Dobry adwokat czyli jaki

Dobry adwokat – czyli jaki?

Dobry adwokat – czyli jaki? W ostatnim czasie coraz częściej zgłaszają się do mnie osoby, które chcą zmienić adwokata przy rozwodzie. Czym kierować się przy wyborze adwokata do rozwodu? Przede wszystkim czerwonymi flagami są: brak dostatecznego zaangażowania w sprawę, brak skutecznej komunikacji oraz zbyt małe doświadczenie.

Czego oczekiwać od adwokata?

Przede wszystkim pamiętaj, że adwokat czy radca prawny to nie psycholog – nie będzie z Tobą rozmawiał godzinami. Adwokat ma być konkretny. Jego zadaniem jest ustalenie celu, strategii i uzyskanie w sądzie jak najwięcej dla swojego klienta. Jeżeli potrzebujemy rozmawiać, musimy znaleźć osobę, która będzie analizowała sprawę pod względem psychologicznym. Prawnik do rozwodu jest po to, aby zabezpieczyć interesy prawne pod kątem rozwodu. Ma wiedzę z obszaru prawnego, czyli w jaki sposób rozwiązać małżeństwo, jak ustalić kwestie związane z dziećmi oraz kwestie majątkowe. Często ludzie oczekują, że adwokat będzie do nich dzwonił codziennie przez trzy lata i pytał, co u nich słychać. Jeżeli tak rzeczywiście się dzieje, to oznacza, że adwokat albo nie ma klientów, albo dużo wolnego czasu.

Pewnego razu do mojej kancelarii przyszła pani na konsultację prawną z pytaniem, co zrobić, ponieważ mecenas wystawił jej rachunek 42 000 zł, w tym za liczne telefony.

Dobry adwokat – czyli jaki? Zorganizowany

Praca adwokata nie jest łatwą pracę, ponieważ musi być bardzo dobrze zorganizowany. Ma na sobie dużą odpowiedzialność i presję.  To on odpowiada za wszystkie kwestie  proceduralne związane z rozwodem. Nie może analizować każdego szczegółu historii klienta, ponieważ nie starczyłoby mu czasu na pisanie pism i pilnowaniu spraw formalnych. Uchybienie terminowi to jeden z najgorszych błędów adwokata. Dlatego dobry adwokat to adwokat, który przede wszystkim chroni Twoje interesy.

Czasem wymagania wobec prawników są nierealistyczne. Prowadzenie spraw, pisanie pism procesowych, reprezentowanie klientów w sądzie, układanie strategii, konsultację, komunikacja z klientami – to wszystko zajmuje czas. Trzeba zdawać sobie sprawę, że niektóre sprawy trwają kilka lat, a adwokat prowadzi takich spraw kilkanaście. Adwokat to też człowiek i ma swoje życie prywatne oraz określony czas pracy. To jest ważne, bowiem prawnicy również muszą dbać o swoją psychikę, a także mieć czas na odpoczynek. Inaczej nie będą w stanie odpowiednio reprezentować klienta w sądzie. Jeśli potrzebujesz konsultacji, zapraszam Cię – umów się na spotkanie w kalendarzu online.

Dobry adwokat – czyli jaki? Szczery i doświadczony

Dobry prawnik do rozwodu to osoba która przede wszystkim skupia się na celu czyli pyta Cię o Twoje potrzeby oraz układa strategię rozwodową czyli jak ma wyglądać Twoja przyszłość i co chcesz osiągnąć. Dobry prawnik do rozwodu nie mówi Ci tego, co chcesz usłyszeć. Znam ludzi, którzy sprzedają bajki tylko po to, żebyś ich polubił. Robią to też po to, by zdobyć klienta. Doświadczony prawnik wie jak wygląda rzeczywistość w sądzie i musi Cię uprzedzić o tym. Mam klientów, którzy usłyszeli obietnice i w nie uwierzyli, a potem musieli zmienić pełnomocnika…

Prawo jest niezwykle szerokim działem, istotna jest również specjalizacja danego adwokata. Przykładowo ja specjalizuję się prawie rodzinnym, rozwodzę ludzi, ale też pomagam porządkować sprawy związane z dziećmi i alimentami, gdy para nie jest po ślubie.  A także zajmuję się sprawami o rozdzielność majątkową. Zdarzają się też sprawy karne. Trzeba pamiętać, że przepisy również regularnie się zmieniają i trzeba być na bieżąco. Wymaga to ciągłej edukacji i uaktualniania swojej wiedzy, dostosowywania jej do stanu na chwilę obecną. Lubię się rozwijać, więc nie mam z tym problemu, to też mój obowiązek, podobnie jak obowiązek lekarza, by wiedział co dzieje się w jego dziedzinie. Ci którzy mnie znają, wiedzą, że dodatkowo interesuję się psychologią, co pomaga mi podczas rozpraw. Jak zdemaskować narcyza w sądzie?

Dobry adwokat - czyli jaki, jak powinna wyglądać współpraca

Co może zdarzyć się podczas procesu?

Wszystko zależy od tego na jakiego sędziego trafisz. Mam duże doświadczenie i racji tego, po prostu znam warszawskie sądy i sędziów. Nie będę ukrywać, umiem dopasować odpowiednio strategię. Jest to ogromne ułatwienie. Wiem jakie wyroki najczęściej zapadają u danego sędziego, wiem czego nie lubią i na co zwracają uwagę.

Terminy w prawie są niezwykle ważne, albowiem w Polsce mamy bardzo precyzyjne przepisy regulujące ten obszar.  Jest to czasem uciążliwe, ale formalności w Polsce to podstawa procesu. Często w sądzie mamy ściśle określone terminy na dane czynności. A trzeba pamiętać, że terminy to nie jedyne formalności. Nie chcę Państwa zanudzać, po to jest właśnie adwokat, aby wszystkiego tego pilnować. Chcesz mieć dostęp do swojej sprawy online? Przeczytaj wpis: Elektroniczny dostęp do spraw sądowych – jak uzyskać?

Przykładowo: Zapomnisz wpisać numeru PESEL lub zabraknie jednej cyfry w pozwie o rozwód? Bądź pewien, że będzie musiał to uzupełnić. Akt małżeństwa oraz urodzenia dziecka, który trzeba załączyć musi być aktualny czyli nie jest starszy niż 3 miesiące. Mogłabym wymieniać i wymieniać, lista byłaby nieskończona. Ale po to właśnie edukacja trwa tyle lat, żeby poznać zawiłości prawa, a później aplikacja, by umieć stosować prawo w praktyce.

Dobry adwokat czyli jaki? Przykładowe zobowiązanie w sprawie rozwodowej

Zaangażowanie obu stron – udana współpraca

Czasem sytuacja wymaga też szybkich reakcji, a termin potrafi wynosić siedem dni. Uwierzcie Państwo, to nie jest dużo czasu. Dlatego tak ważna jest współpraca z klientem i zaangażowanie zarówno prawnik jak i klienta! Niekiedy trzeba dyscyplinować klientów, by dostarczali odpowiednie dokumenty czy dowodowy. Jest to żmudne i niewdzięczne zajęcie. Zdarzają się oczywiście też tacy, którzy skrupulatnie wszystkie pilnują i nie trzeba im przypominać o zobowiązaniach. Tu warto wspomnieć o tym, że nie warto okłamywać prawnika. Lepiej opowiedzieć mu wszystko od razu, by mógł dostosować strategię do Twojej sytuacji.

Opublikowano w Rozwód.

Adwokat z 16-letnim doświadczeniem, mediator, coach, pasjonatka psychologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *