Manipulacje emocjonalne przy rozwodzie

Manipulacje emocjonalne podczas rozwodu

Manipulacje emocjonalne podczas rozwodu. Rozwód z manipulantem może być jednym z najtrudniejszych doświadczeń w życiu. Manipulacja emocjonalna jest często używaną techniką przez osoby, które chcą uzyskać przewagę  przy rozwodzie . Jakie są rodzaje manipulacji i na co uważać? Jako Adwokat – od 16 lat walczę o sprawiedliwość. Wielokrotnie zdarzało się, że moi klienci byli poddawani manipulacji przez swoich partnerów. W tym wpisie opowiem Ci o przykładach.

Manipulacje emocjonalne w rozwodzie – przykłady

Rozwód to proces, który często budzi dużo wątpliwości i emocji. Obserwowanie jak mąż czy żona manipuluje partnerem jest trudne dla osób postronnych, a mówię to jako adwokat z niezliczoną liczbą spraw za sobą. Sala rozpraw często zamienia się w teatr wzajemnych oskarżeń, a poza nią dochodzi do wielu szantaży emocjonalnych. Zastanawiasz się czy orzekać o winie czy nie przy rozwodzie? Boisz się, że kontakty z dzieckiem będą Ci utrudniane? Jeśli potrzebujesz konsultacji prawnej, zapraszam Cię na spotkanie – umów się w kalendarzu.

Wywoływanie poczucia winy

Manipulatorzy często wywołują poczucie winy w partnerze, aby zmusić go do ustępstw. Może to obejmować stwierdzenia sugerujące, że jesteś odpowiedzialny za niepowodzenia małżeństwa lub że Twoje decyzje negatywnie wpłynęły na dzieci. Jeżeli za wszystko jesteś obarczany winą, a Twój partner uważa, że jest wzorcowym partnerem i ojcem lub matką, to prawdopodobnie masz do czynienia z manipulacją. Ważne jest, abyś pamiętał, że każda strona w związku ma swój udział w jego rozpadzie i nie jesteś jedyną osobą odpowiedzialną za problemy. Poczucie winy osłabia Twoją zdolność działania, zastanawiasz się nad tym nieustannie, nie możesz się na niczym skupić, przeżywasz, jest Ci ciężko emocjonalnie. Taki stan na dłuższą metę Cię wyniszcza. Nie możesz dawać się obwiniać za wszystkie niepowodzenia.

Zapraszam do obejrzenia filmu na moim kanale YouTube na temat zastraszania i stosowania gróźb podczas rozwodu:

Gaslighting

Gaslighting to forma manipulacji polegająca na sprawianiu, że druga osoba zaczyna wątpić w swoją pamięć, zdolności poznawcze lub zdrowie psychiczne. W kontekście rozwodu, manipulator może zaprzeczać faktom, które zdarzyły się podczas trwania Waszego pożycia, co może Cię zdezorientować. Brak wiary w swoje postrzeganie może znacząco osłabić Twoją pozycję w negocjacjach. Gaslighting może doprowadzić do tego, że uznasz winę, której wcale nie ponosisz w rozpadzie Waszego małżeństwa. To sposób manipulacji, w którym zaczynasz wierzyć, że być może masz problemy psychiczne. Zachowania partnera sprawiają, że Twój system nerwowy jest rozstrojony i tym bardziej jesteś skłonny uwierzyć, że nie jesteś w pełni zdolny ocenić sytuacji.

Manipulacje emocjonalne podczas rozwodu - gaslighting

Manipulacje emocjonalne podczas rozwodu Izolacja od wsparcia

Manipulatorzy często próbują izolować swoje ofiary od rodziny i przyjaciół, którzy mogliby oferować wsparcie i inną perspektywę. Skuteczną metodą może być oczernianie bliskich,  twierdzenie, że szkodzą Waszemu związkowi lub po prostu skuteczne (często nawet powolne) ograniczanie kontaktu. Pamiętaj również, że tworzenie narracji, że jesteście samowystarczalni i nie potrzebujecie nikogo innego niż tylko siebie jest szkodliwa. Życie towarzyskie poza spędzaniem czasu jako para jest bardzo ważne, kontakty z innymi ludźmi nas rozwijają, a każda relacja jest inna. Obecność przyjaciół w naszym życiu bywa bezcennym źródłem wsparcia i radości. Jeśli czujesz, że tego potrzebujesz, nie daj sobie wmówić, że spotykając się z innymi, krzywdzisz swojego partnera. Warto, byś zdawał sobie sprawę z istnienia chorobliwej zazdrości, która nie ma nic wspólnego z miłością i troską o drugą osobę. Na początku ta zazdrość wydaje się być czymś przyjemnym, przecież to oznacza miłość! Wiele moich klientów opisuje taką sytuację: na początku ich partner świata poza nimi nie widział, a później ta zazdrość zatruła im życie. 

Tym bardziej pamiętaj, że pełnomocnik, adwokat lub radca prawny, który będzie profesjonalnie reprezentował Twoje interesy, ale będzie też swoistym pancerzem lub dodatkową osobą, która będzie pomiędzy Wami – w tym przypadku może być bardzo przydatna. Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej, zapraszam na konsultację. umów się w kalendarzu.

Wykorzystywanie dzieci jako pionków

W przypadkach rozwodów, dzieci mogą stać się narzędziem w rękach manipulatora. Osoba taka może próbować wpływać na dzieci przeciwko drugiemu rodzicowi lub używać ich narzędzia do szantażu. Alienacja rodzicielska to poważny temat, którego nie można bagatelizować. Dzieci mogą cierpieć, gdy obserwują walkę rodziców i czuć konflikt lojalnościowy czyli nie wiedzieć za którym rodzicem się opowiedzieć. Dzieci nie powinny być stawiane w takiej sytuacji, ponieważ powoduje to u nich ogromne cierpienie. Czują się zagubione, a to może to mieć bardzo przykre konsekwencje dla ich prawidłowego rozwoju. Wojna o dziecko przy rozwodzie – Jak zabezpieczyć miejsce dziecka?

Sąd jednak może postawić temu kres, jeśli zobaczy, iż Twój partner wciąga w Wasz konflikt dzieci i cierpi na tym ich dobro. Istotne jest byś Ty nie dawał się wciągnąć w tę grę i nie próbował również przeciągnąć dzieci na swoją stronę. Informuj ich o swoim wsparciu, a partnera informuj, że nie życzysz sobie, by dzieci cierpiały w skutek jego działań.

Przemoc słowna i szantaże emocjonalne

Manipulatorzy często stosują agresję werbalną, w tym groźby, obraźliwe uwagi czy krytykę. Służy to temu, aby zdominować drugą stronę i zmusić ją do podporządkowania się. To nie jest konstruktywna krytyka w trosce o partnera, jest to wyszydzanie, wyśmiewanie i traktowanie z pogardą. Stosowanie wyzwisk, przekleństw i krzyk służą zastraszaniu. Emocjonalny szantaż może również obejmować groźby samookaleczenia lub samobójstwa jako formę zmuszenia Cię do zmiany decyzji.

  • Jak Ty wyglądasz? Nie mogę się z Tobą nigdzie pokazać.
  • Zrobię coś sobie, jeśli mnie opuścisz.
  • A gdzie Ty pójdziesz? Nikt Cię nie zechcę.
  • Ze mną masz raj, nikt inny nie chciałby takiej głupiej/takiego głupiego.
  • Kiedy Ty się w końcu nauczysz…? Ciągle popełniasz błędy, co jest z Tobą nie tak?
  • Jeśli odejdziesz, zabiorę Ci dzieci!
  • Odetnę Cię od pieniędzy. Nie starczy Ci do pierwszego.
  • Jesteś nikim.

Tworzenie fałszywych narracji

Manipulator może próbować tworzyć fałszywe historie przedstawiające siebie w korzystnym świetle, a Ciebie jako antagonistę. Może to być szczególnie szkodliwe, gdy takie narracje są prezentowane przed sądem lub mediatorami. Trzeba zachować ostrożność i nie dać się sprowokować, bowiem Twoje reakcje też będą oceniane przez sąd. Musisz pamiętać, że lepiej się wycofać z konfrontacji, niż pozwolić sobie na bycie nagranym, gdy podnosisz głos czy obrażasz swojego partnera. On właśnie do tego dąży, byś stracił panowanie nad sobą. Posunie się naprawdę daleko, by doprowadzić Cię na skraj wytrzymałości. Lepiej powstrzymać eskalację konfliktu zanim będzie za późno. Osoby toksyczne nie mają skrupułów, wiele razy moi klienci żalili się, że zostali sprowokowani. Osoby spokojne i ugodowe również mają swoje limity.

Wykorzystywanie systemu prawnego do zastraszania

W niektórych przypadkach, manipulatorzy mogą nadużywać systemu prawnego, aby zastraszać lub zmęczyć psychicznie drugą stronę. Może to obejmować składanie nieuzasadnionych żądań, ciągłe odroczenia sprawy czy zalewanie przeciwnika zalewem dokumentów prawnych. Osoby toksyczne często powołują się na znajomości w sądach i grożą zniszczeniem drugiej strony. Wykorzystują fakt, iż instytucje państwa często wzbudzają strach i kojarzą się z opresją. Równie często wciągają w konflikt między Wami pełnomocników, którzy reprezentują Was w sprawie rozwodowej. Obrażają Twojego adwokata, wytykają mu błędy, sugerują lub mówią wprost, że to zły wybór i dana osoba źle reprezentuje Twoje interesy. To wzbudzanie dodatkowego napięcia w już i tak trudnej sprawie rozwodowej.

Manipulacje emocjonalne podczas rozwodu - zastraszanie

Przemoc psychiczna to przestępstwo

Przemoc psychiczna to niełatwe zagadnienie, zwłaszcza, że jest to przemoc często trudniej wykrywalna od przemocy fizycznej. Jednak pamiętaj, że nękanie psychiczne jest przestępstwem zgodnie z art. 207 Kodeksu karnego. Pamiętaj więc, by nie dołączać do grona osób, które cierpią w ciszy. Sprawca przemocy nie jest bezkarny, choć ważne jest, by mieć na tę przemoc dowody. Równolegle z rozwodem mogą toczyć się sprawy karne, może zostać wydany nakaz opuszczenia mieszkania czy zakaz zbliżania się i kontaktu.

Opublikowano w Rozwód.

Adwokat z 16-letnim doświadczeniem, mediator, coach, pasjonatka psychologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *