Zastanawiasz się czy jest możliwy rozwód bez obecności w sądzie obojga małżonków? Jak wygląda taki rozwód i co musisz zrobić, aby go uzyskać?
Rozwód bez rozprawy – kiedy jest możliwy?
Sąd może rozstrzygnąć Waszą sprawę rozwodową na tzw. posiedzeniu niejawnym. Niektóre postanowienia są tak właśnie wydawane nawet podczas „normalnego” rozwodu.
Kiedy może się to wydarzyć? W przypadku braku sporu między Wami. Musicie się zgodzić co do rodzaju rozwodu – zazwyczaj jest to rozwód bez orzekania o winie, choć jeśli drugi małżonek uzna swoją winę, taki rozwód również można w taki sposób przeprowadzić. W przypadku pytań zapraszam na konsultację. Umów się klikając dostępny termin i godzinę w kalendarzu
Rozwód bez rozprawy a wyrok zaoczny
To dwie różne sytuacje. Wyrok zaoczny jest możliwy w sytuacji, gdy pozwany nie ustosunkuje się do pozwu, a także nie pojawi się na rozprawie lub będzie tylko biernie uczestniczył w rozprawie.
Bezsporny rozwód bez rozprawy
Jest to rozwiązanie, które zostało wprowadzone podczas pandemii Covid-19 i obostrzeń z nią związanych. Wiele rozwodzących się par skorzystało z tego rozwiązania. Teraz może być trudniej uzyskać taki rozwód. Sąd jednak będzie dążył do wyznaczenia rozprawy, przynajmniej jednej. Pytania na rozprawie rozwodowej bez orzekania o winie
Dzieci a rozwód bez rozprawy
Jeśli nie macie dzieci, sytuacja jest zdecydowanie prostsza i doradzałabym w takiej sytuacji starać się o wydanie wyroku na posiedzeniu niejawnym. W przypadku dziecka, obowiązkowe jest wysłuchanie świadka na okoliczność sytuacji rodzinno-wychowawczej, a w przypadku rozwodu bez rozprawy – sąd musi zlecić wywiad przez kuratora sądowego. Jest to dodatkowa czynność, sąd może nie być skłonny wykorzystać tę metodę.
Możecie próbować, jednak pamiętajcie o dołączeniu porozumieniu rodzicielskim oraz ustaleniu kontaktów lub opieki naprzemiennej i ewentualnych alimentów.
Klarowny pozew i ugoda
Pozwem oraz załączoną ugodą do pozwu, w której treści zgodzicie się do warunków rozwodu przedstawionych w pozwie musicie przekonać sąd, iż jest to sprawa bezsporna. Pamiętajcie, abyście oboje podpisali się pod ugodą. Wspólny pozew o rozwód za porozumieniem stron
Być może myślicie, że lepiej posłużyć się ogólnikami i napisać krótki pozew. Niekoniecznie będzie to dobre rozwiązanie. Lepiej opiszcie przejrzyście przebieg Waszego małżeństwa oraz przyczyny rozpadu, podkreślając, iż nie jest możliwe kontynuowanie małżeństwa. Pamiętajcie, że muszą wygasnąć trzy więzi: gospodarcza, duchowa i fizyczna, a rozpad Waszego pożycia musi być zupełny i trwały. Prosto rzecz ujmując: nie ma szans na powrót do siebie, nie darzycie się uczuciem, nie współżyjecie przynajmniej od pół roku (w przybliżeniu), ani nie spożywacie wspólnych posiłków. Jeśli sąd nabierze podejrzeń, iż się spieszycie i jest to decyzja impulsywna, wyznaczy termin rozprawy. Rekomenduję więc spokój oraz sporządzenie dobrego uzasadnienia pozwu.
Obowiązkowe przesłuchanie stron – jak się odbywa?
Jak zatem odbywa się to bez rozprawy? Wasze stanowiska muszą w tej sytuacji zostać odebrane na piśmie. Sąd może Was również zobowiązać, byście w formie pisemnej odpowiedzieli na kierowane do Was pytania. Musicie do pozwu załączyć odpowiednie wnioski, w tym właśnie wniosek o odebranie na piśmie Waszych stanowisk.
Wniosek o rozpoznanie sprawy na posiedzeniu niejawnym
Mimo, że zgadzacie się na te same warunki rozwodu i nie ma między Wami sporu, sąd musi Was przesłuchać. Jest to ważny dowód w sprawie, a sąd upewnia się, że nie ma przesłanek do nieorzekania rozwodu. A zatem to kolejny wniosek, który powinniście dołączyć do pozwu – wniosek o rozpoznanie sprawy na posiedzeniu niejawnym. Dobrze to uargumentujcie, możecie napisać, że zależy Wam na czasie i jakie są tego powody. Jeśli wynika to z sytuacji zdrowotnej czy rodzinnej, również warto to opisać.
Rozwód bez rozprawy – czy warto?
Myślę, że po przeczytaniu tego wpisu już wiesz, że uzyskanie takie rozwodu wcale nie jest prostą sprawą. Ze swojego doświadczenia uważam, że zdecydowanie lepiej przeprowadzić rozwód na jednej rozprawie (która może odbyć się także online), niż próbować ominąć za wszelką cenę obowiązek stawienia się w sądzie.