Jesteś zdecydowany, chcesz się rozwieść! Jednak zastanawiasz się, gdzie złożyć wniosek o rozwód? W tym wpisie pomogę Ci się odnaleźć w kwestiach proceduralnych.
Gdzie złożyć wniosek o rozwód? Sąd Okręgowy
Zasada jest prosta – pozew o rozwód składasz do Sądu Okręgowego. Jeśli mieszkacie w mieście A, to będzie to Sąd Okręgowy w mieście A. Co w przypadku, gdy jest więcej Sądów Okręgowych – na przykład w Warszawie? Wówczas będzie to sąd właściwy ze względu na ostatnie wspólne miejsce zamieszkania małżonków. Przynajmniej jedno z nich powinno jeszcze mieszkać w okręgu tego sądu.
W Warszawie są dwa sądy, w których odbywają się rozprawy rozwodowe – Sąd Okręgowy w Warszawie i Sąd Okręgowy Warszawa-Praga.
Masz pytania lub wątpliwości? Umów się klikając dostępny termin i godzinę w kalendarzu!
Gdzie złożyć wniosek o rozwód? Rozwód w Warszawie
Sąd Okręgowy Warszawa-Praga mieści się przy ulicy Poligonowej 3, natomiast obecnie Sąd Okręgowy w Warszawie rozpatruje sprawy rozwodowe przy ulicy Płockiej 9 (dawniej al. „Solidarności” 127).
Właściwość Sądu Okręgowego w Warszawie
Sprawa o rozwód odbędzie się w Sądzie Okręgowym w Warszawie, jeżeli mieszkacie bądź mieszkaliście wspólnie w dzielnicy: Mokotów, Wilanów, Ursynów, Ochota, Ursus, Włochy, Bemowo, Wola, Bielany, Żoliborz, Śródmieście.
Mieszkasz poza Warszawą i nie wiesz w jakim sądzie będzie się toczyć Twoja sprawa? Sprawdź poniżej.
Właściwość Sądu Okręgowego Warszawa-Praga
Sąd Okręgowy Warszawa-Praga będzie odpowiedni do złożenia pozwu dla osób mieszkających w dzielnicach: Białołęka, Praga Północ, Targówek, Praga Południe, Rembertów, Wawer, Wesoła.
Obejmie także poniższe miejscowości i gminy.
Ile kosztuje rozwód?
Bez względu na to w jakim Sądzie Okręgowym będzie toczyć się Twoja sprawa musisz wnieść opłatę w wysokości 600 złotych. Jeśli jest to rozwód za porozumieniem stron, połowa tej kwoty zostanie zwrócona.
Ile kosztuje rozwód? Cała prawda
Co załączyć do pozwu o rozwód?
Pamiętaj, aby załączyć aktualne akty małżeństwa i akty urodzenia dzieci. Sąd często wzywa do złożenia zaświadczeń o zarobkach lub zeznania podatkowego PIT, więc warto też mieć je przygotowane. Dodatkowo od razu warto wskazać na koszty utrzymania dzieci oraz przedstawić dowody w postaci faktur, umów czy paragonów.
Więcej dowiesz się we wpisie: Jak napisać pozew o rozwód?
Elektroniczny dostęp do sprawy rozwodowej
Zawsze rekomenduję założyć konto na Portalu Informacyjnym Sądów Powszechnych. Jest to darmowe narzędzie, które sprawia, że masz dostęp do swojej sprawy online. Wszelkie zmiany czy pisma, które wpłynęły, będziesz mógł na bieżąco śledzić. Dostaniesz również informację o terminach rozpraw.