5 nieuczciwych zagrań przy rozwodzie

5 nieuczciwych zagrań przy rozwodzie

5 nieuczciwych zagrań przy rozwodzie. Rozwód niestety często oznacza brudną grę. Patrzę na to z perspektywy adwokata i często jestem zdziwiona sposobami uniknięcia odpowiedzialności, uznania własnej winy czy manipulacjami dotyczących wspólnych pieniędzy. Piszę o tym po to, aby przestrzec i wskazać, na co zwrócić uwagę podczas rozwodu. Nieuczciwych zagrań przy rozwodzie jest wiele, ale w tym wpisie przedstawiam państwu pięć razem z przykładowymi historiami.

5 nieuczciwych zagrań przy rozwodzie

Zdrada jest jednym z najczęstszych przyczyn rozwodu. W przypadku zdrady możemy orzekać o wyłącznej winie drugiego małżonka. Innymi często pojawiającymi się zagraniami jest manipulacja pieniędzmi.

Przykładowy Wyrok – Rozwód z wyłącznej winy 

Zdrada i zacieranie śladów

Obserwowałam w swojej praktyce wiele rodzajów zdrad. Są osoby, które podążając za uczuciami i nie oglądają się na nic, są beztroskie i nie próbują za bardzo ukrywać swojego romansu. Nie mają po prostu czasu o tym myśleć. Zdarza się również, że zapominają o dzieciach. Płomienny romans i snucie planów na przyszłość przysłaniają im rzeczywistość. Są jednak również tacy, którzy podchodzą do sprawy strategicznie i od początku zacierają wszelkie ślady. Inni, którzy widzą, że prawda wychodzi na jaw, robią wszystko, by nie przyznać się do winy. Będą zrzucać odpowiedzialność na drugą stronę.

Przykład Rozwód w Warszawie : Marta przez wiele lat podejrzewała swojego męża Piotra o zdradę, ale nigdy nie miała dowodów. W pewnym momencie odkryła, że Piotr wynajmuje mieszkanie w centrum miasta, zaczęła śledztwo na własną rękę. Okazało się, że Piotr od dwóch lat miał romans z koleżanką z pracy. Kiedy Piotr dowiedział się, że Marta planuje rozwód, szybko zaczął ukrywać wszelkie dowody swojej zdrady. Usunął wiadomości z telefonu, skasował maile i pozbył się wszelkich zdjęć z kochanką. Wyprowadził się i zamieszkał z rodzicami. Twierdził, że nigdy nie wynajmował mieszkania, nie było również śladów tego w dokumentach czy na koncie, bo wszystkie płatności i umowy były na kochankę. Dodatkowo zaczął wskazywać, iż winę za rozkład małżeństwa ponosi żona.

Zastanawiasz się czy chcesz orzekać o winie w przypadku zdrady czy nie? Wszystko zależy od tego jakie masz dowody. Orzekanie o winie na pewno przedłuży postępowanie, a jaki będzie miało wpływ na alimenty? Jeśli potrzebujesz porady prawnej, umów się na konsultację w kalendarzu online. 

5 nieuczciwych zagrań przy rozwodzie - rodzaje rozwodów i alimenty

Transfery pieniędzy

Przykład : Adam, przed rozwodem z Karoliną, zaczął regularnie wypłacać duże sumy gotówki z ich wspólnego konta. Pod pozorem pomocy finansowej dla rodziców, przekazywał im darowizny. W rzeczywistości jednak te pieniądze były przez nich odkładane dla niego na później. W ten sposób Adam chciał zmniejszyć wartość majątku, który miał zostać podzielony podczas rozwodu. Kiedy sprawa trafiła do sądu, Karolina miała trudności z udowodnieniem, że te pieniądze powinny być uznane za część ich wspólnego majątku. Musiała udowodnić, iż mąż robił to bez jej zgody i planował rozwód.

Ukrywanie majątku

Kolejnym nieuczciwym zachowaniem podczas rozwodu jest zabieranie gotówki z domu, a później twierdzenie, że nigdy tej gotówki nie było.

Może to być gotówka, ale także przedmioty znajdujące się we wspólnych mieszkaniu. Przykładowo Ewa i Janusz mieli wspólnie dużą kolekcję dzieł sztuki, ale kiedy Ewa złożyła pozew o rozwód, Janusz zaczął ukrywać najcenniejsze z nich. Przenosił obrazy do mieszkania swojego brata, by później ukryć je w wynajętym magazynie. Ewa wiedziała o istnieniu tych przedmiotów, ale bez ich fizycznej obecności miała trudności z ich wyceną i udowodnieniem ich istnienia przed sądem. Dzięki temu Janusz mógł zaniżyć wartość wspólnego majątku i zatrzymać dla siebie najcenniejsze przedmioty. Podział majątku! Jak podzielić majątek?

 

5 nieuczciwych zagrań przy rozwodzie - manipulacja finansami

Fałszywe oskarżenia przy rozwodzie

  • oskarżenie o znęcanie się z art. 207 Kodeksu karnego
  • oskarżenie o gwałt
  • oskarżenie o nękanie

Przykład : Michał był w szoku, gdy jego żona Dorota oskarżyła go o przemoc domową. Nigdy nie podniósł na nią ani na nikogo innego ręki, ale Dorota myślała, że takie oskarżenia mogą dać jej przewagę w walce o opiekę nad dziećmi. Była również zła, bo podejrzewała, iż Michał ją zdradził. Często się kłócili, ale oboje używali wobec siebie obelżywych słów. Michał z powodu jej zawiadomień miał założone dodatkowe sprawy i miał mniej siły walczyć o dzieci. Jednak ostatecznie sprawa o znęcanie się została umorzona, a wcześniejszy środek zapobiegawczy w postaci zakazu zbliżania się i nakazu opuszczenia wspólnego mieszkania – został uchylony.

Fałszywe oskarżenia mają na celu wzbudzić lęk i osiagnać korzystny wyrok – np. rozwód z wyłącznej winy eksmisję z domu, ale bez dowodów nie można nikogo skazać. Pamiętaj jednak, iż wystarczy podejrzenie, żeby policjant zastosował środek w postaci nakazu opuszczenia mieszkania. Przemoc domowa przy rozwodzie – natychmiastowa izolacja sprawcy Ale sprawiedliwość wygrywa – przykładowe uchylenie postanowienia. 

 

5 nieuczciwych zagrań przy rozwodzie - fałszywe oskarżenia

Wykazywanie niskich dochodów i zawyżanie kosztów życia

Inną strategią jest wykazywanie wysokich kosztów życia, zwłaszcza w przypadku chęci wysokich alimentów przy równocześnie niskich dochodach. Co zrobić, aby do tego doprowadzić? Zmienić pracę lub przejść na bezrobocie, ale zbierać dowody na wysoki standard życia i koszt utrzymania dzieci.

Alicja była księgową i dodatkowo zarządzała domowym budżetem. Kiedy zaczęła planować rozwód z Robertem, zaczęła się przygotowywać. Porozumiała się ze swoim pracodawcą, by ten zmienił jej umowę o pracę na pełen etat na umowę na pół etatu, pracowała jednak normalnie, ale cześć pensji dostawała „do ręki”. Zaniżała tym samym swoje dochody. Dodatkowo zaczęła zbierać paragony i robić zakupy odzieżowe oraz spożywcze na wyższe kwoty niż dotychczas. W ten sposób zawyżała koszty prowadzenia gospodarstwa domowego. Przed sądem przedstawiła zaświadczenie o zarobkach i umowę o pracę, które miały na celu pokazać, że jej sytuacja finansowa jest znacznie gorsza, niż w rzeczywistości. Jej celem było uzyskanie wyższych alimenty.

Wysokie Alimenty na dwoje dzieci – Przykład

Każda z tych historii pokazuje, że ludzie wykazują się ogromną kreatywności, aby zadbać o swoje interesy podczas rozwodu. Mnie, jako adwokata z wieloletnim doświadczeniem niewiele już jest w stanie zdziwić, ale dochodzą to coraz nowe metody oszustw ze względu chociażby na postępującą cyfryzację. Nieuczciwe zagrania, takie jak ukrywanie majątku, zacieranie śladów i niszczenie dowodów, fałszywe oskarżenia czy wykazywanie zawyżonych kosztów życia to dość powszechne zachowania podczas rozwodu. Jeśli Twój małżonek będzie działał w ten sposób, może nie obyć się bez pomocy profesjonalnego prawnika. 

Opublikowano w Rozwód.

Adwokat z 16-letnim doświadczeniem, mediator, coach, pasjonatka psychologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *