Zabezpieczenie alimentów przy rozwodzie

Zabezpieczenie alimentów przy rozwodzie

Ojciec dziecka nie płaci na utrzymanie lub płaci za mało? Obawiasz się, że w ogóle przestanie? Kiedy toczy się sprawa o rozwód i małżonkowie nie potrafią się porozumieć, potrzeby i koszty utrzymania dzieci magicznie nie znikają. Warto zadbać wtedy o zabezpieczenie alimentów przy rozwodzie.

Zabezpieczenie alimentów przy rozwodzie – jak to zrobić?

O zabezpieczenie alimentów możesz wnioskować w pozwie rozwodowym. Potrzebujesz pomocy przy rozwodzie? Zapraszam na konsultację, umów się w kalendarzu.

Nie jest to skomplikowane. Najważniejsze elementy wniosku o udzielenie zabezpieczenia to:

  • podanie podstawy prawnej i odpowiedniego artykułu Kodeksu postępowania cywilnego
  • kwota miesięczna alimentów o jakie się wnioskuje
  • na rzecz dziecka [imię i nazwisko]
  • nr konta
  • termin wpłat oraz informacja o odsetkach w razie braku płatności

Zabezpieczenie alimentów przy rozwodzie – wniosek

Zabezpieczenie alimentów przy rozwodzie

Wniosek pojawia się zarówno w komparycji (czyli na początku pisma wraz z innymi żądaniami) oraz w samym piśmie ponownie  w treści. Wtedy należy dopisać: Żądanie zabezpieczenia roszczenia wynika z art. 730 k.p.c., zgodnie z którym w każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny można żądać udzielenia zabezpieczenia. Sąd może udzielić zabezpieczenia przed wszczęciem postępowania lub w jego toku.

Pamiętaj, aby wniosek o zabezpieczenie odpowiednio uzasadnić. Najbardziej oczywistym argumentem jest fakt, iż ojciec lub matka dziecka nie łoży lub płaci nieregularnie, a także iż jest to niewystarczająca kwota.

Pobierz darmowy kalkulator alimentów poniżej:

Dziecko z matką, alimenty od ojca

Statystyki są nieubłagane – dzieci zazwyczaj po rozwodzie mieszkają z matką i to ona jest pierwszoplanowym rodzicem. Ojca natomiast zobowiązuje się do płacenia alimentów. Często dostaję pytania, czy tak to powinno wyglądać. Zawsze wtedy podkreślam, że sąd bierze pod uwagę stan faktyczny. Jeśli dzieci zostały z matką, a przez sprawowanie opieki wykonuje ona w całości obowiązek alimentacyjny, to ojciec jest zmuszony płacić. Ojcowie być może za rzadko walczą o opiekę naprzemienną, być może sądy też zbyt rzadko ją orzekają. Przypominam jednak, że opieka naprzemienna wcale nie jest tożsama z równym podziałem kosztów – nadal jedna osoba może być związana do płacenia alimentów. Etapy złożenia pozwu o rozwód

Zabezpieczenie alimentów przy rozwodzie – jak obliczyć kwotę?

Zastanawiasz się, co sąd bierze pod uwagę przy określaniu kwoty alimentów? Rekomenduję spisać średnie kwoty wydatków miesięczne w danych kategoriach. Najpierw dzielimy je na koszty indywidualne i koszty utrzymania domu. Koszty utrzymania domu to jest to udział dziecka, czyli dzielimy koszt na liczbę mieszkańców. Podajemy miesięczne koszty – w związku z tym roczne koszty, takie jak wakacje, ferie, wycieczki, trzeba podzielić przez 12 miesięcy. Przykładowo: dziecko trzy razy w roku ma wizytę u fryzjera, której koszt wynosi 80 złotych. Musimy łączny koszt, czyli 240 zł, podzielić przez 12 miesięcy – wychodzi nam 20 zł. Z wizytami u lekarzy, innych specjalistów robimy podobnie.

Zabezpieczenie alimentów przy rozwodzie - kategorie

Kwota alimentów może się zmieniać

Kwota alimentów nie jest wartością ustaloną na stałe; może ulec zmianie w przyszłości w zależności od zmieniających się okoliczności życiowych dziecka lub rodziców. W przypadku konieczności zmiany wysokości alimentów, należy wnieść odpowiedni pozew o podwyższenie lub obniżenie alimentów.

Kluczowym elementem takiego pozwu jest wykazanie, że doszło do istotnych zmian w okolicznościach, które uzasadniają zmianę dotychczasowej kwoty, np.:

  • Wzrost kosztów utrzymania dziecka – wraz z wiekiem dziecka rosną jego potrzeby. Przykładowo, w miarę jak dziecko rozpoczyna edukację szkolną, dochodzą wydatki na książki, zajęcia dodatkowe, wycieczki szkolne czy sprzęt komputerowy.
  • Inflacja – stale rosnące koszty życia, takie jak ceny żywności, usług, czy edukacji, mogą znacząco wpłynąć na rzeczywistą wartość pierwotnie zasądzonej kwoty.
  • Zmiana sytuacji finansowej rodzica płacącego alimenty – jeśli rodzic zobowiązany do alimentów straci pracę, jego dochody zmaleją, lub przeciwnie – uzyska znaczące awanse zawodowe i wzrost zarobków, może to być podstawą do zmiany wysokości alimentów.
  • Zmiana sytuacji finansowej rodzica sprawującego opiekę nad dzieckiem – na przykład pogorszenie sytuacji majątkowej matki, wynikające z utraty pracy lub choroby.
  • Nowe okoliczności dotyczące dziecka – choroba, konieczność specjalistycznego leczenia, czy wprowadzenie dodatkowych zajęć terapeutycznych mogą generować zwiększone koszty.
Opublikowano w Alimenty, Rozwód.

Adwokat Marta Wnuk
Adwokat z 16-letnim doświadczeniem
mediator
kontakt@adwokatwnuk.pl
691512933

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *