Czy zdrada na wpływ na podział majątku?

Czy zdrada ma wpływ na podział majątku?

Zdrada i orzekanie o winie w większości przypadków nie ma wpływu na podział majątku. Jednak są sytuacje, w których można ona zostać wzięta pod uwagę. Co to za przypadki i jak dokonać nierównego podziału majątku?

Zdrada – najczęstsza przyczyny rozwodu?

Na liście najczęstszych przyczyn rozwodu na drugim miejscu jest niewierność małżeńska. Wskazują na to statystyki GUS. Często idzie ona w parze z innymi problemami w życiu małżonków. Jednak zdrada, którą się udowodni może przesądzać w sprawach z orzekaniem o wyłącznej winie. Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie rodzinnej? Zapraszam na konsultację – umów się w kalendarzu.

Czy zdrada na wpływ na podział małżeństwa - przyczyny rozpadu małżeństwa

Czy zdrada ma wpływ na podział majątku?

Nowe orzecznictwo Sądu Najwyższego spowodowało, iż wiele osób pisze, że teraz można ubiegać się o nierówny podział majątku z powodu zdrady. Nie jest to jednak takie proste. Oczywiście poniższy wyrok SN ma znaczenie i wskazał, iż niewierność może być elementem nierównego podziału majątku, jednak w tej konkretnej sprawie były jeszcze inne przesłanki – takie jak rozszerzenie wspólnoty majątkowej przed samym rozstaniem i zdradą żony. Rozwód z orzeczeniem o winie Najważniejsze elementy

Czy zdrada ma wpływ na podział majątku - postanowienie SN

Kiedy już Państwa zapoznacie się z powyższym fragmentem postanowienia, będziecie musieli uznać, że zdrada sama w sobie nie była wystarczającym powodem, by Sąd Najwyższy uznał apelację. Co zatem ma znaczenie przy nierównym podziale majątku?

Czy zdrada ma wpływ na podział majątku? Kiedy nierówny podział majątku

Sąd dzieli cały majątek, więc na początku musi dokonać analizy co należy do majątku wspólnego i go wycenić. Ty natomiast musisz udowodnić, najlepiej procentowo, jaka część majątku Ci się należy. Kiedy mowa o nierównym podziale majątku, często pojawia się enigmatycznie stwierdzenie „ważnych powodów”. Czemu jest ono tak ogólne? Prawdopodobnie dlatego, że sytuacje bywają naprawdę różne i sąd indywidualnie rozpatruje każdą sprawę.

Przykładowe przyczyny nierównego podziału majątku

  • długotrwałe unikanie przyczyniania się do powstania wspólnego majątku – np. niepodejmowanie pracy zarobkowej przez długi czas
  • trwonienie wspólnego majątku i ryzykowne działania takie jak np. hazard
  • tworzenie długów i ich ukrywanie
  • duża rozrzutność (np. zakupoholizm)

Jeśli ktoś nie pracuje zarobkowo, a ma takie możliwości i trwa to długo, można uznać, iż jest to rażące nieprzyczynianie się do powstawania majątku wspólnego. Jednak pamiętaj, iż jeśli dokonaliście takie podziału, że żona pracuje w domu – zajmując się gospodarstwem i sprawując opiekę nad dziećmi to nie będzie to ten przypadek. Tym bardziej, że sąd sam definiuje opiekę nad dziećmi jako również swego rodzaju wkład.

Opublikowano w Podział majątku, Rozwód.

Adwokat Marta Wnuk
Adwokat z 16-letnim doświadczeniem
mediator
kontakt@adwokatwnuk.pl
691512933

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *