ludzie o tym zapominają. Całe życie podporządkowują toczącemu się postępowaniu, zamiast przeżyć stratę i odnaleźć na nowo radość w życiu. Sala rozwodowa to dla nich arena, a kierują się często chęcią zemsty. Jednak przestrzegam, sąd to nie jest konfesjonał ani gabinet terapeutyczny. Nie będzie się zagłębiał w każdy szczegół Waszej relacji. Jeśli macie dzieci – pamiętajcie, że one na to patrzą i ma to wpływ na ich rozwój.
Jestem za tym, aby przy rozwodzie na chłodno zadbać o swoje interesy, uzyskać to co jest w zasięgu. Walka czasem jest potrzebna, jednak lepiej zatrudnić profesjonalnego pełnomocnika, który doradzi Ci odpowiednią strategię.